Jak funguje ionizátor vzduchu a jaký si pořídit
O tom, co jsou to kladné a záporné ionty a jaký vliv mají na náš organismus, jsme psali v předchozí části článku. Dostáváme se však k otázce výběru ionizátoru, který má za úkol zlepšit kvalitu vzduchu v rodinných domech a bytech a dodat do prostředí chybějící záporné ionty. Ionizátory se dají pořídit samostatně, častěji se pak setkáte s kombinací čističek vzduchu s ionizátory. Jak taková zařízení fungují a podle čeho je vybírat?
DÁLE NA TÉMA: ZÁPORNÉ IONTY PRO ZDRAVÉ BYDLENÍ
Ionizátor – samostatné zařízení i kombinace s čističkou vzduchu
Na trhu se setkáte nejčastěji s kombinací čističky vzduchu a ionizátoru. Ty čistí nečistoty ze vzduchu a odstraňují prachové částice a s tím i množství kladných iontů v ovzduší. Moderní čističky vzduchu jsou tiché a účinné, při nákupu dostatečně výkonného zařízení zajistí výrobě adekvátního množství záporných částic.
Samostatnou kategorii tvoří ionizátory hydrodynamické. V útrobách těchto přístrojů dochází ke tříštění kapek a k jejich nárazům na tvrdý podklad. Vzduch je tak ionizován podobně jako v případě vodopádů. Hydrodynamické ionizátory se však využívají zejména v profesionálních lázních a wellness centrech, pro použití doma se příliš nehodí. Nejlepším řešením je nákup kvalitní čističky vzduchu, která zajistí jako vyčištění, tak ionizaci.
zdr
Ionizátory a čističky mají různý tvar i výkon
Domácí přístroje pro čištění vzduchu a ionizaci se prodávají v různých velikostech s rozdílným výkonem a funkcemi. Čím větší prostor má zařízení vyčistit, tím musí být výkonnější. Výkon ve wattech vám jako spotřebiteli nic moc neřekne, proto výrobci udávají často i maximální plochu místností. Ionizátory a čističky se pak prodávají jako stolní, stropní či podlahové. Na trhu narazíte také na speciální malé čističky vzduchu a ionizátory určené pro umístění do auta. I tak je totiž prostor uzavřený a množství kladných iontů neúměrně větší než záporných.
Přečtěte si další články o kvalitě vzduchu a čištění:
Diskuse k článku