Jak na slimáky? Nejúčinnější metodou je stále ruční sběr

Jak na slimáky? Nejúčinnější metodou je stále ruční sběr

Jen málokterý zahrádkář se ještě nikdy nesetkal se slimáky. Jakmile se tito škůdci dostanou na vaši zahradu, velmi špatně se jich zbavuje. Existuje několik zaručených rad, jak na slimáky. Některé z nich jsou ale účinné jen, pokud se používají správně. Pokud chcete proti slimákům bojovat efektivní, ale humánní cestou, přečtěte si tento článek, který shrnuje nejčastější metody boje se slimáky.

Na našich zahradách škodí dvě skupiny živočichů – plzáci a slimáci. Oba zástupci patří do třídy plžů a od sebe se liší umístěním dýchacího otvoru. Plzáci ho mají v přední části štítu, naopak slimáci mají dýchací otvor umístěný v zadní části štítu. Jedním z nejrozšířenějších škůdců je plzák španělský. Ten k nám byl zavlečen v 50. letech minulého století z Pyrenejského poloostrova, jak už napovídá samotný název. Pojmenován byl u nás v roce 1991 a od té doby se neustále rozšiřuje po českých zahradách.

Některé rostliny slimákům nevoní

Slimáci i plzáci většinou požírají doslova všechno, co jim přijde do cesty. Existuje však několik rostlin, které škůdcům nevoní a oni se jim proto vyhýbají obloukem. Jedná se o aromatické bylinky (šalvěj, levandule, tymián), dále zabírá kopr, česnek i pelyněk a z květin dobře funguje pivoňka, hortenzie i chrpa. Zkuste zmíněné rostliny vysadit po okrajích záhonků. Měly by slimáky odradit, a ti by tak neměli pokračovat v cestě do středu záhonku. Tato metoda představuje přírodní formu boje, jak na slimáky. 

Přečtěte si také, jak na mšice

Ruční sběr je základ toho, jak na slimáky

Základní metodou, jak na slimáky, je ruční sběr. Vyzkoušel ho určitě každý zoufalý zahrádkář, který se snažil zbavit škůdců. Při sběru je dobré mít rukavice, protože sliz se z holé kůže smývá jen velmi špatně. Slimáky stačí posbírat do kýble a zalít je horkou vodou. Poté stačí počkat do druhého dne a usmrcené slimáky vylít na kompost. Slimáci jsou obecně spíše noční tvorové, proto je dobré zahrádku obcházet za soumraku, či za rozbřesku, kdy jich vylézá nejvíce.

Někteří ze zahrádkářů slimáky po sběru zasypávají kuchyňskou solí, tato metoda je pro ně ale velice drastická a bolestivá. Kromě soli nedoporučujeme ani napichování živých slimáků na drát. Slimáci jsou sice škůdci, přesto je ale potřeba myslet na to, že jsou to živí tvorové, a tak bychom jim neměli způsobovat větší bolest, než je nutné.

Vyzkoušeli jsme 5 metod boje se slimáky - ZDE

Postavte ohradu, kterou slimáci nepřelezou

Další účinnou metodou, jak na slimáky, je sestavit kolem záhonků plechový plot. Zábrana musí být částečně zapuštěná do země a měřit alespoň 15 centimetrů. Takovou výšku nejsou schopní slimáci překonat, a tak se k zelenině na záhoncích nebudou moci dostat.

Vyzkoušet můžete i pomyslnou ohradu, kterou vytvoříte ze suchých pilin nebo drcených skořápek. Materiál posypejte na cestičky kolem záhonků, slimáci jej neradi překonávají. Velká nevýhoda je ovšem krátkodobá účinnost. Tuto metodu totiž ničí déšť, po zvlhčení pilin nebo skořápek se již záhonek stává pro škůdce opět přístupný.

Co má společného pivo a meloun? Je to lákadlo pro slimáky

Ptáte se ještě jak na slimáky? Můžete je odstranit pomocí lákavé pasti, kterou na ně nastražíte. Někteří ze zahrádkářů k hubení rádi využívají pivo. Z plastové lahve odřízněte její spodní část, tu zabudujte do země a nechte asi 1 cm nádoby přečnívat. Zamezíte tak tomu, aby se do piva lapili nevinní živočichové. Nádobu naplňte dostatečným množstvím piva a vyčkávejte. Pokud vše uděláte správně, slimáci se v pivu utopí a uhynou. Dbejte ale na to, aby hladina piva nebyla příliš vysoko, šikovní slimáci jsou totiž schopní se jen napít a zase se odplazit dál.

