Bazénová chemie zajistí čistou vodu v bazénu. Jaké druhy existují a jak ji vybírat?
Postavili jste si na zahradě bazén a chcete, aby voda vypadala co nejdelší dobu stejně hezky, jako když jste bazén napustili? Bohužel, bez použití bazénové chemie se voda brzy zakalí, začnou se v ní usazovat nečistoty, množit bakterie a může i zezelenat. Samozřejmě platí, že čím lepší filtraci pořídíte, tím menší množství bazénové chemie budete potřebovat. Pojďme se společně podívat, jak je to s bazénovou chemií, jaké druhy existují a jak ji používat.
Chlorové přípravky čistí a dezinfikují
Mezi nejčastěji používané přípravky bazénové chemie patří ty na bázi chloru. Prodávají se v podobě granulí, tablet nebo koncentrátu. Chlorové přípravky do bazénu chrání vodu před tvorbou řas, nečistot a množením bakterií, současně jsou cenově dostupné a rychle účinkují. Chlor v přiměřeném množství není zdravotně závadný, existují však osoby, které trpí alergií na chlor. Ty musí používat alternativní přípravky, které chlor neobsahují.
Chlorové přípravky do bazénu můžeme rozdělit na dvě kategorie, a to na šokové nestabilizované a na stabilizované. Nestabilizovaný chlor šok se používá v případě potřeby rychlého účinku, například při již viditelném znečištění, po bouřce apod. Chlor šok je silně koncentrovaný, ale je nestabilizovaný, takže po rychlém nástupu dezinfekčního účinku brzy vyprchá. Chlor šok můžete do bazénu přidávat i ve větším množství, díky vyprchávání totiž nehrozí riziko předávkování.
Stabilizovaný chlor je pak určen k dlouhodobému dodávání chloru do bazénu. Má menší množství dezinfekčních látek, přibližně jen 60 %, ale je stabilní, takže ve vodě zůstává dlouhou dobu a také dlouho účinkuje. Vzhledem k tomu, že je stabilizovaný, z vody nevyprchá, proto je potřeba dodržet doporučené dávkování a v případě předávkování použít přípravek pro snížení hodnot chloru ve vodě. Použití stabilizovaného chloru se doporučuje ihned po prvním napuštění bazénu.
Bezchlorová chemie – šetrnější, ale méně účinná
Trpíte alergií na chlor nebo je vám představa koupání v chemické lázni proti srsti? Pak můžete sáhnout po bazénové chemii bez obsahu chloru. Je šetrnější, její účinky jsou ale o poznání slabší. Bezchlorová bazénová chemie funguje na bázi aktivního kyslíku. Kyslíková chemie odstraňuje řasy i nečistoty ve vodě, nástup působení ale trvá delší dobu než v případě chloru, proto je potřeba o vodu více dbát a používat kvalitnější filtrační systém. Přípravky na bázi aktivního kyslíku ale dokazují, že krásnou čistou vodu v bazénu je možné mít i bez přidávání chloru.
Toužíte po křišťálově jasné vodě? Použijte vločkovač
Po nějaké době se i při pravidelné údržbě bazénu začnou ve vodě usazovat drobné nečistoty, prach, pyly a vodu zakalí. I když bude relativně čistá, rozhodně nebude průzračná a kříšťálová. Řešením je použití tzv. vločkovače (rozjasňovače), který se postará o vytvoření hustých shluků nečistot, které lze následně jednoduše odsát, buď manuálně nebo použitím filtrace. Veškeré nečistoty se spojí do jenoho místa a jejich odstranění zabere jen chvilku. Voda potom bude krásná, průhledná a křišťálově jasná.
Používejte testery na chlor a hodnotu pH
Aby bylo použití bazénové chemie účinné a mělo správný efekt, na trhu jsou k sehnání testery na chlor a hodnotu pH. Během několika vteřin tak zjistíte, jakou hodnotu vaše bazénová voda má a jestli potřebuje úpravu. Ideální hodnoty chloru v bazénu jsou kolem 0,5mg/l, hodnoty pH vody pak v rozmezí od 6,9 do 7,4. Pokud je hodnota chloru ve vašem bazénu výrazně vyšší, můžete použít chemii do bazénu sloužící právě ke snížení hladiny Cl.
Úprava hodnot pH vody
Možná si říkáte, proč byste měli kromě hodnot chloru sledovat i hodnoty pH vody. Aby totiž byla bazénová chemie opravdu účinná, musí být pH v daném rozmezí. V opačném případě budou chlorové a další přípravky fungovat jen částečně. Voda s nízkým pH má pak navíc i korozivní účinky. Pro úpravy pH vody se používají speciální přípravky, a to buď plus, nebo mínus. Zvýšení pH je potřebné zpravidla při použití vody z podzemních zdrojů, snížení naopak při použití kohoutkové vody a při výskytu řas a nečistot.
Bazénová chemie zajistí dlouhodobou vysokou kvalitu vody v bazénu. Rozhodně se nebojte bazénovou chemii používat, je vyrobena tak, aby při správném dávkování byla zdravotně nezávadná. Nepodceňujte ale měření a snažte se dosáhnout ideálních hodnot chloru i pH.
Diskuse k článku