Slavní čeští architekti: Jan Kaplický
Z České republiky pochází řada významných architektů, které získali svůj věhlas nejen u nás, ale i po celém světě. Mezí nejznámější české architekty rozhodně patří Jan Kaplický, který se proslavil svým vizionářským přístupem a moderními návrhy nejrůznějších staveb. Právě proto začneme náš nový seriál, který postupně představí různé známé české architekty, právě touto významnou osobností. Přečtěte si zajímavé informace i životě Jana Kaplického a podívejte se na stavby, které vznikly podle jeho návrhů.
Jan Kaplický – český architekt s britským pasem
Dnes již zesnulý architekt Jan Kaplický se narodil v roce 1937 v Praze. Po dokončení gymnázia vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze a v roce 1968 emigroval do Anglie. Právě po emigraci se začaly dostavovat první úspěchy. V Anglii působil v několika ateliérech, a nakonec v roce 1979 založil s Davidem Nixonem vlastní architektonické studio Future Systems, kde působil až do roku 2009, kdy zemřel.
Jedinečný high-end styl architektury
Jan Kaplický je neodmyslitelně spojován s moderním high-end stylem architektury, který se v jeho návrzích výrazně projevuje. V jeho posledních návrzích je také zřejmý experiment s organickou architekturou, která hledá inspiraci v přírodních tvarech. V průběhu svého působení spolupracoval s řadou významných světových architektů. Zmiňme například Normana Fostera či Amandu Levete. Právě s ní pracoval pro NASA a měl možnost seznámit se s těmi nejmodernějšími materiály. Tyto znalosti pak promítl právě do svých návrhů high-end architektury.
Významné stavby Jana Kaplického
Tento světově uznávaný architekt českého původu v průběhu let navrhl několik významných budov, a to především ve Velké Británii. Počet realizovaných projektů není nijak vysoký, o to více je každá stavba poutavější a ve světle světové architektury uznávanější. V České republice však jeho stavbu nenajdeme. Návrh národní knihovny na Letné vyvolal vášnivé diskuze, a nakonec se nerealizoval.
Lord's Media Centre
Jednou z nejvýznamnějších staveb architektonické kanceláře Future Systems, na které se Jan Kaplický podílel, je Lord's Media Centre. Jedná se o budovu tiskového centra nacházející se na londýnském kriketovém stadionu. Stavba byla realizována v letech 1994 až 1999 a získala nejprestižnější britskou cenu za architekturu Stirling Prize. Lord's Media Centre byla první veřejnou stavbou z dílny kanceláře Future Systems.
Centre Georges Pompidou
Jan Kaplický byl na počátku 70. let zaměstnán v ateliérů architektů R. Piana a R. Rogerse. Tato kancelář zpracovala návrh kulturního centra a muzea Centre Georges Pompidou. Právě Jan Kaplický byl ve skupině návrhářů, kteří se na realizaci projektu podíleli. Tato stavba byla realizována v letech 1971 a 1977 a svým moderním vzhledem poutá návštěvníky i dnes.
Docklands Floating Bridge
Jan Kaplický se však nezaměřoval jen na návrhy budov. Příkladem toho je pěší pontový most v Londýně, který spojuje čtvrť Canary Wharf se čtvrtí West India Quay. Most má štíhlý tvar a je vystaven z ocelové konstrukce. Pochozí vrstva mostu je zhotovena z hliníku. Střed mostu se může otevřít pomocí hydraulického systému a mohou pod ním proplouvat lodě. Nedílnou součástí Docklands Floating Bridge je zajímavé noční osvětlení v zelených barvách.
Obchodní dům Selfridges
Jedním z posledních veřejných staveb podle návrhů Jana kaplického byl obchodní dům Selfridge, který se nachází v anglickém Birminghamu. Právě tato stavba se často považuje za nejvýznamnější stavbu, kterou Jan Kaplický během svého života realizoval. Stavba obchodního domu byla dokončena v roce 2003 a stále 60 milionů liber.
Jan Kaplický se výrazně zapsal do historie světové architektury. Jeho stavby v Anglii i jiných částech světa jsou významnou připomínkou tohoto českého velikána, který v 60. letech emigroval a svůj talent rozvíjel v zahraničí. Věříme, že se vám náš první díl seriálu o slavných českých architektech líbil. Nenechte si ujít naše další díly, ve kterém se zaměříme na další významné osobnosti.
Přečtěte si i další články o slavných českých architektech:
Diskuse k článku