Jak ochladit místnost bez klimatizace? Přinášíme 7 tipů
Doba chladných dnů se velmi rychle překlopila do letního období plného neúnosných veder. Taky vám při pohledu na vnitřní teploměr jímá hrůza a přemýšlíte, jak co nejrychleji srazit teplotu aspoň o pár stupňů dolů? Pokud nemáte klimatizaci, příjemné pokojové teploty pohybující se kolem 21 °C jen tak nedosáhnete. Přesto lze různými způsoby místnost ochladit a učinit ji prostorem pro život o poznání příjemnějším. Přinášíme 7 ochlazujících tipů!
1. Noční větrání je zásadní
I během letního období se venkovní teploty pohybují na příjemných teplotách. Využijte toho k ochlazení vašeho bytu nebo rodinného domu. Ve chvíli, kdy slunce zajde a venkovní teploty klesnou, otevřete všechna okna a prostor pořádně vyvětrejte. Během léta můžete nechat okna nebo balkonové dveře otevřené klidně i celou noc. Dejte si však pozor na nepříjemný polétavý hmyz, který se k vám dostane během chvilky. Pořiďte si kvalitní sítě proti hmyzu a nainstalujte je do všech oken a balkonových dveří, které máte v plánu nechávat otevřené po celou noc.
2. Přes den nepouštějte teplo do interiéru
Zatímco během noci můžete intenzivně větrat bez omezení, přes den se do otevírání oken a venkovních dveří moc nepouštějte. Během pár desítek minut naženete do interiéru těžký horký vzduch, který už ven jen tak nevypudíte. Během letních dnů rozhodně nenechávejte dlouhé hodiny otevřená okna na ventilačku. Pokud potřebujete obytný prostor vyvětrat, otevřete okna dokořán a větrejte maximálně pár minut. Minimalizujte také frekvenci otevírání vchodových či balkonových dveří.
Letní vedra v podkroví – jak s nimi bojovat
Léto v podkroví bez klimatizace? Jedině s kvalitním stíněním
Klimatizace do bytu pomůže zvládat letní horka
Trápí vás doma vedro? Mobilní klimatizace vás tohoto problému zbaví
3. Zatáhněte rolety či žaluzie a nezapomeňte na závěsy
Je to jednoduché – čím méně tepla do vašeho interiéru pronikne, tím méně se ohřeje. Dnešní stavby jsou velmi dobře zateplené a zajišťují ochranu před přehříváním budovy. Značné množství tepla se do interiéru dostane právě přes prosklené okenní tabule. Účinnou ochranou je instalace venkovní stínicí techniky v podobě rolet či žaluzií.
Vnitřní žaluzie moc účinné nejsou, protože přes lamely odráží teplo které už do vnitřního prostoru přes sklo proniklo. Naproti tomu se venkovní stínění postará o odraz tepla ještě před tím, než se dostane dovnitř. Během léta používejte také zatemňovací závěsy. Uvědomte si, že neslouží jen pro stínění během noci, ale účinně brání i proti pronikání slunečního záření. V létě své bydlení zkrátka co nejvíc zabarikádujte a bojujete proti slunci všemi prostředky.
4. Rozhýbejte vzduch pomocí ventilátoru
Horký vzduch uvnitř místnosti je nesnesitelný v případě, že se vůbec nehýbe. Máte-li všechna okna uzavřená, bude proudění vzduchu minimální. Proto si pořiďte dostatečné výkonný ventilátor (stolní, podlahový, stropní či jiný), který hutný vzduch v místnosti rozproudí. I když se na rozdíl od klimatizace teplota jako taková nesníží, bude pobyt v interiéru díky ventilátorům pocitově mnohem příjemnější. Můžete také zkusit postavit ventilátor za lahev se zmrzlou vodou, díky čemuž se vzduch alespoň trochu ochladí. Na druhé straně, velké zázraky od takového „life-hacku“ nečekejte.
5. Nažeňte vzduch z chladnější místnosti do teplého
Ne vždy jsou všechny místnosti v domě či bytě stejně vyhřáté. Nejrozpálenější jsou obvykle obytné prostory orientované na jih, ty další bývají méně vyhřáté. V chladnější místnosti otevřete okna na ventilačku a pootevřete dveře do vyhřáté místnosti. Díky proudění vzduchu dojde po postupnému ochlazování, počítejte však i s opačným efektem – po nějaké době se teploty vyrovnají a chladnější interiér se oteplí.
6. Vytírejte podlahy studenou vodou
Velké teplo jde často i od podlahy. Chození po rozpálené podlaze nebo dlažbě není moc příjemné. Budete-li pravidelně podlahy vytírat studenou vodou, jednak bude pochozí vrstva pocitově příjemnější, jednak se interiér celkové ochladí. Dojde také k odpařování vody, díky kterému bude vzduch vlhčí. Právě velmi suchý vzduch v místnosti je jedním z důvodů, proč se doma v létě necítí dobře a špatně se vám dýchá.
7. Omezte vaření i používání elektroniky
Popřemýšlejte, které domácí spotřebiče produkují velké množství tepla a jejich použití omezte. V létě se snažte troubu používat jen minimálně, stejně tak i varnou desku a další velké zdroje tepla. Interiér dokáže rozpálit i výkonný počítač, televizor nebo sušička.
S vedry se během léta bez klimatizace bojuje těžko, přesto si můžete udělat bydlení alespoň trochu příjemnější. Pokud vás náhodou napadne si v budoucnu klimatizaci přece jen pořídit, přečtěte si některý z dřívějších článků:
Diskuse k článku