Údržba a čištění grilu ovlivňuje jeho životnost i chuť pokrmů
Grilování patří podle mnoha obyvatel neodmyslitelně k víkendové pohodě. Ročně se za něj utratí výrazná suma, a to nejen za potraviny určené na žhavou mřížku, ale také za různé propriety, doplňky a vychytávky pro snadnější grilování. Jen pozor, aby nebyl opomenut naprostý základ, tedy údržba a čištění grilu. Čas pro něj není jen před zahájením sezony, ale i v jejím průběhu.
Je to stejné, jako u sporáku. Bude fungovat i špinavý, ovšem komu by z něj chutnalo... Čas od času se proto důkladnější údržbě nevyhne nikdo. Záleží samozřejmě na tom, zda ke grilování využíváte plynových hořáků nebo tradičnějšího uhlí. Setření hadříkem po každém použití by mělo být automatické u každého typu.
Čištění grilu, část první: rošt
Rošty je třeba udržovat po každém použití, nános připečených nečistot jde po delší době odstranit jen se značným úsilím. V nabídce obchodů najdete celou řadu speciálních přípravků na jejich čištění, žádný však nenahradí letitý a osvědčený způsob, tedy použití drátěného kartáče a hrubé síly. Očištěním po každém použití se tomu můžete snadno vyhnout. Pravidelost totiž přináší úspěch i zde. Čím dříve po použití rošt umyjete, tím to půjde snáze. Litinové rošty navíc často kontrolujte i z důvodu vyšší pravděpodobnosti vyskytnutí rzi.
I grily na dřevěné uhlí potřebují údržbu
Údržba a vyčištění grilu na dřevěné uhlí se komplikuje jen přítomností popelu. Ten je potřeba pokaždé vybrat a v závislosti na tvaru grilu také vymést z rohů. I díky čistému grilu budou připravené pokrmy chutnat mnohem lépe. Vyvarujete se také přílišnému dýmu.
Vždy po sezoně pak udělejte generální čištění vodou se saponátem. K pravidelné údržbě patří také kontrola stavu, tedy jestli se někde neloupe barva nebo nevznikají rezavá místa.
Údržba a čištění plynového grilu
Plynové grily se chlubí pověstí jednoduchých a nepříliš pracných cest ke grilovaným pochutinám. Knoflíkem pro automatické vyčištění však dosud nedisponují. I v tomto případě se musí gril čistit po každém použití, práce navíc může přibývat s velikostí víka, které taktéž potřebuje údržbu. Vhodné je také čistit bariéru nad hořáky.
Před zimním uskladněním je třeba plynový gril důkladně rozebrat a prohlédnout vrstvu po vrstvě. Ucpaný hořák může znamenat nerovnoměrné rozložení tepla, a pokud nebude stačit vyčištění, na řadu přijde výměna. Nejexponovanější části omyjte vodou se saponátem a důkladně opláchněte.
Při následném sestavování do původní podoby vše musí opět bezchybně zapadnout.
Tipy pro čištění grilu:
- každý gril je jiný, a tak si nejdříve přečtěte pokyny od výrobce, než se pustíte do větší úklidové akce
- bez ohledu na typ grilu platí jedno pravidlo u všech: čistěte po každém použití
- myjte ještě horkou mřížku nebo rošt (samozřejmě přiměřeně)
- mimo sezónu chraňte gril před mechanickým poškozením, k většině grilů jsou dodávány speciální kryty
- nouzové čištění: ani se zanedbanými grily není vše ztraceno. Připečené potraviny se mnohdy nepodaří odstranit ani důkladným odmočením v horké vodě. Existuje však ještě jeden trik: mřížku zabalte do alobalu (lesklou stranou ven) a po dobu 15 – 30 minut prohřejte nad rozpálenými uhlíky. S pomocí drátěného kartáče pak odstraníte naprosto vše.
Nezapomeňte, že právě údržba je to, co určuje, jak dlouhou životnost bude mít váš gril. Opečovávané budou sloužit léta, zanedbané budou moci jít po jedné sezoně do šrotu...
Diskuse k článku