Zařizujete novou terasu? Zaměřte se na výběr dlažby
Při výběru dlažby na terasu můžete vybírat z nejrůznějších materiálů. Vždy však musí být určené pro použití do venkovních prostor, aby odolaly dešti,…
Pokud se s příchodem jara pouštíte do výstavby nebo renovace terasy, možná stojíte před rozhodnutím, pro jaký typ podlahové krytiny se rozhodnout. Pokus vás svým vzhledem i snadnou údržbou lákají keramické, kamenné či betonové dlažby, zbystřete. Právě pro vás jsme se rozhodli sepsat základní informace týkající se výběru i způsobu pokládky. Věříme, že vám pomůžou při cestě za krásnou terasou, která vám bude dělat radost po celý rok.
Dlažba na terasu může být z kamene, keramiky i betonu
Při výběru dlažby na terasu můžete vybírat z nejrůznějších materiálů. Vždy však musí být určené pro použití do venkovních prostor, aby odolaly dešti, mrazu a jiných klimatickým vlivům. Zvláštní pozornost musíte výběru dlažby věnovat i v případě, budete-li ji chtít nadměrně zatížit nebo ji využívat i jako pojezdovou plochu.
Z hlediska odolnosti a jednoduchosti údržby vedou dlažby z přírodního kamene, které jsou v podstatě nesmrtelné. Jejich cena za metr čtvereční se však pohybuje v řádu tisíců korun, a tak nejsou dostupné pro každého. Na druhé straně je pořízení kamenné dlažby opravdu investicí na celý život. Přírodní materiál vypadá ve venkovním prostoru exkluzivně a povýší vzhled terasy na novou úroveň.
Chybu však rozhodně neuděláte ani s kvalitními keramickými dlažbami určenými do venkovních prostor. Ty nejlepší se vyrábí v Itálii, mají tloušťku 2 cm a vynikají přesnou rektifikovanou hranou. Samostatnou kategorii tvoří betonové dlažby, ať už v podobě zdařilých imitací, tak klasické zámkovky. Možností je nespočet, vždy záleží na vašem vkusu, rozpočtu a požadavku na životnost, odolnost a náročnost údržby.
Keramickou dlažbu snadno sladíte s interiérem
Kvalitní keramické dlažby se vyrábí v mnoha dekorech a barevných variantách. Pořídit si můžete dlaždice imitující mramor, strukturu betonu nebo dřevo. Výhodou keramických materiálů je jejich jednoduché sladění s interiérovými prostory. To je zejména v případě teras velmi důležité, protože propojují vnitřní prostory s venkovními. Na trhu jsou dostupné dlaždice ve stejném dekoru o šířce 1 cm, které jsou vhodné do interiérů, a 2 cm, které využijete právě na terasách. Podlahu tak budete mít na pohled stejnou v celém domě včetně terasy či balkonu.
Velkoformátové dlažby vedou i v exteriérech
V oblasti interiérového designu je trendem posledních let používání velkoformátových obkladů a dlažeb, které se díky minimálnímu počtu spár snadno čistí a prostor opticky rozšiřují. Ty však mají své místo právě i na terasách, kde vytváří dojem jednoduchosti, celistvosti a kompaktnosti. Montáž velkoformátových dlažeb je však díky jejich vysoké hmotnosti a náročné manipulaci složitější, proto ji doporučujeme přenechat profesionálům.
Na terasy doporučujeme suchou pokládku na terče
Kromě samotného výběru materiálu a dekoru budete stát i před rozhodnutím, k jakému způsobu pokládky se přikloníte. Ve venkovních prostorách je lepší upřednostnit pokládku suchou cestou před lepením. Odpadne problém s omezenou životností lepidel a spárovacích hmot, navíc se usnadní odvod vody. Oblíbeným řešením je pokládka terasové dlažby na výškově stavitelné terče, která je snadná a rychlá. Díky možnosti kalibrace a nastavení výšky snadno docílíte rovinnosti podlahy, stejně tak jednoduše vytvoříte spád pro odvod vody.
Dlaždice položené na terčích jsou praktické z mnoha důvodů. V případě poškození dlažby poškozenou část snadno vyjmete a nahradíte novou. Případné nerovnosti můžete díky možnosti nastavení výšky kdykoliv v budoucnu upravit. Velkou výhodou dlažeb instalovaných na terče je možnost využití prostoru pod nimi, například k vedení hadic s vodou nebo kabeláže.
Pro jaký typ dlažby na terasu a způsob pokládky jste se nakonec rozhodli? Ať už upřednostníte jakýkoliv materiál, věříme, že vám bude sloužit řadu let. Nenechte si ujít další související články:
Diskuse k článku