Zazimování růží je snadnější než jejich jarní probuzení
Bez růží si mnozí neumí představit zahradu. A právě listopad je měsícem, kdy by se měly i toto krásky připravit na zimu a holomrazy. Aby přežily chladné období bez újmy a byla jim poskytnuta profi péče, připravte si motyku, kompost a chvojí. Ke správné péči stačí málo.
Záleží také na tom, jak citlivý druh růží pěstujete. Některým odolnějším druhům mrazíky až tak nevadí, jiné boj s jinovatkou neustojí a výsledkem bývá spálení. Obecně jsou ale odolné a jejich uložení k zimnímu spánku si můžete z rostlin celé zahrady nechat až na konec. Ideální doba, kdy se do zazimování růží pustit, nastává v období před zamrznutím půdy, obvykle se jedná o polovinu listopadu.
Náročnost péče o růže
Traduje se, že péče o růže v průběhu celého roku je náročná. Musíte se věnovat hnojení, kontrolovat rostliny proti škůdcům, v případě napadení pak začít řešit vhodnost použití insekticidů, potřeba je také růže prostříhávat a řezat. Rozhodně na nich poznáte i to, že jste špatně vybrali jejich místo. Je to taková malá daň za to, že jsou ozdobou každé zahrádky a pohled na ně je fascinující. Zanedbávat by se proto nemělo ani zazimování růží, s nímž si ale poradí každý. Není to nijak náročná procedura, potřebovat nebudete ani drahé propriety a speciální přípravky.
Zazimování růží krok za krokem
Jako první si připravte okolí – vysbírejte spadané listí a odstraňte další nepořádek ze samotných růží. Na řadu pak přijde podzimní stříhání – nepleťte si jej s jarním, které je přeci jen náročnější. To podzimní nevyžaduje počítání oček ani některé další zahradnické znalosti.
Podzimní stříhání růží podle druhů
- Keříkové růže: říká se jim i čajové a péče o ně je nejsnadnější: stačí je zkrátit a přihrnout kompostem, zeminou
nebo hnojem do výšky 20 – 30 centimetrů. Z hromádky by měly trčet jen malé části růží. Jako nejvyšší vrstvu možno použít mulčovací kůru, která zabrání mrazu proniknout do hlubších vrstev. - Stromková růže: zkrátíte nejdelší části a korunku zabalíte do světlé netkané textilie. Použít můžete to, co máte doma, ale dají se i zakoupit speciální pytle. Obojí na růži upevněte, aby to odolalo i větru. Jako pomůcku lze použít dřevěné kůly nebo větve. Žádnou z růži nikdy nebalte do folie, v níž by se mohla zapařit! Spodní část lze také zahrnout.
- Pnoucí růže: ty potřebují oporu v každém případě. Výhonky k ní přivažte a spodní část zahrňte jako v prvním případě.
- Popínavé (půdopokryvné) růže: tady pouze korigujte směr růstu (např. pomocí kolíků), přihrnování není nutné.
- Malé růžičky v květináčích: vhodné je jejich vložení do půdy tak, aby do mrazů stihly zakořenit. Následující jaro totiž krásně porostou a pokvetou a je škoda nechávat ji zakrnět v malých květináčích. Zazimujete ji tak, že proberete poškozené části rostlinky a přihrnete ji přibližně do dvou třetin.
U všech druhů platí, že musí být odstraněny všechny poškozené části rostliny a zlomené či nemocné části. Jako finální úpravu můžete použít chvojí, kterým kopky hlíny přikryjete, chránit tak můžete hlavně půdopokryvné druhy.
Za správnou péči se vám růže odmění. Těšit se tak můžete na bohaté kvetení a bujný růst. Jako jediné dřeviny kvetou od jara až do pozdního podzimu, takže budou skutečnou ozdobou malých i velkých zahrádek.
Diskuse k článku
Lenka J
mohu se zeptat na adresu toho webu?
Děkuji,
přeji krásné léto - plné kvetoucích růžíček.. :-)
Lenka
Alena