Jak ušetřit za vodu? Sprchujte se, vypínejte kohoutky a zvolte úspornější systém splachování

Jak ušetřit za vodu? Sprchujte se, vypínejte kohoutky a zvolte úspornější systém splachování

Voda je pro veškerý život nezbytná. Máme to štěstí, že žijeme v oblasti, kde máme vody dostatek. Zároveň toho často zneužíváme, neumíme si vody vážit a příliš s ní plýtváme. Věděli jste, že téměř dvě třetiny veškeré použité vody v domácnosti spotřebujeme ve vaně, sprše a na toaletě? Přitom stačí jen trochu upravit a změnit své návyky, udělat pár úsporných opatření a přestat plýtvat tekutinou, kterou všichni potřebujeme. Kromě příznivého vlivu na přírodu navíct ušetříte také dost peněz.

Nejvíce vody spolkne koupelna

Člověk denně spotřebuje 120 až 150 litrů vody. V čtyřčlenné domácnosti to denně může být až neuvěřitelných 600 litrů. Většina vody proteče každý den zejména vaší koupelnou a největší část připadne na osobní hygienu. Při umývání rukou spotřebujeme běžně tři litry, při sprchování kolem 60 litrů a plná vana znamená 150 až 190 litrů vody. Čím starší sprcha nebo třeba pračka, tím větší spotřeba vody. A nyní si představte, jak se s takovým plýtváním vyrovná vyprahlá krajina.

Jak ušetřit vodu? Sprchujte se krátce

Pravidelné koupání ve vaně můžete také částečně nahradit sprchováním. Právě sprchování je totiž mnohem méně náročné na spotřebu vody. Vody při sprchování proteče kolem 60 litrů, tedy až třikrát méně než při koupání. Pokud navíc sprchování o pár minut zkrátíte, ušetříte další litry vody. Ideálně by úsporné sprchování mělo trvat do pěti minut.

Důležité také je nenechávat vodu téct zbytečně. To znamená, že když se mydlíte nebo nanášíte šampon, nemusí u toho téct voda. Možná se vám to nezdá, ale už jen takovýmto vypínáním ušetříte spoustu litrů vody.

Ke koupání nepotřebujete plnou vanu

Užíváte si rádi až po okraj napuštěnou vanu s pěnou? Nepochybně jde o příjemnou relaxaci. Zároveň tím ale spotřebováváte obrovské množství vody, což se promítne i do vašich výdajů. Čtyřčlenná domácnost, která plýtvání vodou příliš neřeší, může ročně při koupelích spotřebovat vodu i za 10 000 korun. Jak ušetřit za vodu, neplýtvat jí, a přitom si dopřát pohodlí? Stačí se místo v plné vaně koupat ve vaně napuštěné do poloviny.

 Vanu stačí mít napuštěnou do poloviny.

Používejte úsporné sprchové hlavice

Ještě víc při sprchování ušetříte používáním úsporné sprchové hlavice, která místo běžných zhruba dvaceti litrů spotřebuje za minutu pouze polovinu. Investice do této úpravy se tak vám do pár měsíců zcela vrátí. Úsporná sprchová hlavice funguje na principu ředění vody vzduchem. Díky speciální konstrukci z ní stříká voda v menších kapkách. Objem spotřebované vody je tedy menší, ale příjemný pocit ze sprchování je stále stejný.

Při čištění zubů vypínejte kohoutek

Stejně jako při mydlení vodu vypínejte také při čištění zubů. Pokud si zuby čistíte s naplno otevřeným kohoutkem, může v odpadu skončit přibližně 30 litrů vody. Při čištění zubů dvakrát denně je to najednou 60 litrů pitné vody. Pokud vodu v průběhu čištění zubů vypnete, spotřebu snížíte klidně o polovinu.

Vodu můžete šetřit také při běžném umývání rukou. Stačí používat perlátory na koupelnové baterie, které snižují průtok vody. Při mydlení rukou vodu vypněte úplně.

Pozor na protékající záchod i kapající kohoutky

Zařízení WC stop rovněž zabraňuje protékání záchodu. Právě protékání je totiž dalším žroutem vody v domácnosti. Je proto důležité toaletu kontrolovat, protože drobné protékání vody nemusí být ani vidět, ani slyšet. Přitom protékající toaletou může odtéci spousta litrů vody. Stejně tak si pozor dávejte i na kapající kohoutky nebo sprchové hlavice.

Ušetříte i díky moderním spotřebičům

Dalším způsobem, jak ušetřit za vodu v koupelně, jsou spotřebiče. Při jejich výběru se proto dívejte na spotřebu energie i vody. Nemůžete však očekávat, že například stará pračka nebo elektrický bojler je tím správným úsporným řešením. Naopak jejich spotřeba je dost vysoká. Ještě před pár lety pračky běžně spotřebovaly na jedno vyprání mnohem více vody než pračky dnes. Oproti původním 100 litrům to může být dnes jen 30 litrů. Dnešní moderní pračky dokonce mají různé úsporné programy s nižší spotřebou vody i energie, které se například zbavují lehkých nečistot pomocí páry.

Ušetřit za vodu můžete také tím, že pračku budete zapínat jen tehdy, když je plná. Některé pračky jsou dnes vybavené také automatikou, která pozná, kdy je pračka plná a kdy ne. Tomu pak přizpůsobí množství používané vody. Místo dlouhých pracích programů zkuste velmi znečištěné prádlo nejprve vykartáčovat.

Předstěnové systémy ušetří vodu na toaletě

Spousta vody proteče každý den také toaletou. Zejména u starších modelů záchodů je množství spláchnuté vody opravdu vysoké. Obvyklý objem nádržky totiž bývá 10 litrů. Moderní toalety už mívají předstěnové systémy. Jejich součástí je možnost dvojího splachování, kdy lze spláchnout buď třemi, nebo šesti litry vody. Ročně tak domácnost může oproti klasickému splachování ušetřit i 3 000 korun.

Moderní předstěnové systémy Ecology od firmy Alca plast dvojí splachování umožňuje. Šetření vody však posouvá ještě o úroveň výš - využívá dva nebo čtyři litry oproti standardním třem a šesti. Při splachování tak nespotřebuje zbytečné množství pitné vody a přímo tak šetří životní prostředí.

Jak ušetřit za vodu? Začněte postupně a buďte důslední

Nemusíte ze dne na den měnit všechny elektrospotřebiče a omezovat používání vody na minimum dodržování všech zásad. Důležité ale je s úsporou vody začít. Stačí postupně omezovat svou spotřebu vody. Na detailech totiž záleží a i jen několik málo zásad, které budete důsledně dodržovat, mohou přinést výraznou úsporu vody i peněz. Pro začátek postačí vypínat kohoutek během čištění zubů nebo mydlení. Zkuste se také před zapnutím pračky zamyslet, jestli je buben skutečně plný a zda pračka nepojede poloprázdná při velké spotřebě vody. Dalším krokem mohou být třeba předstěnové systémy s dvojím splachováním.

Jakmile začnete používat alespoň nějaké způsoby úspory vody, uvidíte, že se viditelně promítnou i do vaší peněženky. Ročně tak ušetříte nejen stovky litrů cenné vody, ale také tisíce korun. Myslete také na to, že menší spotřeba vody znamená i menší výdaje za energie na její ohřev. A to jsou další výrazné úspory.

 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...