Jak pěstovat mikrobylinky a pro které se rozhodnout
Pěstování mikrobylinek je v posledních letech velkým trendem i u těch, kteří s pěstováním bylin nebo zeleniny nemají žádné zkušenosti. Důvody jsou jasné – pěstování je snadné a možné kdekoliv, sklízet pak budete už za pár dnů až týdnů. Chcete-li se do tajů pěstování mikrobylin také pustit, čtěte dál. Poradíme, pro jaké rostliny se rozhodnout a jak při pěstování postupovat.
Co jsou to mikrobylinky
Mikrobylinky neboli microgreens jsou mladé rostliny různých druhů zeleniny. Sklízí se už ve chvíli, kdy vyrostou jejich první listy. S oblibou se používají v kuchyni jako ozdoba salátů, ingredience do pomazánek nebo lehký snack.
Microgreens se často zaměňují s klíčky, které se také pěstují ke konzumaci. Od nich se však liší – protože se sklízí přímo listy, považují se za zeleninu. Podle typů mohou dorůstat 2 až 15 cm a daří se jim téměř kdekoliv. Vypěstujete si je na okenním parapetu, balkoně i kuchyňské lince.
Hydroponie: zelenina, ovoce a bylinky dostupné díky pěstování z roztoků
Jak správně pěstovat microgreens
Pěstování mikrobylinek není žádná věda, je však třeba dodržet pár základních pravidel. Pokud s pěstováním teprve začínáte, doporučujeme pořídit starovací set, který obsahuje substrát a další pěstitelské pomůcky. Chcete-li se do pěstování vrhnout vlastními silami, postupujte v těchto krocích:
1. Naplňte květináč hlínou
Pořiďte si menší květináč s otvory ve dně a naplňte jej hlínou. Vrstva může mít jen pár centimetrů, je ale důležité, aby se do ní vešel celý kořínek bylinky. Hlínu utlačte a zvlhčete vodou.
2. Zasaďte semínka
Do hlíny zatlačte semínka mikrobylinek. Nebojte se sázet nahusto, aby byla sklizeň bohatá. Chcete-li urychlit zakořenění, můžete před výsadbou semínka na pár hodin namočit do vody.
3. Semínka překryjte a zatižte
Po zasazení semínka lehce zalijte, ale dejte pozor, aby se nevyplavily. Potom je překryjte a plastovou lahví či jiným předmětem zatižte. Po 3 až 4 dnech květináč odkryjte.
4. Mikrobylinky pravidelně zalévejte
V průběhu růstu nevyžadují bylinky žádnou zvláštní péči. Stačí je pravidelně zalévat. Hnojení není nezbytné. Květináče umístěte na místo, kde je dostatek rozptýleného světla.
5. Pusťte se do sklizně
V závislosti na druhu zeleniny budou bylinky připravené na sklizeň mezi 7. až 14. dnem. Lístky zeleniny odřežte nožem nebo odstříhejte nůžkami.
Jaké mikrobylinky pěstovat
Existuje nespočet rostlin, které jsou vhodné pro pěstování jako microgreens. Mezi chutí i vzhledem oblíbené mikrobylinky patří například máta, hrášek, salát, ředkvička, brokolice, lněná semínka, červená řepa nebo hořčice.
Přečtěte si další články o bylinkách:
- Bylinky na vaší zahrádce: Jednoletky, dvouletky
- Sbírejte bylinky, které v březnu a dubnu rostou na zahradě
- Návod na zpracování bylinek, které sklidíte před zimou
- Máte problém se zimomřivostí? Pěstujte bylinky
- Konzervace bylinek: sušení, mražení a nakládání
- Bylinky na vaší zahrádce: Jednoletky, dvouletky nebo trvalky?
Diskuse k článku