K hubení můžete také využít meloun, jehož vůně slimáky spolehlivě přivábí. Vezměte vydlabanou půlku melounu a důkladně ji posypte kávovým lógrem. Ten působí jako spolehlivý jed, slimáky tedy přivábí vůně sladkého melounu a usmrtí kávová sedlina.

Indický běžec je moderní metoda, jak na slimáky

Stále používanější metodou je chov kachen s příznačným názvem indický běžec. Kachny jsou velmi štíhlé, elegantní, mají atletickou postavu a umí velice rychle běhat. Jsou zvyklé lovit potravu v hejnu, a díky své netypické postavě proto na zahradě působí jako legrační tlupa lovců. Slimáci jsou pro ně pochoutka, a tak se nemusíte obávat toho, že by nějakého vynechaly. Pro kachny je ale potřeba vybudovat zázemí. Výhodu mají zahrádkáři, kteří už chovají slepice. Chov kachen se totiž od chovu slepic moc neliší. Kachny potřebují úkryt, kam se mohou schovat na noc a v případě nepříznivého počasí, dále místo, kde se mohou umýt (postačí malý bazének), čistou vodu na pití po celý den a pravidelné přikrmování (oves, ječmen, pšenice). Jen slimáci jako potrava, by totiž byli málo.

 Indický běžec je populární ekologickou metodou, jak zneškodnit slimáky.

Velkou výhodou těchto pozoruhodných tvorů je navíc jejich schopnost snášet vajíčka. Ta mají dokonce větší podíl žloutku než běžná slepičí a jsou skvělá na vaření. Kachny můžete také konzumovat, nemají však příliš masa. Z dosahu kachen byste také měli odstranit listovou zeleninu (salát, mangold, špenát), kterou běžci milují a snadno byste o ni mohli přijít. Chybné by ale bylo očekávání, že kachny zlikvidují všechny slimáky za několik dní. Úplná likvidace včetně nakladených vajíček slimáků většinou trvá rok – je to ale velmi účinný způsob, jak na slimáky.

Při boji se slimáky využijte potravní řetězec

Pokud jste si stále nevybrali metodu, jak na slimáky, můžete vyzkoušet stále oblíbenější hlístice. Vše o jejich používání si můžete již brzy přečíst ve článku, který pro vás v dohledné době připravujeme. Dále na hubení spolehlivě zabírají přirození nepřátelé slimáků. Jedná se o ježky, ropuchy, rejsky, ještěrky a některé druhy ptáků a plazů. Ne každý má ale pro výskyt těchto zvířat na své zahradě vhodné prostředí.

Existuje tedy velké množství způsobů, jak na slimáky a je jen na vás, který si vyberete. Nechcete do likvidace slimáků investovat žádné peníze? Využijte ruční sběr. Chcete mít naopak od nepříjemných škůdců pokoj jednou pro vždy? Pak si pořiďte kachny. Jejich nákup si ale předem dobře promyslete.



Diskuse k článku

  • Jana

    02:21 8. 6. 2015 +2
    Zdravím Vás, musím se s Vámi podělit o svůj fenomenální úspěch v boji se slimáky. Na zahraničních stránkách jsem si našla návod na sestavení elektrického ohradníku na slimáky. U nás jich bohužel na stránkách moc neseženete. Vlastně žádný návod na českých stránkách není. Tento ohradník jsem nainstalovala kolem celé zahrady cca. 200m2 a pak měsíc každou noc sbírala slimáky uvnitř zahrady. Stavy jsem zapisovala do tabulky. Jejich počet se výrazně snižoval. Když jsem se dostala z čísla 200 za 1 sběr na číslo 20, tak jsem všude po záhonech rozsypala xxx. Počkala jsem 10 dní a dnes v noci zase vyrazila. Našla jsem celé 3 kusy. SUPER!!!!!!!! Od pondělka přistoupím k dalšímu boji a to k boji se slimáky pod zemí. Nechci kupovat hlístice, protože jsou drahé a zabíjí stejně jenom mladé slimáky. Starým slimákům to nic neudělá. Půjdu na to jako na žížaly. Ekologům se tento můj druh boje určitě líbit nebude, ale přemnožení slimáci také naší ekologii moc neprospívají. Prostě drát do země a do elektriky. A pak si pěkně počkám, až je vypudím a sesbírám. Snad to bude fungovat. Snad. Jinak se budu muset nechat zruinovat hlísticemi. Jinak na zahradě mi bez jediné ochrany (kromě ohradníku) rostou, jahody, rajčata, papriky, brokolice, kedlubny a ředkvičky. Kytek mám na záhonech tak 100 m2 a nikde ani kousnuto. Jak ohradník sestavit Vám napíšu mailem, pokud budete mít zájem. Nechci to tady psát, aby to nebyla reklama. K ohradníku si musíte totiž koupit zařízení, které myslím prodává jen málo firem v ČR, já jsem našla jenom jednu, tak proto. Můj mail: stavebnibunka@email.cz
  • žužu

