Grilování ryb – 5 tipů pro dokonalý výsledek
K letním večerům neodmyslitelně patří grilování. Ať už se rozhodnete grilovat na zahradě, chalupě nebo na dovolené, pečlivá příprava a správný postup je základem úspěchu. Mezi delikatesy jako stvořené pro gril jsou různé druhy ryb, které vynikají jemnou chutí s nádechem kouřového aroma.
Grilování ryb však může být náročnější, než se na první pohled zdá. Při přípravě se můžeme dopustit několika chyb, které výslednou chuť i konzistenci negativně ovlivní. Sepsali jsme pro vás 5 tipů, díky kterým se stanete mistry grilu a ryby připravíte vždy na výbornou.
1. Neuspěchejte obracení ryb
Mnozí se do grilování ryb dvakrát nehrnou, protože se jim rybí kůže vždy přilepí k rozpálenému grilu a při obracení potrhá. Aby byla konzistence ryby pevná a kůže i kusy masa zůstaly vcelku, je nutné na obracení příliš nespěchat. Připravené grily pokládejte vždy na pořádně rozpálený rošt a nechejte je pár minut propékat. Potom zkuste rybu opatrně otočit na druhou stranu, ale pokud je k roštu přilepená, ještě pár minut vyčkejte. Až kůže zhnědne a zkřehne, od horké mřížky se sama uvolní a otáčení půjde jak mávnutím proutku.
Domácí výčep na letní grilovačky
Marinády na grilované maso, díky kterým před známými zazáříte
Marináda na grilovanou krkovici a správný postup grilování
Grilovaná zelenina: Jaké druhy grilovat a jak správně postupovat
2. Ryby dochuťte, s kořením to ale nepřehánějte
Čím čerstvější a kvalitnější rybu zvolíte, tím menší množství koření používejte. Je vhodné zachovat přirozenou delikátní chuť ryby, byla by škoda přebít je silným aromatickým kořením. I čerstvá ryba se však zaslouží dochucení. Stačí ji asi půl hodiny před grilováním potřít olivovým olejem a posypat mořskou solí, pepřem a zakápnout citronovou šťávou. Máte-li rádi vůni bylinek, rybu decentně dochuťte například rozmarýnem nebo tymiánem. Delší nakládání a marinování ryb není u čerstvých ryb nutné, hodí se spíše pro mražené mořské ryby, které o svou přirozeně lahodnou chuť i vůni při procesu zpracování a mražení přišly.
3. Grilujte ryby i s kůží
Často se na nás obrací čtenáři s dotazem, jestli upřednostnit grilování ryb s kůží, nebo si dát práci s jejím odstraněním. Doporučení je jednoznačné – ryby vždy grilujte i s kůží. Pokud vám nechutná, odstraňte ji až po ugrilování. Kůže zajišťuje soudržnost masa, a tak se vám nestane, že by se ryba na roštu rozpadla na mnoho kousků nebo nedejbože popadala do topeniště. Kůže také obsahuje tuk, který je nositelem chuti, ryby s kůží jsou tak objektivně chutnější a výraznější. Odstraňování kůže před grilováním je pracná a v důsledku je spíš na škodu než k užitku.
4. Před každým grilováním důkladně vyčistěte gril, rošt i pomůcky
Můžete mít sebekvalitnější rybu, ale při grilování na zašpiněném a umaštěném grilu uspokojivého výsledku nedosáhnete. Připečené zbytky jídla a mastnota, která na roštu zůstala po předchozím použití, způsobí hořkost a pachuť na rybách. Než roztopíte gril, věnujte pozornost jeho vyčištění. Nečistěte jen samotný rošt, ale také všechny komponenty grilu a rovněž pomůcky – obracečky, pinzety, držáky apod. Kontakt čerstvé ryby s připálenými zbytky jídla zkrátka nevěstí nic dobrého a pokrm zbytečně pokazí. Přečtěte si článek o čištění grilu, ve kterém se tomuto tématu podrobně věnovali.
5. Než se do ryby zakousnete, nechejte ji odpočívat
Podařilo se vám ochucenou rybku ogrilovat dozlatova, aniž by se při obracení potrhala? Gratulujeme ke skvělému výsledku! Než se však do ryby pustíte, ještě chvilku počkejte. Před podáváním počkejte přibližně 3 až 5 minut. Maso získat čas na zotavení, zkřehne a bude mnohem šťavnatější. Po pár minutách bude teplota ryby ideální ke konzumaci a chuť bude podstatně lepší, než kdybyste ji ochutnali hned po sundání z grilu.
Problematice grilování se věnujeme dlouhodobě. Přečtěte si některý z předchozích článků:
Diskuse k článku