Grilování na balkóně – práva a povinnosti
Rádi si pochutnáte na grilovaném pokrmu a užíváte si venkovní letní posezení u grilu, ale žijete v bytě a příliš možností nemáte? Určitě vás napadla možnost pořídit si gril na balkón a přenést pohodovou atmosféru letních grilovaček alespoň tam. Jak to ale s grilováním na balkóně vlastně je, je ze zákona povolené? A mohou s tím mít sousedi problém? Pojďme se na tuto oblast blíže zaměřit.
Grilování na balkóně? Přečtěte si domovní řád
Dříve, než se pustíte do grilování na balkóně, nahlédněte do domovního řádu svého bytového domu. Ve většině případů se o grilování na balkóně v domovních řádech nepíše, ovšem vzhledem ke stále častějším stížnostem některých sousedů byly mnohé domovní řády upraveny. Pokud je tak v domovním řádu grilování výslovně zakázáno, pak nemáte moc možností a s grilem si budete muset zajít do některého parku, který to povoluje, nebo navštívit své blízké. Pokud se v domovním řádu o grilování nepíše, můžete se do něj pustit.
Buďte ke svým sousedům ohleduplní
Základem bezproblémového grilování na balkóně je ohleduplnost vůči svým sousedům. Pokud vidíte, že sousedi vedle vás nebo nad vámi zrovna vyvěsili prádlo, do grilování se nepouštějte. Pokud máte v plánu grilovat častěji a všímáte si kouře, který valí do oken sousedů, zkuste se s nimi domluvit, o grilování jim dejte vědět a poproste je, aby na chvíli zavřeli okna. Pokud budete ke svým sousedům ohleduplní a nebudete to s grilováním přehánět, s velkou pravděpodobností nebudete muset řešit žádné problémy.
Malý venkovní gril je pro grilování na balkoně ideální.
Co na to zákon?
Zákon se ke grilování vysloveně nevyjadřuje, sám o sobě ho nezakazuje. V současné době je grilování na balkonech povoleno, i když se vzrůstajícím počtem stížností se hovoří také o možnosti legislativní úpravy. Občanský zákoník se ale vyjadřuje k problematice omezení vlastnického práva následovně:
„Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.“
V zákoně je důležité slovo „nepřiměřené“. V letním období lze očekávat, že se běžně griluje, dělají se táboráky a letní párty, takže jistá míra vůně z grilu a mírného kouře může být považována za přiměřenou míru. Pokud byste ale grilovali nepřiměřeně, například každý den, a dlouhodobě tím omezovali práva svých sousedů, mohou se obrátit na soud a s velkou pravděpodobností by uspěli. Vždy je ale lepší řešit sousedské spory v době jejich vzniku, zbytečně je nepřehánět a najít společné řešení. Pokud si dvakrát do měsíce na svém balkoně ugrilujete kus masa, nebude to problém a ani problémoví sousedé s tím nic moc neudělají.
Přečtěte si, jak dokonale vyčistit gril během minutky
Při grilování na balkóně dodržujte bezpečnostní opatření
Pokud se chystáte grilovat na balkóně, kromě vztahů se sousedy a s tím souvisejících práv a povinností musíte řešit i bezpečnost. Hasičský záchranný sbor pravidelně upozorňuje na veškerá úskalí, která s grilováním na balkonech souvisejí. Pokud používáte elektrické grily, podrobně si přečtěte manuál a zjistěte, je-li určen i pro venkovní použití. Pokud ano, pro připojení do elektrické sítě používejte jen kvalitní homologované prodlužky. Elektrické spotřebiče nenechávejte na balkóně bez dozoru a při dešti je nepoužívejte.
Zvláštní pozornost vyžadují také grily na tuhá paliva. Žhavé uhlíky mohou způsobit při nesprávném nebo neopatrném zacházení i požár. Rizikové jsou zejména poletující žhavé uhlíky a horký popel během větrných dní. Jen malý poletující uhlík, který by přistál ve vnitřních prostorách vašeho bytu nebo bytu sousedů, by mohl vést ke vzniku požáru. Proto během dní se silným větrem a současně suchem na balkonech negrilujte a raději si něco uvařte doma. Pokud by došlo ke vzniku požáru, veškerá zodpovědnost leží na majiteli grilu, který se za nepříznivých podmínek do grilování pustil.
I na balkoně si můžete užít pořádnou grilovačku.
Grilování si užívejte, ale nepřehánějte to s ním
Pravidla grilování na balkoně jsou tak vcelku jednoduchá. Pokud nemáte jinou možnost než grilovat právě na balkoně, užijte si tyto příjemné chvíle, ale rozhodně to s grilováním nepřehánějte. Vyhnete se zbytečným problémům se sousedům, časté grilování ani neprospívá zdraví. Používejte jen kvalitní grily, které jsou pro venkovní grilování vhodné a vyhněte se mu během velmi suchých a větrných dní.
Tématice grilování jsme se v minulosti už mnohokrát věnovali. Přečtěte si, jakou perfektní marinádu zvolit nebo jak postupovat při výběru nového grilu.
Diskuse k článku