Omyvatelná barva na zeď se snadno udržuje a dobře vypadá
Máte špinavé zdi v kuchyni, v dětském pokoji nebo ložnici? Pokud si říkáte, že je nejvyšší čas pustit se po letech opět do malování, popřemýšlejte nad pořízením omyvatelných barev na zeď. I když je jejich pořizovací cena mírně vyšší ve srovnání s běžnými nátěry, investice se vyplatí. Omyvatelná barva se snadno aplikuje, dobře vypadá a především se jednoduše udržuje. Zaměřme se na to, jaké jsou hlavní výhody a nevýhody těchto nátěrů.
Otěruvzdorná barva nerovná se omyvatelná
Než se vydáte do obchodu s barvami a laky, promyslete si, jaký nátěr vlastně budete potřebovat. Lidé si často pletou otěruvzdorné barvy s těmi omyvatelnými a pak jsou nemile překvapeni, že se po omytí nové barvy nátěr poškodí. Otěruvzdorné barvy se při kontaktu neotiskují na oblečení.
Pokud se v černém saku opřete o otěruvdzornou bílou stěnu, váš oblek zůstane bez újmy. Nejlevnější nátěry otěruvzdorné nejsou, a tak dochází k situacím, kdy se oblečení zašpiní. Otěruvzdorné barvy jsou kvalitní, ale nejsou omyvatelné. Při kontaktu s vodou se obvykle rozpíjejí a mohli byste je při čištění poškodit. Jsou cenově dostupné, takže s nimi můžete bez problémů vymalovat celý dům. Oproti tomu jsou omyvatelné barvy cenově nákladnější, proto se zpravidla nanáší jen v místech, kde hrozí vysoké riziko zašpinění.
Omyvatelná barva na zeď se hodí do kuchyně i dětského pokoje
Omyvatelné barvy jsou kvalitní, vzhledem k vyšší ceně se však zpravidla používají jen do místností se zvýšeným rizikem zašpinění. Nejčastěji se nanáší do kuchyně, především kolem kuchyňské linky a v okolí domácích spotřebičů. Omyvatelné barvy na zeď se často kombinují s těmi otěruvzdornými.
Omyvatelné lze například použít jen kolem kuchyňské linky. Tyto barvy jsou obzvláště vhodné do dětských pokojů, kde je riziko zašpinění velmi vysoké. Otisky prstů či počmárané zdi nejsou díky těmto nátěrům žádný problém. Pomalovala vaše ratolest celou stěnu? Nevadí, pomocí navlhčeného hadru dáte vše do pořádku.
Omyvatelné barvy se snadno aplikuji, jejich odstranění může být horší
Postup nanášení omyvatelných barev na zeď je úplně stejný jako u obyčejných nátěrů. Je důležité správně připravit podklad, zbavit jej nečistot a pustit se do nanášení jednotlivých vrstev. Myslete na to, že i omyvatelné barvy se mohou po nějaké době začít odírat. Zapište si značku a odstín barvy pro případné budoucí přemalování. Při poškození je nanesení nové vrstvy bezproblémové, pokud byste ale chtěli v budoucnu nahradit omyvatelnou barvu jiným druhem, můžete mít problém. Na omyvatelných barvách dobře drží jen profesionální interiérové nátěry, při použití těch levnějších budete muset původní vrstvu důkladně oškrábat.
Jak se starat o zdi s omyvatelnou barvou
Až uvidíte na zdi mastné fleky, usazený prach, skvrny a další nečistoty, pusťte se do čištění. Obyčejný hadr navlhčete a krouživými pohyby po zdi smývejte nečistoty. Při čištění nepoužívejte hrubou sílu, zeď omývejte s citem do doby, než bude opět čistá. Po pár minutách se vlhkost odpaří a stěna bude jako nová.
Omyvatelná barva na zeď je praktická, zázraky od ní ale nečekejte. Vzhledem k vyšším pořizovacím nákladům doporučujeme použití těchto nátěrů jen v rizikových místech, ve zbylých částech domu použijte kvalitní otěruvzdorné barvy.
Diskuse k článku