Jak si vyrobit domácí levandulový olej
Také milujete vůni levandule? Vyrobte si domácí levandulový olej, který bude nejen příjemně vonět, ale také prospěje vašemu tělu. Příprava levandulového oleje vám zabere jen pár minut, budete však muset počkat i několik týdnů, než se vonné látky z rostliny uvolní. Pokud budete trpěliví a počkáte si, budete odměněni jemným voňavým olejem, za který byste museli zaplatit nemalou částku. Přinášíme vám návod krok za krokem, jak si olej z levandule správně připravit.
Výroba domácího levandulového oleje krok za krokem
Myslíte si, že je příprava domácího vonného oleje z levandule časově náročná a pracná? Přesvědčíme vás o opaku. S trochou šikovnosti zvládnete veškeré přípravné práce za pár minut. Výroba oleje se skládá z několika dílčích kroků:
1) Sběr levandule
Chcete-li si připravit oleje z levandulí, které vám rostou na zahradě, musíte je v první řadě posbírat. Odstřihněte dostatečné množství stonků s květy. Při přípravu oleje nevyužijete jen samotné kvítky levandulí, ale také listy a stonky. I ty obsahují řadu blahodárných a cenných látek. Používejte však tenké a mladé stonky, ty dřevnaté vyřaďte.
2) Sušení levandule
Levandulový olej se zpravidla připravuje ze sušené levandule. Pokud jste posbírali čerstvé stonky plné fialových květů, musíte je tak nejdříve vysušit. Doporučujeme stonky spojit do svazků a sušit zavěšené na teplém místě. Chcete-li se tomuto zdlouhavému kroku vyhnout nebo nemáte dostatek čerstvé levandule, můžete si usnadnit práci nákupem sušených stonků s květy.
3) Levanduli nadrťte a nasypte do nádoby
Chcete-li připravovat levandulový olej v menším množství, a tedy i v menší nádobě, nadrťte stonky, lístky i květy na drobné kousky. Ty následně nasypte do zavařovací sklenice nebo jiné ideálně skleněné nádoby.
4) Zalijte levanduli olejem
Pro přípravu oleje, který vynikne výraznou levandulovou vůní, budete potřebovat rostlinný olej nevýrazné chuti a vůně. Dobrou volbou je například olej mandlový nebo olivový. Nejsou příliš výrazné, a tak aroma levandule nepřebijí.
5) Přesuňte nádobu na teplé místo a nechejte louhovat
Nádobu zašroubujte nebo zavíčkujte a přesuňte na teplé slunné místo. Látky z rostliny se budou postupně uvolňovat a proniknou do struktury čistého oleje. Doba louhování by měla trvat alespoň měsíc, ideálně déle.
6. přeceďte olej přes pláténko
V poslední kroku je potřeba olej s vylouhovanou levandulí opatrně přecedit. Doporučujeme používat jemné plátýnko, díky které se do oleje nedostanou ani malé kousíčky květů, listů nebo stonků. Hotový olej uložte na tmavé studené místo, klidně i do lednice.
Příprava levandulového oleje za tepla
Nechce se vám čekat dlouhé týdny, než látky z rostliny proniknou do oleje a provoní jej? Rychlejším způsobem je příprava oleje za tepla, která však není tak šetrné. Do hrnce nalijte olej a na varné desce jej zahřejte na teplotu kolem 40 až 50 °C. Vsypte nadrcenou levanduli a nechejte louhovat cca 4 až 5 hodin. Díky vyšší teplotě se látky uvolní rychleji, a tak výrobu oleje zvládnete kompletně během jednoho dopoledne.
Levandulový olej provoní domácnost a podpoří vaše zdraví
Nabízí se otázka, k čemu všemu je možné levandulový olej využívat. Jak jsme naznačili, má blahodárné účinky na lidský organismus a pomůže při řešení různých zdravotních problémů. Levandulový olej pomůže například při:
- bolestech hlavy,
- pocitech úzkosti a depresích,
- problémech s nespavostí,
- léčbě popálenin – urychluje hojení a působí protizánětlivě,
- ekzémech a dalších kožních problémech,
- bolestech svalů,
- výskytu lupů,
- bolesti nohou ad.
Tématu levandule a jejímu využití se věnujete dlouhodobě. Nenechte si ujít články, které jsme pro vás připravili už v minulosti:
Diskuse k článku