Pěstujete levanduli? Je čas na její zazimování
Levandule dělala na konci léta neskutečnou parádu – oživila nejednu zahrada a provoněla nespočet domácností. Blíží se však čas, kdy se tato trvalka pomalu uloží k zimnímu spánku. Chcete si i příští rok užít bohaté a voňavé květy levandule? Pak si přečtěte, jak ji správně zazimovat.
Kdy je čas pro zazimování levandule
Pokud pěstujete levanduli na záhonech, stačí, když zazimování stihnete před příchodem prvním přízemních mrazíků. Říjen a listopad jsou k tomu ideální. Větší pozornost si pak žádají rostliny levandule pěstované v květináčích, které jsou na nízké teploty náchylnější. Mají totiž nedostatek místa na kořenový systém, a tak mohou snáze zmrznout. Levanduli pěstovanou v květináči tak doporučujeme zazimovat už na konci září, nebo v průběhu října.
Zazimování bazénu: jak správně zazimovat venkovní nadzemní bazény i bazény do země
Zazimování růží je snadnější než jejich jarní probuzení
Těsně před zimou levanduli nestříhejte
Levanduli je potřeba prostříhat už na konci srpna. Nemělo by být o nijak radikální řez, stačí pomocí nůžek odstranit odkvetlé části a špičky. Před zimou by však už levandule neměla být zkracovaná. Tvarování keříků je potřeba nechat až na jaro, a to až začne levandule rašit. Při jarním řezu se může odstranit až 80 % keře.
Pozor na vlhkost
Levandule patří mezi trvalky náchylné na vysokou vlhkost. Pokud chcete rostliny ochránit před mrazem, nepoužívejte jako ochranný materiál trávu či listí. Při mírnějších zimách totiž snadno navlhne a vytvoří ideální podmínky pro výskyt plísní nebo hub. Vaše krásné rostliny levandule pak mohou utrpět velkou ránu.
Vytvořte drenážní vrstvu
Pěstujete-li levandule v květináčích, které chcete nechat přes zimu venku, dejte si pozor na přemokření substrátu. Déšť či roztátý sníh způsobí přemokření a opět zvýší riziko výskytu houbových chorob nebo plísně. Základem by měla být drenážní vrstva na dně květináče, která zajistí bezproblémový odvod přebytečné vody. Levandule pěstuje v květináči s otvorem na dně, díky kterému voda bez problémů odteče.
Levanduli chraňte netkanou textilií
Levandule patří mezi trvalky, které zimy zpravidla zvládnou bez větší újmy. Přesto je dobré podniknout kroky, které ji ochrání a zajistí bohaté květenství a husté keříky v dalším roce. Věnujte pozornost zejména ochraně stonku. Doporučujeme používat bílou netkanou geotextilii, která propustí světlo a nechá rostliny dýchat.
Jak jsme zmínili, levanduli nikdy na zimu nepřekrývejte listím nebo trávou. Chcete-li přesto sáhnout po přírodním ochranném materiálů, zvolte chvojí nebo slámu. Nezadržují tak moc vlhkost a snižují riziko výskytu plísní.
Protože je levandule vcelku odolná rostlina, její zazimování není žádná věda. Stačí jen překrýt geotextilií a zabránit promokření. Více práce vás bude naopak čekat na jaře, kdy je potřeba levandule omladit výraznějším prostřihem. Rostlinu však odzimujte až ve chvíli, kdy riziko přízemních mrazíků zcela pomine.
O levanduli pro vás píšeme pravidelně. Přečtěte si některé z předchozích článků:
- Jak pěstovat levanduli na zahradě i v květináči
- Levandule – jak ji sbírat, sušit a zpracovávat
- Jak zastříhávat a sušit levanduli, aby neztratila svou barevnost
- 8 zajímavých faktů o levanduli, které vás překvapí
- Jak si vyrobit domácí levandulový olej
- Jednoduchý recept na levandulový sirup a limonádu
- Sklidili jste levanduli? Vyrobte si vlastní nahřívací polštářky
Diskuse k článku