Echinacea na imunitu: přírodní lék na rýmu a nachlazení
Echinacea nebo také třapatka, je poměrně obyčejná bylinka s neobyčejnými vlastnostmi. Díky mnoha zdravým a tělu prospěšným látkám dokáže v chladnějším počasí hravě zatočit s nachlazením i chřipkou. Echinacea je totiž výborný přírodní lék na posílení imunity.
Echinacea a její léčivé účinky
Echinacea je rostlinka, jejíž květy vypadají jako ježek. Proto také dostala svoje jméno, protože „echinos" znamená v řečtině ježek. Echinacea je léčivá celá, tedy kořeny, květy i nať. Obsahuje v sobě zdraví prospěšné látky:
- Echinakosid- ničí v těle bakterie, plísně a viry
- Flavonoid – chrání cévy a dodává jim pružnost
- Polysacharidy – dodávají našemu tělu energii
Echinacea zatočí s rýmou i záněty
Echinace má v přírodním léčitelství široké uplatnění. Nejenže zvyšuje odolnost těla vůči nemocem, dokáže také hojit rány a léčit záněty. Echinacea na imunitu je vhodná pro:
- Stimulování imunitního systému
- Léčení zánětu spojivek
- Hojení povrchových ran
- Boj proti bakteriím a virům
- Ekzémy a další kožní onemocnění
- Ničení původce infekcí
Echinacea posiluje naši imunitu, a především v zimním období se hojně vyžívá jako prevence rýmy a nachlazení, popřípadě dokáže hravě s nachlazením i chřipkou zatočit. Kořeny echinacei se sbírají na podzim a obsahují v sobě nejvyšší koncentraci zdraví prospěšných látek. Z echinacei si každý doma může snadno připravit čaj z echinacei nebo například tinkturu z echinacei, kterou budete mít při zdravotních potížích alespoň vždy po ruce. Pojďme si ukázat, jak na to.
Léčivé jsou také rýmovník nebo šalvěj
Echinacea na imunitu: Čaj z echinacei
Čaj z echinacei byste měli mít při potížích maximálně třikrát denně a po 14 dnech si dát přestávku. Čaj je nejrychlejší způsob, jak si doma z čerstvých nebo ze sušených částí echinacei vyrobit přírodní lék. 1 čajovou lžíci echinaci zalijeme 250 ml vody a necháme asi 10 minut vyluhovat a poté scedíme čaj přes síto.
Echinacea na imunitu: Tinktura z echinacei
Tinktura z echinacei je výborná k vnitřímu i zevnímu použití, když vás trápí například bolest v krku nebo máte oděrky na těle. Navíc tinkturu z echinacei můžete skladovat až několik let. K výrobě tinktury z echinacei budeme potřebovat:
- 100 g kořene nebo 120 květů/140 g listů
- 500 ml čistého 60% alkoholu
A jak na to? Zcela jednoduše. Části echinacei zalijeme alkoholem, protřepeme a necháme v uzavřené nádobě asi 14 dní stát při pokojové teplotě. Po 2 týdnech tinkturu z echinacei jen přefiltrujeme a dáme například od menších lahviček s kapátkem. Lepší je připravovat tinkturu z čerstvé echinacei než ze sušené, protože čerstvá bude obsahovat více látek a bude při léčení účinnější.
Diskuse k článku