Jak úspěšně vyřešit problém se suchým vzduchem v domácnosti
Někdo se potýká s příliš vlhkým vzduchem, jiný zase se vzduchem suchým. Obojí představuje problém a negativně ovlivňuje kvalitu bydlení. Letní období je typicky spojené spíše s problémy týkající se suchého vzduchu. Dochází tomu vlivem používání klimatizačních zařízení, které vlhkost odvádí, stejně tak i působení slunečních paprsků a dalších vlivů. Proč je dobré udržovat vlhkost vzduchu na optimální úrovni a jak ji snadno zvýšit? Na to se zaměříme na následujících řádcích.
Suchý vzduch má negativní dopad na zdraví i kvalitu pleti
Místnost, ve které je velmi suchý vzduch (pod úrovní 40 %), poznáte velmi rychle. Projevuje se totiž nepříjemným pocitem žízně a vysychání sliznic při dýchání. Lidé, kteří tráví spoustu času v prostorách s nízkou úrovní vzdušné vlhkosti, se potýkají s problémy s pletí. Na pokožce se mohou začít tvořit nevzhledné šupinky, dostaví se také pocit pnutí kůže. Pokožka, která je dlouhodobě vysušená, je mnohem náchylnější k tvorbě vrásek. Prostředí, ve kterém žijeme, se tak zásadně odrazí na našem vzhledu.
Suchý vzduch je rizikový zejména pro alergiky a astmatiky. Vysušené sliznice totiž nejsou schopné zachycovat bakterie a viry, a tak se projevy těchto onemocnění dostavují intenzivněji. Suchý vzduch je rizikový i pro osoby, které jsou náchylnější na virózy a infekční nemoci. Neprospívá však ani zcela zdravým a odolným lidem, a tak je vhodné udržovat úroveň vlhkosti na optimálních hodnotách.
Odvlhčovače vzduchu zatočí s vlhkostí v koupelnách i sklepech
Sledujte hodnoty na vlhkoměru
Abyste zjistili, jak jsou na tom vaše obytné prostory z hlediska vzdušné vlhkosti, pořiďte si vlhkoměr. I nejlevnější mechanické typy vlhkoměrů splní svůj účel. Mnohé domácí digitální meteostanice také disponují funkcí měření vlhkosti, vyšší řady pak umožňují i export dat a sledování hodnot z dlouhodobého hlediska. Snadno tak zjistíte, týká-li se vás problém se suchým vzduchem jen v po určitou část dne, nebo trvale, eventuálně jde-li o sezónní záležitost, či dlouhodobý problém.
Tipy pro snadné a rychlé zvýšení vzdušné vlhkosti
Zjistili jste na základě měření vlhkoměrem, že hodnota vzdušné vlhkosti je pod úrovní 40 %? Pak je nejvyšší čas podniknout kroky k tomu, aby se vlhkost alespoň trochu navýšila. Možností máte hned několik:
Pořiďte si zvlhčovač vzduchu
Nejefektivnějším způsobem, jak se vypořádat s nadměrnou vlhkostí vzduchu, je pořízení dostatečně výkonného zvlhčovače. Na trhu narazíte i na pěkné designové kousky, které do vašeho interiéru dobře zapadnou. Zvlhčovače vzduchu jsou často dostupné v kombinaci s čističkami, a tak zbaví vaše prostory také od prachu, nečistot a alergenů.
Mokré prádlo vyvěste na sušák
Potřebujete v domácnosti co nejrychleji zvlhčit vzduch? Máte-li sušičku prádla, občas na ni zapomeňte a vsaďte na staré dobré sušení na sušáku. Voda se bude postupně odpařovat a s tím se zvýší i vzdušná vlhkosti.
Místo pečení se pusťte do vaření pokrmů
Když zapnete troubu, bude se vzduch v jejím okolí vysušovat. Pokud však místo pečení začnete vařit, efekt bude opačný. Pára způsobí okamžité zvýšení vzdušné vlhkosti. Podobného efektu docílíte i při využití parní trouby.
Navlhčete záclony
Jednoduchým trikem, jak efektivně zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti, spočívá v navlhčení záclon. Stačí, když na ně pomocí rozprašovače nastříkáte obyčejnou vodu. Ta se bude postupně odpařovat a vzduch bude vlhčí. Jde však o krátkodobé řešení, které má smysl zejména v topné sezóně. Jsou-li záclony umístěné v blízkosti radiátorů, bude odpaření rychlé. Vzduch se sice zvlhčí takřka okamžitě, brzy však budete muset záclony vlhčit znovu.
Větrejte s ohledem na venkovní vlhkost
Doporučujeme sledovat i úroveň vzdušné vlhkosti v exteriéru. Je-li vysoká, například v deštivém období, při větrání do domácnosti vpustíte vzduch nejen čerstvý, ale i vlhký. Pokud byste naopak větrali v době, kdy je vlhkost vzduchu venku nižší než uvnitř, zbytečně byste do interiéru vpustili nežádoucí suchý vzduch.
Přečtěte si další související články:
Diskuse k článku