Papriková okurka ačokča – pěstování, zpracování a využití v kuchyni
Rádi pěstujete a ochutnáváte méně známé druhy ovoce a zeleniny? Pak vás rozhodně nadchne ačokča neboli papriková okurka, jednoletá bylina ze Střední a Jižní Ameriky. Přečtěte si o její chuti, charakteristice, pěstování i zpracování v kuchyni.
Jak chutná ačokča
Plody ačokči mají sladkokyselou chuť, která je podobná okurce i paprice. Také proto se jí říká papriková okurka či paprikookurka. Mladé plody mají jemnou hráškovou chuť. Dají se podobně jako papriky plnit masem či jinou směsí a v nálevu pak chutnají velmi podobně jako nakládané okurky.
Ačokča – popis rostliny
Ačokča (Cyclanthera pedata) je jednoletá rostlina, která spadá do čeledi tykvovitých. Jde o popínavou rostlinu se stonkem dorůstajícím délky až 5 metrů. Plody ačokči jsou bobule s ostrým hrotem. Mají délku kolem 15 cm a uvnitř se nachází hranatá jadérka černé barvy. Ve zralém stavu je vnitřní část plodu dutá.
Hydroponie: zelenina, ovoce a bylinky dostupné díky pěstování z roztoků
Pěstování rajčat na balkoně krok za krokem
Listy ačokči jsou laločnaté a na okrajích mají vroubky. Mají délky 7 až 15 cm a vyznačují se pěti až sedmi lístečky eliptického tvaru. Květy rostliny jsou drobné a seskupují se. Jejich barva je zpravidla bílá, může být i světle žlutá či nazelenalá.
Pusťte se do pěstování paprikové okurky
S plody paprikové okurky se na pultech obchodů příliš často nesetkáte. Rostlinu si však můžete jednoduše vypěstovat i doma. Protože jí vyhovuje teplé a vlhké klima, je potřeba ji předpěstovat na parapetu nebo ve skleníku. Během sezóny se rostlinám daří i v našich klimatických podmínkách. Ven se však musí zasadit až ve chvíli, kdy už přízemní mrazíky nehrozí. Protože jde o popínavou rostlinu, je potřeba jí najít vhodné stanoviště v místě, kde se může pnout do výšky. Vhodným místem je jižní strana plotu, síť nebo zeď.
Pokud chcete mít bohatou úrodu plodů, nepodceňte pravidelnou zálivku a přihnojování. Postup pěstování je pak v podstatě totožný jak při pěstování paprik, okurek či rajčat. Při jarním výsevu se plody sklízí zpravidla v srpnu a září. Rostlinu můžete ve skleníku vysadit i během léta. Pozdější sklizeň pak nebude vzhledem k vyšším teplotám uvnitř skleníku ničemu vadit.
Ačokča a její využití v kuchyni
Nabízí se řada možností, jak ačokču využít v kuchyni. Máte-li rádi nakládanou zeleninu a chcete plody konzervovat, naložte je do nálevu. Postup zavařování i příprava nálevu je stejná jako při nakládání okurek. Plody důkladně očistěte a semena před dalším zpracováním odstraňte.
Protože jsou plody ačokči ve zralém stavu duté, dají se podobně jako papriky plnit masovou směsí a různými nádivkami. Jako ozvláštňující ingredience pak poslouží při příprava guláše, zeleninového salátu nebo polévky.
Nebojte se experimentů a vypěstujte si vlastní paprikové okurky. Pokud se do pěstování nebo přípravy pokrmů z ačokči pustíte, budeme rádi, když se s výsledkem pochlubíte na Facebooku Chytré bydlení.
Diskuse k článku