Jak se správně starat o nafukovací vířivku: tipy na údržbu
Rozhodli jste se pro pořízení nafukovací vířivky, díky které si odpočinete a uvolníte své tělo? Pokud chcete, aby vám nafukovací vířivka dobře fungovala a sloužila řadu let, měli byste se o ni náležitě starat. Nafukovací vířivka vyžaduje minimálně takovou údržbu jako běžné nafukovací bazény. Protože je však vybavena technologií víření a dalšími komponenty, je čištění ještě o kus složitější. Přinášíme vám základní rady na údržbu nafukovací vířivky, díky kterým vám bude dobře sloužit po mnoho let.
DÁLE NA TÉMA: VÝHODY A NEVÝHODY NAFUKOVACÍ VÍŘIVKY
Před napuštěním vířivku důkladně očistěte
Pokud jste si letos pořídili novou nafukovací vířivku, krok čištění a kontroly před napuštěním můžete vynechat. Už příští rok pro vás bude tento krok velmi důležitý. Před napuštěním je potřeba odstranit všechnu špínu, jemný prach, listí a další nečistoty, které v záhybech plastového materiálu zůstaly i po vyčištění na konci sezóny.
Obzvláště důležité je odstranit ostré předměty, například kamínky, které by mohly vířivku protrhnout. Na dně vířivky mohou být také ulpěné usazeniny z vody nebo chemických přípravků. Pro jejich odstranění můžete použít speciální čističe na povrchy bazénů, které vzhled materiálu oživí. Důkladné vyčištění je důležité vždy jak před napuštěním, tak vyfouknutím a následným zazimováním.
Údržba vířivky v průběhu sezóny
Jestli jste vířivku zkontrolovali, napustili a zapojili na filtrační a vířivou technologii, můžete ji začít používat a užívat si relaxaci. Aby vám voda ve vířivce vydržela po celou sezónu, aniž byste ji museli obměňovat, musíte ji ošetřovat a kontrolovat její stav. Postup údržby vody ve venkovní nafukovací vířivce je z mnoha ohledů podobný jako údržba vody v bazénu. Nezapomínejte zejména na tyto kroky:
Čištění filtrů
Většina nafukovacích vířivek je vybavena nepříliš výkonnými kartušovými filtry, které se zanesou už po pár dnech používání. Účinnost špinavého filtru je pak velmi nízká až nulová. Proto je třeba alespoň jednou týdně z filtračního systému kartušový filtr vyjmout a propláchnout pod proudem teplé vody.
Měření a úprava pH vody
Výrobci vířivek doporučují udržovat pH vody na hodnotách v rozmezí od 6,5 do 7,4. Pro zjištění hodnoty pH se používají speciální testery a měřiče, které pořídíte ve všech obchodem s bazénovou technologií i v mnoha hobby marketech. Hodnotu pH vody změřte pár hodin po napuštění. Pokud je pH příliš nízké, použijte speciální prostředek pro zvýšení, v opačném případě sáhněte po prostředcích ke snížení hodnoty pH.
Pravidelná dezinfekce vody
Aby nedošlo k tvorbě řas a bakterií, které kvalitu vody degradují a v mnoha případech vedou k nutnosti obměny vody za novou, je třeba používat dezinfekci. Nejčastěji se používají dezinfekční tablety, které se ve vodě postupně rozpouští a zajišťují průběžné dezinfikování a ochranu vody. Pravidelnou dezinfekci vířivek byste měli provádět alespoň dvakrát týdně.
Čištění vířivých trysek
U nafukovacích vířivek se mohou po nějaké době znečistit trysky, které pak nebudou tak výkonné. Vířivý účinek bude podstatně nižší, než když jste vířivku pořídili a poprvé spustili. Na tryskách se může usazovat také vodní kámen či zbytky bazénové chemie. Proto doporučujeme alespoň jednou za měsíc trysky odšroubovat, propláchnout pod proudem vody a nánosy mechanicky odstranit.
Pokud dodržíte základní pravidla údržby nafukovací vířivky, bude vám dobře sloužit bez ztráty výkonu filtrace nebo síly vířivých trysek. Chcete s o problematice vířivek a bazénů dozvědět více? Přečtěte si některý z našich dřívějších článků:
Diskuse k článku