Obklady imitující přírodní kámen – srovnání materiálů, výhody a nevýhody
Přírodní materiály jsou v interiérovém designu velmi oblíbené a patří mezi dlouhotrvající trendy. Vzhled přírodního kamene ozvláštní jakýkoliv interiérový prostor, ať už jde o koupelnu, ložnici nebo kuchyň. Na trhu narazíte na různé typy obkladů, které věrně imitují vzhled kamene a na rozdíl od toho přírodního jsou cenově dostupnější. Jaké materiály se používají a jaké mají vlastnosti? Právě na to se na následujících řádcích zaměříme podrobněji.
Zaměřte se na věrnost imitace kamene
Ať už se rozhodnete pro vnitřní obklady z jakéhokoliv materiálu, věnujte pozornost věrnosti imitace. Na trhu narazíte na obkladové materiály v mnoha cenových hladinách. Ty nejlevnější jsou vyrobené základními postupy přenosu struktury a kameni se podobají jen zdaleka. Oproti nim jsou k dostání i velmi zdařilé imitace, které se vyrábí pokročilou technologií přenosu kamenné struktury na materiál a od přírodních kamenů jsou na pohled k nerozeznání.
Nákup obkladů přes internet je tak v tomto případě sázkou do loterie. Doporučujeme si obklady před pořízením osobně prohlédnout a zjistit, jak na pohled působí z různých vzdáleností a jak vypadají na přirozeném i umělém osvětlení.
Skleněné obklady do koupelny pomohou dotvořit výjimečnou atmosféru místnosti
Tři tipy, jak z koupelny vytvořit nádherné a praktické místo
Rozdělení obkladů imitujících kámen podle materiálu
Každý materiál používaný pro výrobu obkladů má odlišné vlastnosti a liší se svými výhodami i nevýhodami. Nejčastěji narazíte na obklady z keramiky, betonu a sádry.
Keramické obklady v imitaci kamene
Nejrozšířenějším typem obkladů určených pro interiérové použití jsou keramické. Výrobci využívají pokročilé technologie, aby se vzhledu kamene či jiných povrchů (dřeva, betonu) co nejvíce přiblížili. Keramické obklady jsou dostupné v nepřeberném množství formátů a stejně tak i tlouštěk. Mnohé jsou vhodné i pro použití v exteriéru, díky čemuž jednoduše sladíte například vzhled kuchyně s terasou, která na ni přímo navazuje.
Obklady z keramiky jsou odolné, ale křehké. Proto je třeba dbát opatrnosti jak při montáži, tak používání. Obklady standardních formátů a tlouštěk mají přiměřenou hmotnost, a tak nezatěžují nosnou konstrukci. Hodí se do koupelen, kuchyní, obývacích pokojů, chodeb a mnoha dalších prostorů. Vyrábí se v matném i lesklém provedení, volba vzhledu a typu imitujícího kamene je tak jen ve vašich rukou.
Betonové obklady v imitaci kamene
S betonovými obklady imitujícími kámen se nejčastěji setkáte v exteriérech, hodí se však i pro vnitřní použití. Obklady z betonu vynikají odolností, mrazuvzdorností i žáruvzdorností. Díky tomu jsou vhodné i pro obkládání krbových kamen, kterými poutavý vzhled kamenné struktury velmi sluší. Betonové obklady se vzhledem kamene jsou formátované, jeden obklad je zpravidla tvořen několika kamennými segmenty. Obkládání je díky tomu snadné.
S betonovými obklady vytvoříte i na velké ploše kamennou strukturu tvořenou mnoha kousky či díly umělého kamene. V koupelnách se zpravidla nepoužívají, vhodné jsou zejména do kanceláří, obýváků, jídelen, ložnic či pracoven.
Sádrové obklady v imitaci kamene
Třetím materiálem hojně používaným pro výrobu obkladů je sádra. Obklady ze sádry jsou určené jen pro použití v interiérech. Špatně snáší vlhkost i prudké změny teplot. Z toho důvodu se nepoužívají v prostorách kuchyní, v koupelnách ani pro obložení krbů a kamen. Výhodou sádrových obkladů v dekoru kamene je jejich jednoduchá opracovatelnost. Pro řezání a zkracování obkladaček a lišt stačí použít ruční pilku, vyhnete se tak rámusu a prachu z úhlové brusky. Sádrové obklady jsou navíc lehké, a tak nepřetěžují nosné konstrukce stěn. Jedná se o ideální materiál pro obkládání ložnic, obývacích pokojů nebo jídelen.
Tak pro jaké obklady se nakonec rozhodnete? Chcete-li načerpat více informací a tipů, přečtěte si i naše předchozí články:
Diskuse k článku