Hlístice proti slimákům - účinná zbraň v boji s nimi
Starat se o zahradu je mnohdy nadlidský úkol. I když překonáte veškerou nepřízeň počasí, jako kroupy, sucho, vítr, apod., nemáte ještě vyhráno. Vaši poctivě vypěstovanou zeleninu nebo nádherně vyšlechtěné květiny napadají také živočišní škůdci. Mezi nejzákeřnější se řadí slimáci. Také s nimi svádíte boj? Pak vytaste zbraň, o které se v poslední době hodně mluví - hlístice proti slimákům!
Parazita zneškodníte dalším parazitem aneb hlístice proti slimákům
Hlístice z čeledi Phasmarhabditidae se v boji proti všem druhům slimáků osvědčily. Larvy hlístic Phasmarhabditis hermaphrodita aktivně vyhledávají slimáky v půdě a přirozenými otvory (většinou dýchacími) pronikají do jejich těla. Parazitické hlístice jsou nositeli symbiotické bakterie Moraxela osloensis, která je pro slimáky smrtící. V jejich těle se bakterie rychle množí a způsobuje jejich zahubení. Bakterie začnou slimáčí tělo napadat během několika dnů. Během 3 až 5 dnů přestane slimák žrát a v následujících dnech hyne v půdě. Smrtí slimáka ale práce hlístic nekončí. Zakončí tím sice svůj vývoj, ale dále se rozmnožují - vytváří další larvální stádia Phasmarhabditis hermaphrodita a celý proces zahubení slimáka se opakuje. Hlístice tak hubí slimáky zhruba v období 6 týdnů. Za tuto dobu stihnou zlikvidovat velké množství slimáků.
Výhody a nevýhody využívání hlístic proti slimákům
Tak jako každá zbraň v boji, i hlístice proti slimákům mají svá pro a proti. Nevýhodou je, že zde pracujeme s živými organismy, které se nedají dlouho skladovat (maximálně 3 týdny při skladování v ledničce). Při zakoupení hlístic proti slimákům je tedy více než na místě jejich okamžitá aplikace. Hlístice proti slimákům začnou pracovat a zabíjet okamžitě po jejich aplikaci. Za zhruba 6 týdnů dojde k postupnému ubývání hlístic v půdě. Pokud i za tuto dobu najdete na zahradě slimáky, je potřeba aplikovat novou sadu hlístic proti slimákům. Opakované použití je více než na místě zejména na jaře a na podzim, kdy je riziko množení slimáků největší. Pokud chcete umocnit účinek hlístic, v žádném případě je nekombinujte s chemickými přípravky (insekticidy, nematocidy, fumiganty). Došlo by totiž k zahubení i hlístic a výsledek by byl neefektivní.
Hlístice proti slimákům nejsou zrovna levné
Další nevýhodou hlístic proti slimákům je jejich vyšší pořizovací cena. Působí ale dlouhodoběji než běžné přípravky.
Obrovskou výhodou využití hlístic je to, že tato metoda je nechemická a čistě přírodní. Nezatěžuje proto rostliny a nejbližší okolí výskytu slimáků. Aplikace hlístic je proto vhodná do jakékoliv zahrádky a na jakékoliv rostliny a plody. Účinnou metodu v boji proti slimákům proto můžete využít pro brukvovitou zeleninu, cibulovou a plodovou zeleninu nebo pro okrasné rostliny. Hlístice proti slimákům jsou vhodné také pro použití ve sklenících.
Hlístice proti slimákům jsou ekologickou variantou
Na rozdíl od chemických přípravků, hlístice neškodí ostatním živým organismům. Vaši domácí mazlíčci, kteří se běžně vyskytují na zahradě, jsou tedy v naprostém pořádku. Hlístice neovlivní ani kvalitu a chuť ovoce a zeleniny - můžete je tedy bez obav konzumovat.
Jak hlístice proti slimákům aplikovat?
Ideální doba pro aplikaci hlístic je v počátku výskytu slimáků, když se teprve rozmnožují. Včasným zásahem zvyšujete výsledný efekt působení hlístic proti slimákům. Hlístice lze na místo výskytu slimáků aplikovat pomocí zálivky nebo postřiku. Většinou se hlístice proti slimákům prodávají v balení, které ošetří 40 m2 nebo 100 m2 plochy. Ve větším balení se nachází až 30 milionů hlístic.
Nedoporučujeme aplikaci hlístic proti slimákům do těžkých a zamokřených půd, protože komplikují volný pohyb hlístic. Situaci můžete vylepšit přidáním písku nebo kompostu. Hlístice nejlépe fungují při 15°C, teplota půdy nesmí klesnout pod 5°C, protože pak už je výsledný efekt hlístic nulový. Ideální čas aplikace hlístic je navečer, nedoporučuje se "vysazovat" hlístice za přímého slunečního světla.
Balení hlístic zakoupíte v internetových obchodech nebo ve specializovaných obchodech.
Diskuse k článku
Adriana
Ludmila Telecká
Terézia Kúdelová
Ďakujem za radu.