Cena elektřiny stále roste. Známe důvody i způsoby, jak ušetřit
Pokud jste v posledních měsících podepisovali novou smlouvu na dodávku elektřiny, pravděpodobně vás nemile překvapil strmý nárůst ceny. Podle predikcí však budou ceny za elektřinu ještě stoupat a je otázka, na jaké hranici se zastaví. Proč ke zdražení dochází? A jak ušetřit nějakou tu korunu i při výrazném nárůstu, který se projevuje v podstatě u všech dodavatelů? Na to se zaměříme na následujících řádcích.
Na ceně za elektřinu mají vliv emisní povolenky
Energetické společnosti odvádí poplatek za vypouštění škodlivin do vzduchu, který se promítá i v konečné ceně za elektřinu pro domácnosti a další spotřebitele. Čím vyšší cena emisní povolenky je stanovená, tím je elektřina zpravidla dražší. Systém emisních povolenek vznikl v roce 2005 a aktuálně je si od svého vzniku drží rekordní částku přesahující 50 eur za tunu emisí. Pokud se v budoucnu vymění zdroje energie z fosilních paliv za obnovitelné zdroje, bude tato položka klesat. Je otázka, kdy dojde k výrazné proměně zdrojů a jaké další položky se na vyúčtováních objeví.
Jak ušetřit za vodu? Sprchujte se, vypínejte kohoutky a zvolte úspornější systém splachování
Zvažujete výměnu kotle? Plynový kondenzační kotel je symbolem moderního vytápění
Máte v plánu podepsat novou smlouvu? Příliš to neodkládejte
Nabízí se otázka, jak se vzrůstající cenou za dodávku elektřiny bojovat a ukořistit co nejvýhodnější nabídku. V tuto chvíli vám doporučujeme změnu odběratele či podpis nové smlouvy příliš neoddalovat. Výhledově se totiž opravdu předpokládá další zdražování a rekordní cena kwh. K tomu dochází i z důvodu oživení ekonomiky, kdy se po roce plném uzávěrek vše vrací do původních kolejí a poptávka po elektrické energii stoupá.
Pokud jste našli zajímavou nabídku, trvejte na fixaci
Budeme-li předpokládat, že bude cena za odběr elektřiny dále růst, rozhodně se vyplatí ji zafixovat na co nejdelší dobu. Některé společnosti nabízí možnosti fixace na rok, jiné na dva, tři i více let. Dejte si však pozor – po dobu fixace nemůžete jednoduše změnit dodavatele za jiného, aniž byste se vyhnuli penále.
Do dlouhodobé fixace tak běžte jen v případě, jste-li přesvědčeni o výhodnosti aktuální nabídky. Dejte si pozor i na produkt, který bude po uplynutí fixace automaticky navazovat. Zpravidla bývá méně výhodný, a tak je dobré si aktuální sazby před koncem smlouvy porovnat a případně zařídit novou výhodnější smlouvu.
Porovnejte nabídky a domluvte se s dodavatelem
Na trhu narazíte na nespočet dodavatelů elektrické energie, kteří nabízí dodávku za různé ceny. Nejvhodnější produkt nelze jednoznačně určit, závisí na konkrétní sazbě i způsobu provozu domácnosti. Využijte některý se srovnávačů cen energie, případně se obraťte na specialisty.
Nejlevnější dodavatel ale nemusí být vždy výhrou – zaměřte se i na jeho renomé, spolehlivost či obratnost při komunikaci. Uvědomte si, že mezi dodavateli je velký konkurenční boj. Pokud jste u svého současného dodavatele spokojeni s kvalitou služeb, ale cena vás zrovna netěší, komunikujte s ním. Dodavatelé často po předložení nabídky od konkurence připraví aktualizovanou smlouvu s výhodnějšími podmínkami.
S elektřinou nakládejte hospodárně
Nejúčinnějším řešením, jak za elektřinu ušetřit, je snížit její spotřebu. V předchozím článku jsme se zaměřili na největší žrouty elektřiny, kteří vám z domácího rozpočtu ukrajují opravdu velké sousto. Přehled o spotřebě si uděláte i díky měřičům spotřeby, které dokážou vyhodnotit energetickou náročnost jednotlivých spotřebičů za určitý čas. Důležitý je také nákup spotřebičů zařazených do vyšších energetických tříd.
Problematice spotřeby elektřiny se věnuje dlouhodobě. Přečtěte si některý z předchozích článků:
Diskuse k článku
Endru