5 důvodů, proč se do betonování v zimě raději nepouštět
Při poklesu venkovní teploty se výrazně zpomaluje doba schnutí čerstvé betonové směsi. Na počátku tuhnutí musí být dle normy minimálně 5 °C a pod…
Pustili jste se do stavby domu nebo třeba stavby oplocení a tlačí vás čas? Možná přemýšlíte, že se do betonování základů nebo jiných betonových konstrukcí pustíte během zimy. Od betonování v zimě mnozí odborníci odrazují, na druhé straně nejsou práce při dodržení přesných technologických postupů zapovězené. Betonování v zimě však s sebou nese řadu problémů, se kterými byste měli počítat předem. Sepsali jsme pro vás 5 důvodů, proč je lepší na betonování vyčkat až do jara.
1. Pokud uspěcháte odbednění, může se konstrukce sesunout
Při poklesu venkovní teploty se výrazně zpomaluje doba schnutí čerstvé betonové směsi. Na počátku tuhnutí musí být dle normy minimálně 5 °C a pod tuto teplotu nesmí klesnou alespoň po 3 dny. Zatímco v létě je třeba zabránit příliš rychlému schnutí betonu, v zimě je problém naopak s jeho nedostatečným schnutím.
I při dodržení doporučovaných teplot se může stát, že beton nebude dostatečně ztuhlý a při odstraňování bednění se sesune. Pokud se do betonování v zimním období přesto pustíte, musíte ponechat bednění mnohem déle. Odbedňování neuspěchejte a vždy zkontrolujte, že je materiál dostatečně vytvrzený po celé ploše konstrukce.
2. Betonování v zimě se vám prodraží
Aby bylo možné betonovat v zimním období, je třeba zajistit vhodné podmínky. Teplota čerstvého betonu nesmí klesnout pod stanovenou hranici, stejně tak ani v době zatuhnutí. Na betonování v zimním období jsou mnohé betonárky připravené, počítejte však s tím, že se práce prodraží.
Je totiž potřeba provádět ohřev záměsové vody, ohřívat kamenivo nebo využívat kvalitní zimní přísady. Po provedení betonáže se pak musí chránit hotová konstrukce, a to různými zateplovacími systémy, případně ohříváním betonu pomocí horkovzdušných topidel. Příprava vyžaduje přesné načasování, použití technologií a zajištění přípravných prací pak stojí nemalé peníze navíc.
3. Opravy mrazem poškozených konstrukcí vás vyjdou draho
I při sebevětší snaze o dodržení všech pokynů pro betonování v zimě může dojít k chybě, která způsobí poškození betonu mrazem. Stačí na některém místě podcenit ochranu betonu nebo provádět práce v době, kdy je přes den sice teplo, ale v nočním hodinách poklesnou teploty výrazně pod bod mrazu. Počítejte s tím, že opravy betonu poškozeného mrazem se také prodraží.
Někdy je možné provést opravy lokálně, jindy budete muset poškozený beton odstranit a provést betonování kompletně znovu. Pokud si tedy nejste jisti, že dokážete zajistit co nejlepší podmínky pro betonování, raději se do něj nepouštějte. Na opravu byste museli stejně počkat až do jara.
4. Směsi pro betonování v zimě mají i své nevýhody
Pro zrychlení doby zatuhnutí betonu se v zimním období přidávají do směsí různé nemrznoucí přísady. Díky něm je tuhnutí rychlejší, nikdy se však nevyrovná době tuhnutí v teplém období. Opět tyto přísady betonování podraží, a to zejména při lití betonu na velkých plochách.
Počítejte také s tím, že směs doplněná o přísady může změnit svou strukturu, může se začít drolit a po ztvrdnutí i popraskat. Chcete-li využít zimní přísadu do betonu, sáhněte po typu, který výrobce betonových směsí doporučuje a s nímž má dobré zkušenosti.
5. Práce v zimě není příjemná, vytváří větší prostor pro chyby
Betonování základů a dalších konstrukcí zabere dlouhé hodiny. Trávit celý den v chladu na staveništi není příjemné ani pro svépomocné stavebníky, i pro řemeslníky či zaměstnance stavebních firem. Práce v zimě jsou zdlouhavější a také se při nich častěji chybuje. Zima vytváří podmínky pro vyšší míru stresu, zhoršuje soustředění i jemnou motoriku. Chcete pracovat na staveništi v zimě? Rozhodně nepodceňujte výběr kvalitního pracovního oblečení a vybavte se pracovními rukavicemi, ve kterých vám nebude zima.
V minulosti jsme pro vás připravili i další související články, které si rozhodně nenechte ujít:
Diskuse k článku