Zatočte se slimáky! Vyzkoušeli jsme 5 způsobů, jak s nimi bojovat
Slimáci jsou postrachem snad každého zahrádkáře. S chutí se pustí do zdravých lístků zeleniny a během pár dnů spolehlivě poničí úrodu, na kterou jste čekali dlouhé měsíce. Může se zdát, že je boj se slimáky marný. Přesto existuje nespočet více či méně účinných metod, jak s armádou slimáku na zahradě bojovat. Vyzkoušeli jsme pro vás 5 různých metod, jak se slimáky zatočit, a na následujících řádcích se o naše zkušenosti podělíme.
1) Hlístice proti slimákům
Oblíbeným způsobem likvidace slimáků je nasazení hlístic, jejichž larvy slimáky aktivně vyhledávají a pronikají jim do těla. Hlístice jsou parazité, které nesou symbiotické bakterie Moraxela osloensis. Tyto bakterie slimáky zabíjí. Nasazení hlístic jsme si v redakci sami vyzkoušeli a musíme říci, že jejich účinek nás překvapil. Nečekejte však, že slimáci zmizí ze zahrady hned po jejich nasazení. Zhruba za 5 dnů přestane napadený slimák přijímat potravu a v dalších dnech uhyne. Vyhubení všech slimáků na zahradě trvalo přibližně 6 týdnů, po té době se začaly znovu objevovat. Aby bylo řádění hlístic dlouhodobě účinné, musely by se do zahrady nasazovat opakovaně.
2) Past na slimáky z plastové lahve
Další člen redakce vyzkoušel se slimáky bojovat pomocí pasti z plastové lahve, která je mezi zahrádkáři obzvláště oblíbená. Stačí jen z PET lahve odříznout spodní část, zakopat do země a nechat přibližně 1 cm přesahovat. Do nádoby se nalije pivo, po kterém se mohou slimáci utlouct. K lahvi se připlazí, spadnou do ní a uhynout. Tato metoda skutečně zafungovala, ovšem ne v takové míře, aby zahradu ve větší míře ochránila. K lahvi se dostal jen menší počet slimáků, někteří se utopili, jiní vesele kroužili kolem ní. Pokud vám udělá radost, že důmyslnou pastí vyhubíte pár slimáků, můžete nástrahu z lahve vyzkoušet. Velký účinek však nečekejte.
3. Přípravek s obsahem fosforečnanu železitého
Vyzkoušeli jsme také několik komerčně dostupných přípravků přímo určených k hudební slimáků. Musíme uznat, že dobře zafungovaly, přesto jsme si na vyhubení museli pár dnů počkat. Mezi tím stihli slimáci zlikvidovat nemalou část listů zeleniny. Jedním z typů přípravků je ten, který obsahuje fosforečnan železitý. Jedná se o látku, která se běžně vyskytuje v přírodě, a tak na zdraví zahrady nemá negativní dopad. Výhodou je skutečnost, že se slimáci po konzumaci granulek s fosforečnanem stáhnou do svých úkrytů, protože se cítí nasyceni. Tam postupně uhynou, a tak mrtvé slimáky na zahradě neuvidíte.
4. Komerčně prodávané modré granule
Dalším typem komerčních přípravků pro hubení slimáků jsou ty ve formě modrých granulí, které obsahují účinnou látku metaldehyd. Výhodou těchto granulí je skutečnost, že se jejich účinek nesníží ani při vydatných deštích. Nerozpouští se a na zahradě zůstanou, naopak budou slimáky přitahovat právě ve chvíli, kdy budou vlhké. Po modrých granulích se mohou slimáci utlouct a dají jim dokonce přednost před jahodami. Po několika dnech začnou hynout, počítejte však s tím, že vaše zahrada bude poseta mrtvolkami, které budete muset odklidit. Vysoký účinek se však tomuto přípravku nedá vytknout.
5. Ruční sběr
Jednou z osvědčených metod, jak se slimáky bojovat, je ruční sběr. Na rozdíl od jiných způsobů hubení se totiž výsledek dostaví okamžitě. Samozřejmě zabere sbírání slimáků spoustu času a úsilí. Doporučujeme se do ručního sběru pustit ve chvíli, kdy pasti a přípravky pro hubení teprve začínají účinkovat.
S výjimkou pasti z PET lahve nám dobře zafungovaly všechny způsoby hubení. Sami si některý z nich vyzkoušejte a uvidíte, který vám bude nejlépe sedět. Nenechte si ujít další články se související tematikou:
Diskuse k článku