Nátěr kovů: jak zabránit korozi
Na každém domě, chalupě, ale třeba jen zahradním altánku, se objevují prvky z kovu, o které je potřeba se starat. Nátěr kovů má dvě hlavní funkce: chránit materiál před vnějšími vlivy a zlepšit jeho vzhled. Nátěr musí být velmi odolný, protože je celoročně vystavován povětrnostním podmínkám, dešti i slunci. Při samotném nátěru je pak nutné neopomenout na žádný krok, aby vše bylo tak, jak má.
Korozi se po čase nevyhne žádný z kovových předmětů, a proto je potřeba aplikovat na ně ochranný nátěr. Ten je navíc potřeba kontrolovat a obnovovat, stejně jako namáhané prvky: ať už se jedná o konstrukce a nosné prvky budov, o zábradlí nebo schody.
První natírání i obnovení nátěru vyžaduje perfektní podklad
Kvalitní příprava podkladu je základem úspěchu u prvního nátěru, avšak stejná pečlivost je vyžadována i v případě jeho obnovy. Odstraňování starých odlupujících se nátěrů zrezivělých míst nebo jen těch běžně špinavých je sice otrava, ale rozhodně se bez důkladného vyčištění neobjedete. Pro dokonalé přilnutí barvy je třeba odstranit i mastnotu a prach, k čemuž poslouží třeba jen voda se saponátem a vysavač.
Pokud budete odstraňovat starý nátěr, pak se budou hodit i pomocníci jako vibrační bruska nebo kotoučová vrtačka. Zcela se dá nátěr odstranit opálením nebo použitím speciálních přípravků.
Při odstraňování věnujte zvýšenou pozornost kritickým místům: záhybům, rohům a spojům, které mohou rezivět nejsnáze.
Nedejte korozi šanci
Základ úspěchu není žádné tajemství: obrňte se trpělivostí a vyzbrojte kvalitními přípravky.
Dva nátěry
Primární je základní antikorozní nátěr, který ochrání kov a zároveň funguje jako perfektní spojovací vrstva pro druhý (vrchní) nátěr. Protože se na ně bude nanášet druhá barva, existuje jen v základních barvách. Základním nátěrem je potřeba důkladně (i několikrát) přetřít všechna riziková místa. Vrchní nátěr se nanáší po důkladném vyschnutí.
Správný výběr barvy
Rozlišují se dvě skupiny, a to barvy ředitelné vodou a syntetické barvy. Pro exteriér vyberte ten odolnější, do interiérů nebo na konstrukce můžete vybrat třeba i takový, který zároveň poskytuje ochranu proti žáru.
Speciální nátěry kovu
- 2 v 1: ideálně poslouží jako první nátěr, kdy není třeba nic překrývat a postačí je nanést průměrně ve třech vrstvách
- vlhké prostředí, vysoké zatížení: hodí se dvousložkové nátěrové hmoty (epoxidové, polyuretanové, polyesterové)
- odolné proti vysokým teplotám: silikonové nebo vypalovací alkydové barvy
- „chytré“ barvy: mohou se nanést z části i na starý lak, případně lehkou korozi, protože se starým nátěrem vytvoří chemickou vazbu. Neplatí to ale pro už odlupující se vrstvy a výrazné nečistoty.
Při nátěru kovu je potřeba počkat na vhodné klimatické podmínky. Neprospívá vysoká vlhkost, ani vyšší či nižší teploty. Ideálně by měly dosahovat 10 – 20 °C.
Diskuse k článku