Vyrobte si poutavý mechový obraz svépomocí
Mechové obrazy se v poslední době těší velké oblibě. Není se čemu divit – do interiéru vnesou kus přírody, ozvláštní prostor, navíc nevyžadují zvláštní péči. Hodí se do pracoven, obýváků, jídelen a mnoha dalších prostorů. Pokud byste se rozhodli pro pořízení hotového obrazu, počítejte s investicí v řádu několika tisíc korun. Mechový obraz si však můžete vyrobit i sami. Vyjde vás to levněji a volba rozměrů či rozmístění mechů je jen na vás.
Co je pro výrobu mechového obrazu potřeba
Stavebním kamenem všech mechových obrazů je samozřejmě mech. Nejde však o ledajaký mech, musí jít o mech stabilizovaný. Díky konzervačnímu prostředku si zachová svůj poutavý vzhled a barevnost po několik let, aniž by degradoval či si žádal zvláštní údržbu. Přípravky používané ke stabilizaci mechu jsou ekologické a biologicky odbouratelné, a tak jsou v naprostém souladu s moderním a zdravým stylem bydlení. Stabilizovaný mech pořiďte ve specializovaných prodejnách a zvolte si velikosti a barevné tóny, které vám vyhovují.
Kromě samotného mechu budete pro výrobu mechového obrazu potřebovat:
Domácí recyklace plastu: tipy na výrobky z PET lahví
Krmítko pro ptáky: 6+1 různých provedení krmítek, která vás inspirují
- Lepidlo – pořiďte speciální lepidlo pro lepení mechů. Dobře drží na různých površích od skla přes kov po dřevo a mechu neuškodí. Vyrábí se na bázi polyvinylacetátu.
- Podkladovou desku – vhodná je například OSB deska, mech však drží i na skleněném, dřevěném či plastovém podkladu
- Materiál pro výrobu rámu – může být z latí, větví apod.
- Ochranné pomůcky – rukavice, zástěra
- Špachtle, štětec, nůž, nůžky
Výroba mechového obrazu krok za krokem
Pokud máte vše potřebné pro výrobu mechového obrazu připravené, můžete se pustit do díla. Postupujte v těchto krocích:
1. Promyslete si kompozici
Než začnete mechy a lišejníky lepit, předem si promyslete jejich rozložení. Vhodně nakombinujte různé typy a velikosti mechů, aby výsledný obraz vypadal plasticky. Používejte ploché i kopečkové mechy, stejně tak i různé lišejníky. Připravené kusy mechů si můžete na desku vyskládat „nasucho“.
2. Nařezejte mech na odpovídající části
Jeden velký kus mechu můžete rozdělit nebo rozřezat pomocí nože či nůžek na menší části. Při opracování mech příliš nemačkejte, abyste jej nepoškodili.
3. Začněte s lepením mechu
Vše je připravené, a tak je čas pustit se do samotného lepení. Doporučujeme nanášet lepidlo v tenkých vrstvách, ale na zadní plochu mechu jej rozprostřít po co největší ploše. Na menší kousky mechu použijte štětec, lepidlo na větší mechy nanášejte opatrně pomocí špachtle. Lepidlo nanášejte na jednotlivé mechy postupně, aby nezaschnulo. Při výrobě menších obrazů můžete lepidlo nanášet rovnou na podkladovou desku. Mech pak opatrně přitlačte na desku a počkejte pár vteřin, než přilne.
4. Vytvořte rámování
Až budete mít mechový obraz hotový, dokončete jej vložením rámu nebo připevněním latěk či větví. Rám může být k desce připevněný už před procesem lepení, v takovém případě je však potřeba dbát na to, aby se neušpinilo od lepidla. Lepicí hmota totiž vytváří lesklý nebo mírně zbarvený film, který by vzhled hotové obrazu zbytečně kazil.
5. Nechejte obraz zaschnout
Než se hotový mechový obraz rozhodnete zavěsit na zeď, nechte lepidlo pořádně vyschnout. Obraz musí schnout ve vodorovné poloze, aby kousky mechu neopadaly.
A to je vše! Stačí chvilka kreativního tvoření a poutavý dekorační obraz bude hotový. Věříme, že vám obraz z mechů a lišejníků bude dělat spoustu radosti. Přečtěte si i další články o rukodělné výrobě:
Diskuse k článku