Jaký je rozdíl mezi klimatizací a rekuperací vzduchu?
Chcete zabránit nepříjemnému přehřívání interiéru a současně dýchat čerstvý vzduch? Pak byste měli vědět, jaké jsou rozdíly mezi klimatizačním zařízení a rekuperační jednotkou. Klimatizace totiž primárně slouží k úpravě (ochlazování) vzduchu v interiéru, rekuperace pak zajistí odvod vydýchaného vzduchu a přívod čerstvého, ochlazování ale na prvním místě neřeší. Přečtěte si, jaké jsou hlavní rozdíly obou systémů a pro jaké zařízení se nakonec rozhodnout.
Klimatizace upravuje vzduch v místnosti
Mnozí mají představu, že klimatizace vhání do interiérového prostoru ochlazený venkovní vzduch. Ve skutečnosti však dochází jen k úpravě vzduchu, který je uvnitř místnosti. Pro distribuci by se muselo použít podstatně rozměrnější potrubí. Běžné klimatizace jsou vybavené rozvody chladiva, který zajistí ochlazování vzduchu v interiéru, nikam jej však neodvádí ani nepřisává vzduch čerstvý. Ven odvádí jen teplo, nikoliv vzduch jako takový.
Z toho důvodu by uživatelé klimatizací neměli zapomínat na pravidelné větrání. Při otevření oken však ochlazený vzduch rychle uteče, a tak se zvyšují náklady na chlazení místnosti. Doporučujeme větrat v nočních hodinách a v době, kdy klimatizace není v provozu. Pomocí klimatizace však snadno docílíme ochlazení interiéru klidně i o 7 °C. V době, kdy venkovní teploměr ukazuje třicítku, si užijete pobyt v místnosti s teplotou 23 °C. Klimatizační zařízení se navíc postarají o odvlhčování vzduchu (výhoda u vlhčích domů a bytů), také jsou vybavené řadou filtrů, které vzduch pročišťují.
Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení
Co je to rekuperace vzduchu? Řízené větrání je efektivní a přináší úspory
Pasivní rekuperace větrá, ale příliš nechladí
Základním typem rekuperace je pasivní. Stará se o řízené větrání – z místnosti odvádí vydýchaný vzduch a přisává čerstvý venkovní. Běžné pasivní rekuperace ale neumí ochlazovat. Přesto je přiváděný vzduch mírně chladnější než při větrání otevřenými okny, protože vnitřní odsávaný vzduch ochlazuje teplý venkovní. V místnosti tak nebudete „topit“ horkým venkovním vzduchem, o ochlazení jako takovém však nemůže být řeč.
Aktivní rekuperace zajistí chlazení, ale není samospásná
Jinak je tomu u tzv. aktivních rekuperačních systémů, které jsou vybavené chladičem. Přes chladič projde venkovní vzduch, ochladí se a putuje dál do místností. Chlazení je však i v případě aktivních rekuperací omezené, a to z důvodu fyzikálních limitů spojených s vlastnostmi přenosu tepla či chladu vzduchem. Vzduch totiž není ideálním vodičem (proto se u klimatizací využívá speciální chladivo). Jednotky jsou navíc dimenzované primárně na obměnu vzduchu, ne na chlazení. Při velkém ochlazení proudícího vzduchu by také docházelo ke kondenzaci a z výdechů by proudil nepříjemně ledový vzduch. Aktivní rekuperace tak během léta vnitřní prostor ochladí, ale jen o několik stupňů.
Chcete čerstvý vzduch a příjemnou teplotu? Zkombinujte oba systémy
Pokud si chcete v letním období užívat dýchání čerstvého vzduchu a současně dosáhnout příjemně nízkých pokojových teplot, budete muset přistoupit ke kombinaci obou systémů. Jedno z možností je pořízení pasivní rekuperace, která zajistí obměnu vzduchu, a k tomu i splitových či multi-splitových klimatizačních jednotek, které vzduch ochladí.
Při rekonstrukci i realizaci novostavby si musíte uvědomit, že se liší princip a s tím související účel použití klimatizace a systému rekuperace. Jde-li vám primárně o příjemnou teplotu v interiéru, investujte do dostatečně výkonného systému splitové klimatizace. Pokud naopak v létě nedochází k přehřívání budovy, ale problém spočívá ve vydýchaném a nekvalitním vzduchu, raději si pořiďte rekuperaci. Přečtěte si související články:
Diskuse k článku