Jak vyleštit kámen, aby byl ozdobou zahrady nebo domácnosti
Kámen je přírodní materiál, které má v architektuře pevné místo. S oblibou jej využívají zahradní architekti, projektanti i interiéroví designéři. Žulová pracovní deska nebo kamenný obkladů dodají jakémukoliv prostoru punc luxusu. Kameny máme všude kolem nás a v přírodě můžeme narazit i na krásné polodrahokamy. Aby však vypadaly poutavě a daly se využít jako bytová dekorace či ozdoba zahrady, je vhodné je vyleštit. Přinášíme pár tipů, jak na to.
Kde využít leštěné kameny
Leštěný kámen může ozdobit váš interiér – poslouží jako těžítko, dekorace do květináče nebo ozdoba parapetu. Pustit se můžete i do opracování větších kusů kamene a zkusit si vyrobit kamenné podtácky nebo stolové desky. Pestré možnosti využití nablýskaného kamene jsou i v exteriéru. Zkrášlí okolí vaší pergoly, ozvláštní prostor kolem bazénů a podtrhne vzhled okrasné části zahrady. Je jen na vás, jakým způsobem vyleštěný kámen zužitkujete! Začněte výběrem vhodných kusů přírodního kamene, vyčistěte jej, případně upravte (zbruste, zařízněte) a pusťte se do leštění. Existují dva základní způsoby – mokré a suché leštění.
Půda, kameny a správná péče - to je klíč k úspěchu pro zahradní skalky
Obklady imitující přírodní kámen – srovnání materiálů, výhody a nevýhody
Mokré leštění kamene
Leštění kamene za mokra se využívá zejména v oboru profesionálního kamenictví. Kámen se totiž leští zpravidla leští abrazivním pískem, který je speciálním zařízením za vysokém tlaku společně vháněn na kámen. Abrazivní písek zajistí jemné zbroušení kamene bez velkých úbytků hmoty a poradí si i s kusy nepravidelných tvarů. V domácí dílně je však vhodnější vsadit na suché leštění, které nenadělá tolik nepořádku.
Suché leštění kamene
Kámen můžete za sucha vyleštit s využitím úhlové brusky. Pořiďte si speciální diamantový leštící kotouč, který zajistí šetrné opracování povrchu kamene. Při leštění na sucho je potřeba postupovat pomalu a na kámen příliš netlačit, aby nedošlo ke spálení kotouče.
Před leštěním kámen pevně upněte, nesnažte se jej brousit v ruce. Stáhněte jej do svorek nebo svěráku a vyzkoušejte, jestli při působení síly kotouče nedochází k jeho pohybu. Pro dokonalé vyleštění si pořiďte diamantové kotouče o různé zrnitosti. Začněte s kotoučem i zrnitosti 50 a materiál obrušujte při nižších otáčkách. Postupně vyměňujte kotouče za jemnější – vhodné je pokračovat se zrnitostí 100 a následně s kotoučem 200, který dokáže z povrchu odstranit i jemné škrábance a vrypy.
Tím ale práce nekončí! Aby byl kámen opravdu dokonale hladký a lesklý, je potřeba s broušením pokračovat. Potřebovat budete ještě jemnější kotouče o zrnitosti 400, 800, 1000, 1500 a nakonec 3000. Nakonec se materiál dolešťuje speciální leštítkem, kterému se říká buff.
Ochraňte kámen impregnací
Pokud chcete, aby si vyleštěný kámen co nejdéle zachoval svůj poutavý vzhled a odolal vodě nebo nečistotám, impregnujte jej. Speciální impregnační přípravky zajistí napuštění kamene a ochrání jeho povrch. Impregnaci byste měli čas od času použít i na další kamenné výrobky, ať už na obklady, nebo žulové pracovní desky.
Leštění přírodního kamene je náročné a zdlouhavé, ale výsledek stojí za to. Kromě kvalitních diamantových kotoučů a běžné úhlové brusky k tomu nic víc nepotřebujete. Nenechte si ujít ani další související články:
Diskuse k článku