Ideální teplota a vlhkost vzduchu v domácnostech
Máte rádi příjemné teplo domova a regulátor topení nastavujete vždy na maximum? Pak je pravděpodobně teplota u vás doma vyšší, než by měla být, a to neprospívá ani zdraví, ani vaší peněžence. Kromě správné teploty je důležitá také ideální vlhkost vzduchu. Když je nízká, vysušují se naše sliznice a jsme náchylnější na nemoci. Když je naopak příliš vysoká, dochází ke srážení vlhkosti a vytváření plísní. Pojďme se zaměřit na to, jaká by měla být ideální teplota i vlhkost vzduchu a proč.
Přetopené byty přináší zvýšené riziko onemocnění
Topná sezóna může v chladnějších letech trvat klidně i půl roku. Už od prvních měsíců, kdy topení na podzim zapínáme, bychom se měli snažit o nastavení ideální teploty a náš organismus na ni pomalu navykat. Spousta českých domácností žije v přetopených bytech, kde se teplota v obytných místnostech pohybuje i nad hranicí 23 °C. A to je moc. Se vzrůstající teplotou totiž klesá i vlhkost vzduchu, který se vysušuje.
Jiná teplota v koupelně, jiná v ložnici
V každé z místností provádíme jiné činnosti, a tomu by měla odpovídat i nastavená teplota. Je chybou myslet si, že určitá ideální teplota platí pro celý dům či byt. Podle typu místnosti se doporučuje nastavit teploty na následující hodnoty:
Místnost |
Ideální teplota |
Obývací pokoj |
20 až 21 °C |
Kuchyně |
20 až 21 °C (když se vaří, tak méně) |
Ložnice |
17 až 19 °C |
Koupelna |
Až 24 °C |
Předsíň |
17 až 19 °C |
Z výše uvedených hodnot je zřejmé, že nižší teplota by měla být především v ložnici. Během spánku naše tělo spotřebuje méně energie, navíc jsme přikrytí, takže je pohodlná a současně zdravá a doporučovaná teplota v rozmezí 17 až 19 °C. Naopak v koupelně by mělo být teplo, protože je naše těla při pobytu mokré a náchylnější k nachlazení.
Domácí hydrostanice umí měřit teplotu i vlhkost vzduchu.
Naučte se správně používat regulátory teploty
Chcete-li dosáhnout ideálních teplot v místnostech, naučte se správně používat termostatickou hlavici radiátoru. Často se chybuje v tom, že se ventil často otevírá naplno a po ohřátí na požadovanou teplotu se zcela uzavře. Až teplota klesne, opět se otevře. Takový přístup způsobuje jen rozkolísání teploty v místnosti.
Nejlepším řešením je nastavit regulátor na střední stupeň a počkat, na jakou teplotu se po nějaké době místnost zahřeje. Pokud je teplota nízká, upravte regulátor na vyšší stupeň, ale jen mírně. Až dosáhnete ideální pokojové teploty, do této polohy nastavujte termostatickou hlavici pravidelně a zbytečně nastavení neměňte.
Střední stupeň bývá často označen červeným bodem.
Suchý vzduch může způsobit zdravotní problémy
Kromě teploty v místnostech byste měli kontrolovat i vlhkost vzduchu. Za tímto účelem si pořiďte vlhkoměr. V zimních měsících byste měli relativní vlhkost vzduchu udržovat v rozmezí od 45 do 65 %. Ve většině českých domácností je však díky častému nadměrnému topení vzduch mnohem sušší, vlhkost se pohybuje i kolem 20 %.
To ale přináší řadu zdravotních rizik. Když je vzduch suchý, dochází k vysušování pokožky a vlasů, ale především sliznic. Suché sliznice jsou pak mnohem náchylnější na nemoci, proto lidé žijící v místnostech s nízkou vlhkostí vzduchu bývají častěji nemocní.
Problém však může být i v opačném případě, kdy je vlhkost vzduchu příliš vysoká. Problém může nastat především u starších domů a bytů a tam, kde se delší dobu netopilo. V místnostech se začne srážet vlhkost a vytvářet plísně, což pro zdraví také není vůbec dobré. Proto vlhkost vzduchu pravidelně měřte a upravte dle potřeby.
Změřte si vlhkost vzduchu a je-li příliš nízká, zvyšte ji. Jakým způsobem? Řešením jsou moderní zvlhčovače vzduchu, na které se zaměříme v pokračování tématu.
Diskuse k článku