    10:58 12. 11. 2014 0
    Pokud mají běžci dostatek slimáků, zeleninu skoro nežerou.Mám je od maličkých od května a už v srpnu jsem neviděl ani jediného slimáka. Mám 5 běžců na rozlohu 20x40 m.

Plastová okna a jejich životnost ovlivňuje i prováděná údržba

Tak v tom souhlasím, ale myslím si, že celé to začíná tam, od koho jsme okna pořídili. Když si člověk v dnešní...

Hliníková okna jsou odolná a dlouho vydrží

Souhlasím, že hliníková okna jsou dobrá, ale furt si myslím, že hodně záleží na tom, od jakého dodavatele je k...

Jak zařídit dětský pokoj pro prvňáčka: Inspirace a praktické tipy

Dobrý den, děkujeme za sdílení zkušenosti. Redakce Chytré bydlení

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Už přes rok jsem na plovoucím tarifu u bezDodavatele, to tak tomu ještě ani neříkali, a ...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Já jsem od toho neměl moc velká očekávání, jen jsem si prostě říkal, že na trhu nen�...
Zobrazit všechna témata

Jak předejít ucpání odpadů: Tipy, které vás ochrání před opravami

Ucpané odpady představují jeden z nejčastějších a nejnepříjemnějších problémů v domácnosti. Když odpad neodtéká nebo se toaleta ucpe, může to způsobit nejen stres, ale i nutnost rychlé a často velmi drahé oprav...

Jak správně řezat obklady, aby nepraskly

Chystáte se obkládat koupelnu nebo třeba kuchyň? Řezání obkladů může být jednou z nejnáročnějších částí. Stačí však dodržet pár základních pravidel – žádná obkladačka nepraskne. Pojďme se podívat, jak na to, ab...

Tipy na pokojovky, které vám doma vykvetou i během zimy

Zimní měsíce bývají šedivé, chladné a často bez dostatku slunečního světla. A právě v tomto období můžeme ocenit krásu kvetoucích pokojovek, které dodají našemu domovu živé barvy a pozitivní atmosféru. Jaké ros...

Byt

Hyacint jako vánoční dekorace

Hyacint je obvykle spojovaný s příchodem jara. Ale do vašich domovů může vnést nečekaný nádech svěžesti i během zimního období. Tento jarní klenot se totiž neváže jen na jedno roční období. A v kombinaci s váno...

Jaké barvy budou hitem v roce 2025?

Ačkoliv Pantone zatím oficiálně neoznámilo barvu roku 2025, už teď se rýsují trendy, které budou příští rok v interiérech dominovat. Syté odstíny, zemité tóny a elegantní neutrální barvy – to jsou jen některé z...

Jak zazimovat oleandr, aby příští rok zase vykvetl

Oleandr je krásná rostlina, kterou si mnoho z nás oblíbilo díky jejím bohatým květům a vůni připomínající středomoří. Ale protože náš klimatický pás není ideální pro přezimování venku, je potřeba oleandru věnov...

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Venkovní sauny jako oáza klidu: Jak vybrat kvalitní model pro váš domov

Toužíte po dokonalém relaxu přímo na vaší zahradě? Venkovní sauny dokážou nabídnout prostor k odpočinku i uvolnění, které si můžete dopřát kdykoliv během roku. Výběr správné sauny však může být náročný. Na co s...

6 doplňků, které vám pomohou udržet pořádek v kanceláři

Máte pocit, že se váš pracovní stůl mění na neorganizované bitevní pole? To se stává i těm nejlepší. Co s tím? Se správnými kancelářskými doplňky dokážete zkrotit chaos a vytvořit prostředí, kde se budete cítit...

Vyzdobte svůj byt sušenými květy, které vám vydrží

Sušené květiny se v posledních letech staly oblíbeným prvkem v interiérovém designu. Není divu – nejenže vydrží mnohem déle než čerstvé květiny, ale navíc přináší do domova útulnou atmosféru, která je ideální p...