Máte doma vlhký vzduch? Pořiďte si odvlhčovač
Než začnete bojovat s vysokou vlhkostí vzduchu v domácnosti, hledejte příčinu problému. Vysoká vlhkost často trápí obyvatele starých nezateplených…
Některé domácnosti se potýkají s příliš suchým vzduchem v domácnosti, jiné trápí naopak vysoká vzdušná vlhkost. Řadíte-li se do druhé skupiny majitelů domů či bytů, zbystřete. Problém s vysokou vlhkostí byste rozhodně neměli podceňovat – po nějaké době by se mohly začít objevovat zdraví nebezpečné plísně a nábytek či dřevěná podlaha by začal degradovat. Jedním z řešení, jak s vlhkým vzduchem v domácnosti bojovat, je pořídit si dostatečně výkonný odvlhčovač.
Hledejte příčinu vysoké vlhkosti
Než začnete bojovat s vysokou vlhkostí vzduchu v domácnosti, hledejte příčinu problému. Vysoká vlhkost často trápí obyvatele starých nezateplených domácností, kterým ani výkonnější odvlhčovač příliš nepomůže. Jediným dlouhodobě funkčním řešením je sanace zdiva, dodatečná izolace a adekvátní vytápění.
Problém s vysokou vlhkostí se však takřka vždy vyskytuje i u novostaveb. Materiály zůstanou vlhké ještě dlouhé měsíce po dokončení stavby – s tím je potřeba počítat a smířit se s tím. Použití odvlhčovače pak rozhodně urychlí vysoušení zdiva a konstrukčních materiálů a během dne zajistí vzdušnou vlhkost na přijatelné úrovni. Vysoká vlhkost vzduchu pak často trápí i ty, kteří v obytných prostorách suší prádla nebo vaří bez zapnuté digestoře. I pro ty má pořízení odvlhčovače vzduchu význam.
Elektrický odvlhčovač vybírejte podle rozměru místnosti
Cenový rozptyl elektrických odvlhčovačů určených do domácností je značný a závisí na výkonu a funkcích přístroje. Při výběru se ale nezajímejte ani tak o výkon, ale spíše o velikost místnosti, který je schopný ve stanoveném čase odvlhčit.
Malé modely odvlhčovačů zvládnout efektivně odvlhčit místnosti o rozloze do 15 m2, ty střední pak místnosti v rozmezí od 25 do 25 m2 a ty nejvýkonnější si poradí i s prostorem nad 40 m2. Čím silnější stroj pořídíte, tím bude dražší. Nemá tak význam kupovat příliš výkonný odvlhčovač, budete-li jej používat v bytě s malými místnostmi, nebo třeba v garsonce.
Objem nádoby na kondenzát a další důležité parametry
Aby se vám s odvlhčovačem dobře pracovalo, zaměřte se při výběru i na další parametry. U různých typů odvlhčovačů se liší objem nádoby na kondenzát. Malé přístroje mají třeba jen 1,5 l nádobku, kterou při vysoké vlhkosti vzduchu zaplníte za pár hodin. Vylévat vodu tak budete muset i několikrát denně. Optimální jsou odvlhčovače s objemem 2,5 litrů a více. Užitečnou funkcí je možnost připojení odpadní hadice, díky které bude kondenzát odcházet do externí nádoby a odvlhčovač bude moct být v provozu nepřetržitě.
Jaké další parametry by měl domácí odvlhčovač splňovat? Doporučujeme zvolit model s přehledným displejem, který zobrazuje aktuální vlhkost vzduchu. Získáte tak přehled o tom, za jak dlouhou dobu zvládnul snížit vzdušnou vlhkost a jak dlouho bude muset být ještě v provozu. Řada typů je vybavena řídicí elektronikou, díky které můžete nastavit časovač, dobu odvlhčování, zastavení přístroje při dosažení nastavené hodnoty a mnoho dalšího.
Domácí odvlhčovač jako multifunkční přístroj
Některé typy odvlhčovačů jsou zkonstruované jako multifunkční přístroje. Kromě snižování vzdušné vlhkosti fungují jako čističky vzduchu nebo ionizátory, protože jsou vybavené speciálními filtry. V letním období pak můžete vypnout funkci odvlhčování a používat přístroj jako standardní ventilátor. Některé typy pak disponují funkcí odvlhčování při sušení prádla, kdy na určitou dobu zvýší svůj výkon a fungují účinněji. Kompaktní typy odvlhčovačů můžete vložit i do šatní skříně nebo jiného nábytku, a to například po vytopení nebo rozlití tekutiny.
Pokud vás naopak trápí problém se suchým vzduchem, přečtěte si dřívější článek o zvlhčovačích.
Diskuse k článku