Zvažujete výměnu kotle? Plynový kondenzační kotel je symbolem moderního vytápění
Máte doma dosluhující plynový kotel? V tom případě nastal ten pravý čas na jeho výměnu. Jednou z možností je přechod na zcela jiný způsob vytápění. Mnoha lidem však topení zemním plynem vyhovuje. Vždyť plynové kotle stále patří mezi nejrozšířenější topné systémy. Pokud byste rádi také něco ušetřili za energie, stojí za úvahu pořízení tzv. plynového kondenzačního kotle, který je navzdory vyšším pořizovacím nákladům příslibem finanční návratnosti. V porovnání se starým teplovodním kotlem totiž můžete uspořit až třetinu nákladů.
Princip kondenzačního kotle
Kondenzační kotle využívají tzv. režim kondenzace vodní páry, která se nachází ve spalinách. Díky tomu je možné odebírat teplo, které je ve spalinách obsažené a dodatečně ho přeměnit na teplo výhřevné. Právě v tom spočívá vysoká efektivita kondenzačních kotlů. Odebrané teplo ze spalin by totiž v případě běžného teplovodního kotle odešlo komínem ven, aniž by mohlo být využito.
Jak plynový kondenzační kotel vlastně funguje? Začíná to u ochlazené vytápěcí vody, která se vrací z vytápěcího systému. Při vstupu do kotle se tato voda opět předehřívá. Teplo jí předávají spaliny, které se naopak zákonitě ochlazují. Dokud má vratná voda teplotu přibližně do 55 °C, pracuje kotel v kondenzačním režimu. Následně se předehřátá topná voda v kotli dohřívá na požadovanou teplotu.
Proces kondenzace vyžaduje, aby byla teplosměnná plocha v kondenzačních kotlích vyrobená z nerezového materiálu, což pochopitelně platí také pro komínovou konstrukci. Teplo spalin se pohybuje v rozmezí 40 až 90 °C v závislosti na teplotě vytápění a okamžité využití kotle.
Výměna kondenzačního kotle. Podle čeho vybírat?
Při výběru kondenzačního kotle byste se měli zaměřit především na účinnost, která u kvalitních modelů dosahuje až 98 %. Zbylá dvě procenta mizí ve spalinách nebo při sálání kotle, jedná se však o zanedbatelné ztráty.
Dále se rozhodujte podle velikosti vytápěného prostoru. Při nízkých venkovních teplotách se navíc výkon kotle zvyšuje, zatímco během teplých dnů je tomu naopak. Moderní kondenzační kotle jsou proto vybaveny modulací výkonu. V praxi to znamená, že dokážou rovnoměrně vytápět prostor, aniž by se musely neustále vypínat a zapínat, čímž by docházelo k jejich opotřebení.
Vybírejte také podle volného místa v domě
Kondenzační kotle se dělí také podle způsobu umístění. Závěsné kondenzační kotle jsou určeny k zavěšení na zeď, což se hodí v případě, že v obytném prostoru nemáte příliš místa. Stacionární kondenzační kotle jsou naopak typické pro velký vodní objem a zpravidla se využívají pro vytápění rozlehlejších objektů. Pro vytápění rodinných domů existují speciální kompaktní kotle, ty se vyznačují zabudovaný zásobníkem na ohřev vody. Kompaktní kondenzační kotle se vyrábějí ve stacionárních i závěsných variantách.
Výměna kondenzačního kotle: na co si dát pozor?
Před pořízením nového kondenzačního kotle byste měli zvážit, kam jej umístíte. Jestliže kotel napojíte na komínovou šachtu, neměl by se v dané místnosti vyskytovat další spotřebič, který odsává vzduch. Narušily by se tím totiž tahové podmínky. Týká se to především instalace kotle v kuchyni, neboť se v ní zpravidla nachází také digestoř, která by mohla negativně ovlivnit odsávání vzduchu.
Pořízením plynového kondenzačního kotle rozhodně neprohloupíte
Mezi hlavní výhody plynového kondenzačního kotle patří již zmíněná velmi vysoká účinnost, která se pohybuje kolem 98 %. Kondenzační kotle totiž dokážou využít i teplo, s nímž si běžné teplovodní kotle neví rady. Potenciální zájemce by mohla odradit vyšší pořizovací cena, která však kompenzuje vysoká finanční návratnost. Plynové kondenzační kotle jsou vybaveny účinným hořákem, díky němuž se do ovzduší dostává menší množství emisí, takže tolik nezatěžují životní prostředí. Zapomenout bychom neměli ani na jednoduchou obsluhu a velmi tichý chod, což v domácnosti jistě oceníte.
Diskuse k článku