Eukalyptus: důležité rady pro pěstování, využití oleje
Eukalyptus neboli blahovičník patří mezi známé silně aromatické stromy či keře. Eukalyptus je známý především v oblasti přírodní medicíny. Eukalyptový olej a další z něj připravené produkty pomáhají při řešení onemocnění dýchacího ústrojí a dalších problémů. Věděli jste, že si eukalypt můžete vypěstovat i doma? I když jeho pěstování není v našich končinách nejsnazší, při dodržení základních pravidel se vám to podaří.
Eukalyptus: druhy a jejich pěstování
Eukalyptus pochází z Austrálie, kde dorůstá výšky až 100 metrů. V našich končinách jej můžete pěstovat jako letničku, a to jak na zahradě, tak v květináči. Pokud byste se chtěli pustit do pěstování, musíte se rozhodnout pro správný druh. U nás je hojně rozšířený například eukalyptus guni, což je menší stromek se zdobnými kulatými listy. Známý druh je také eukalypt citronový, který v přírodě dorůstá výšky až 50 metrů. Své pojmenováním získal díky typickému aroma, které připomíná vůni citronu.
Eukalyptový les u nás nikde nenajdete.
Jak pěstovat eukalyptus
Eukalypty se u nás pěstují především jako pokojové rostliny v květináči. I přesto patří mezi typické zástupce přenosných rostlin, protože je ideální rostlinou k letnění. Pokud je to možné, přeneste v letních měsících eukalyptus ven a uvidíte, jak se mu začne dařit. Eukalypt je pro přenášení ideální, a to jak vzhledem ke své velikosti, tak přizpůsobivosti – časté přenášení mu nevadí.
Jak se venku začne ochlazovat, přeneste květináči z exteriéru do bytu či domu. Během zimy by se měla rostlina umístit do chladnější místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 6 až 10 °C. Pokud eukalyptus pěstujete ne zahrádce, pak při správném zazimování přežije i nízké zimní teploty. Pro začínající pěstitele je však výhodnější pěstovat eukalyptus jako pokojovou rostlinu, protože zajištění ideálních podmínek je výrazně snazší.
Květy eukalyptu.
Pozor na přímé sluneční světlo. Eukalyptům škodí
Rozhodnete-li se pro pěstování eukalyptu v květináči, dejte si záležet na výběru vhodného stanoviště. Rostlina eukalyptus totiž miluje světlo a teplo, ale přímé sluneční záření ji škodí. Světlo by mělo být ideálně rozptýlené. Eukalyptům se daří především na oknech, která jsou orientovaná směrem na východ nebo na západ. Pokud by měla rostlina nedostatek světla, projeví se to viditelným „vytahováním“ rostliny – roste do výšky, ale výhony jsou slabé a skoro neolistěné.
Výsev eukalyptů
Máte k dispozici semena, ze kterých byste si chtěli rostlinu vysadit? Výsev provádějte ideálně během února nebo března. Semena se vysévají na povrch substrátu, ten musí být vlhký. Pokud by ale došlo k jeho přemokřování, začne se brzy objevovat plíseň. Aby semeno vyklíčilo, mělo by být uchováno při teplotě kolem 20 °C. Jakmile semena vložíte na substrát, vyklíčí vám do dvou týdnů. Nejlépe se semínkům rostliny daří v substrátu s rašelinou v poměru 3:2.
Blahovičník vyžaduje vydatnou zálivku
Chcete mít v květináči krásně rostenou letničku s bohatými listy? Pak nepodceňte zálivku, která musí být především v horkých letních dnech vydatná. Substrát by měl neměl být neustále vlhký, i měl by před další zálivkou mírně přeschnout. Vždy je ale důležité pohlídat, aby nebyl dlouhodobě přemokřený. Ideální jsou takové zálivky, aby voda na substrátu dlouho neulpívala.
Během zimního období se pak zálivka omezuje. Blahovičník vyžaduje pravidelnou a obzvláště v létě vydatnou zálivku. Je však třeba dávat pozor na dlouhodobější přemokření pěstebního substrátu. V zimě musíme zálivku omezit podle teploty okolního prostředí (čím teplejší prostředí, tím častější zálivka). Zemina by měla vždy slabě vyschnout, ale ne přeschnout. Nejméně dvakrát do měsíce rostliny přihnojíme hnojivem pro pokojové květiny.
Natrhané eukalyptové listy.
Jak se starat o eukalyptus?
Pokud jste semena rostliny zasadili a už vám roste, je potřeba se o ni pečlivě starat. Pravidelná zálivka nestačí. Jednou za dva roky by se eukalypt měl přesadit do většího květináče, protože se postupně začne rozrůstat. Rostlina má ale citlivé kořeny, které se nesmí poškodit, v opačném případě hrozí její uhynutí.
Blahovičník je silně aromatickou rostlinou, což odlákává škůdce a hmyz. Proto nebývá napadán a obvykle není soužen ani jinými chorobami. Během léta byste měli pravidelně zaštipovat vrcholky rostlin, eukalyptus se začne krásně větvit. Rostlinu si můžete také poměrně snadno namnožit. Staší ustřihnout výhonek, dát jej do vody a počkat, až pustí kořeny.
Eukalyptový olej pomáhá při onemocnění dýchacích cest
Rostlina eukalyptus je známá především díky svým léčivým schopnostem. V listech se totiž nachází aromatické silice, která obsahuje cineolem, hořčiny, třísloviny a další látky. Listy rostliny se používají pro onemocnění dýchacích cest. Mají antiseptické účinky a pomohou při léčbě kašle, rýmy, zánětů i bronchitidy.
Eukalyptový olej je v aromaterapii velmi oblíbený.
Působí také analgeticky a díky své vůni má bohaté využití v oblasti aromaterapie. Z blahovičníku se vyrábí také oblíbený eukalyptový olej, který je koncentrovaný a při léčbě různých onemocnění rychle pomáhá. Eukalyptový olej se používá zejména v aromaterapii, přidává se do vonných esencí, aromalamp i svící.
Chtěli byste si eukalyptus vypěstovat doma? Pokud dodržíte základní pravidla, tedy vhodně rostlinu umístíte, dodržíte zásady správné zálivky a budete o ni pravidelně pečovat, bude se jí dařit. Listy rostliny pak využijete i při léčbě kašle či rýmy. Ušetříte, protože nebudete muset kupovat listy ve specializovaných bylinkářských obchodech.
Diskuse k článku