Fotovoltaické panely umožní využít sluneční energii každému
Využití solární energie je dnes už samozřejmostí. Mnohá pole pokryly solární panely, které využívají sluneční svit pro výrobu elektřiny. Pořídit si je ale můžete i vy – v rámci úsporného bydlení je namontujte na střechu, balkon, garáž nebo zahradu. Investice se během několika let vrátí a později už budete jen využívat vlastní zdroj.
Pro získání energie ze slunceje důležitá lokalita, v níž žijete. V různých částech republiky je intenzita rozdílná. Jižní Morava patří k oblastem s největším procentem slunečního záření v roce, proto právě tady jsou fotovoltaické panely téměř ideální. Směrem k severu pak intenzita slunce klesá, ovšem stále je použití výhodné.
Ideální prostor pro fotovoltaické panely
Moderní technologie umožňují jejich použití po celém území republiky. Druhým důležitým faktorem jejich funkčnosti a výhodnosti je správné umístění. Z bezpečnostních důvodů se nejčastěji volí střecha, ovšem není to podmínka. Důležitější než místo je jejich sklon, který zásadně ovlivňuje výkon. Stupně se počítají s ohledem na vodorovnou plochu a v našich podmínkách by měly svírat úhel 36° s tím, že je možná odchylka za cenu snížené výkonnosti (týká se to ale hodnot odlišných od rozpětí 25 – 60°).
Stejně důležitá je i orientace panelu. Ideálně se panely směřují na jih, v našich podmínkách by hodnota odchylky měla být 1° na jihozápad, objevují se však i odchylky až o 45°.
Monokrystalické a polykrystalické panely
Samotné panely jsou tvořeny sítí článků. Nejčastěji se setkáváme právě s monokrystalickými a polykrystalickými fotovoltaickými panely, mezi nimiž jsou ale pro použití na dům jen minimální rozdíly. Vzhledově je odlišíte snadno – každý má jiný tvar a barvu. Monokrystalická buňka má tvar černého osmiúhelníku, polykrystalická pak vypadá jako čtverec modré barvy. Výkonnější jsou panely z prvně zmíněných buněk, které dosahují účinnosti 14 – 18 procent, druhé zmíněné pak jen 12 – 15. V ročním souhrnu rodinného domu to však není žádný závratný rozdíl. Neliší se ani cenou, ta je téměř totožná.
Kolik energie vyrobí?
Sami si můžete dokonce propočítat, jak moc se vám vlastní solární elektrárna vyplatí. Stačí zjistit přesné GPS souřadnice domu a potřebné údaje pak zadat do systému PVGIS. Znát byste měli i sklon a stupně natočení panelů. Zadává se i ztrátovost (cca 11 – 14%) a špičkový instalovaný výkon. Poté už systém „vyhodí“ data pro každý měsíc a celkovou roční výrobu.
Kromě samotných panelů je pro instalaci potřeba i měničů a desítky metrů drátování. Celkově se cena takové elektrárny na střeše může vyšplhat až na sumu 750 tisíc korun. Některé obce poskytují dotace, ovšem to není moc časté a rozšířené. Investice se vrátí přibližně po jedenácti letech, ovšem v jejich průběhu systém částečně degraduje. Po 25 letech je výkon asi na 80 procentech a to i přesto, že panely jsou velice odolné proti vnějším vlivům. Slunce jako nevyčerpatelný zdroj však garantuje, že se vložené finance určitě vrátí.
Diskuse k článku
Anežka Řháková
http://www.nekompromisne.cz/dekan-sevcik-fotovoltaika-je-vzdy-provazana-s-korupci.-sam-ale-jednu-provozuje