Na letní pohodu se připravte s předstihem. Vybudujte si zahradní kuchyni
Je březen - ideální čas na odzimování vaší terasy! Pokud jste to ještě nestihli, co nejdříve se pusťte do jarní údržby a velké přípravy na nadcházející sezónu. Proměňte své posezení ve velkorysý prostor jako stvořený pro zahradní party a odpočinek s rodinou. Vybudujte si zahradní kuchyni, která se stane srdcem vašeho exteriéru. Do příprav se pusťte co nejdříve, ať si jaro a léto na zahradě užijete ve velkém stylu.
Multifunkční venkovní prostory přitahují
Zahrada je nedílnou součástí rodinného domu. Její funkčnost se v čase mění. Žijeme v době, kdy mnozí z nás tráví hodiny práce za počítačem a během dne nevytáhnou paty z kanceláře. Důraz na využívání venkovních prostorů kolem domu je tak stále výraznější.
Terasy i pergoly jsou stále využívanější a stávají se multifunkčními prostory, ve kterých mnozí tráví většinu svého času. Přeneste své aktivity, které běžně děláte doma, právě na svou zahradu. Vytvořte si velkorysou zahradní kuchyni, na které budete moci připravovat pokrmy a pořádat oslavy ve velkém stylu.
Grilování na balkóně – práva a povinnosti
Domácí výčep na letní grilovačky
Údržba a čištění grilu ovlivňuje jeho životnost i chuť pokrmů
Co nesmí v zahradní kuchyni chybět
Zahradní kuchyně by měla sloužit jako plnohodnotný prostor pro přípravu pokrmů. Její součástí tak není jen gril, ale často i dostatečně velká pracovní plocha, odkládací prostor a domácí spotřebiče. Máte-li na pergole nebo terase přístup k elektřině a vodě, vybudujte zahradní kuchyně s dřezem napojeným na vodovod a s varnou deskou, lednicí a třeba i výčepem.
Pokud na zahradě přístup k elektrickému proudu nemáte, i tak si všechny výhody luxusní zahradní kuchyně můžete užívat. Řadu varných spotřebičů lze pohánět plynem. Na plyn mohou být i ohřívače a venkovní topidla, se kterými se pobyt venku užijete i v chladnějších dnech.
Velký gril jako srdce zahradní kuchyně
Nedílnou součástí zahradní kuchyně je gril. Je jen na vás, vsadíte-li na gril elektrický, plynový či klasický na dřevěné uhlí. Doporučujeme zainvestovat do kvalitního robustního grilu, který zvládne časté používání a bude se snadno udržovat. Velikost grilu volte s ohledem na standardní počet strávníků a počítejte s rezervou, abyste mohli pohostit i své přátele či příbuzné.
Pořiďte si gril s poklopem, který umožní snadnou regulaci vnitřní teploty. Na grilu můžete kromě grilování také opékat, vařit či dusit. Pokud rádi experimentujete, pořiďte si pečicí kámen a zkuste steaky či jiné pokrmy připravit na něm. A nezapomeňte ani na kvalitní příslušenství, ať už jde o obracečky, kleště, kartáče, speciální tácy a jiné pomůcky.
Zahradní kuchyně může být mobilní i pevně zabudovaná
Před realizací zahradní kuchyně si rozmyslete, chcete-li ji mít na pergole či terase natrvalo, nebo ji přemísťovat a na zimu uskladňovat. Mobilní zahradní kuchyně se skládá z několika modulů skříněk, které jsou zpravidla umístěné na kolečkách. Rozložení je tak na vás, v budoucnu pak můžete dispoziční řešení kdykoliv obměnit.
Pevně zabudovaná kuchyně pak může být vyzděná. Předností takového řešení je vysoká odolnost a dlouhodobá životnost. Na vyzděnou kuchyňskou linku můžete umístit libovolnou pracovní desku (z dřevotřísky, kamene, kovu apod.). U vyzděných kuchyní musíte vyřešit způsob zavěšení dvířek, případně ponechat úložné prostory otevřené.
Ochraňte kuchyni před deštěm i větrem
Zahradní kuchyně by měla být umístěná v kryté části zahradního přístřešku. Může být pod pevnou střechou, stejně jako pod vysouvací markýzou nebo bioklimatickou pergolou s naklápěcími lamelami. Pokud bude kuchyně trvale ukryta a nebude na ní pršet ani sněžit, už nemusíte řešit dodatečnou ochranou. Pokud naopak po část roku bude kuchyně přímo vystavena klimatickým vlivům, je nutné její vybavení zakrývat plachtami nebo spotřebiče a příslušenství dočasně přesouvat na bezpečnější místo.
Vybudujte si zahradní kuchyni, nad kterou budou vaši známí žasnout. Je na vás, jakým směrem se vydáte. Na problematiku venkovního posezení, teras a pergol se zaměřujeme dlouhodobě. Přečtěte si některé z dřívějších článků:
Diskuse k článku