Co patří do kompostu a co do něj naopak nepatří – stručný přehled
Jednou z možností, jak nakládat s přírodním odpadem, je pořídit si kompost. Pokud máte velkou zahradu, kompost byste na ní rozhodně měli založit. Vyřešíte problém s nakládáním se zeleným zahradním odpadem a výsledný produkt kompostování pak použijete na hnojení. Pokud zajistíte kvalitní podmínky pro potřebné bakterie a půdní organismy, kvalitní kompost vytvoříte během několika měsíců. Kompostování má ale své zásady především z hlediska, co do kompostu patří a co ne. Přinášíme vám stručný přehled, díky kterému s kompostováním už chybu neuděláte.
Do kompostu patří jen organické odpady
Kompost primárně slouží k ukládání organických odpadů z domácnosti, dvora a zahrady. Aby se kompostu dobře dařilo, měl by obsahovat co nejrůznorodější směs materiálů. Pokud máte velkou travnatou plochu, kterou pravidelně sečete, hlavním zdrojem odpadu bude právě posekaná tráva. Pokud ale kupujete kompostér s představou, že ho budete používat jen na posečenou trávu, kvalitního kompostu se nikdy nedočkáte. Poměr různých typů odpadů totiž musí být vždy zachován. Tráva převažuje z hlediska biologického materiálu bohatého na dusík. Aby vznikl kvalitní humus, musí být přítomny i další látky.
Jaké odpady ze zahrady či dvoru do kompostu přidat
Možností, jak kombinovat travnatý odpad v kompostu s jiným druhem odpadu, je hned několik. Pokud máte zahradu, nebudete mít o odpad nouze. Do kompostu se totiž hodí i listí (o něm o pár řádků níže), seno, sláma, piliny, dřevní štěpka, uhlí nebo vychladlý popel. Kombinace těchto materiálu se tak stane perfektním výchozím zdrojem kvalitního humusu.
Čtěte také: Vermikompostování, kompostování s pomocí žížal
Důležitý je nejen obsah kompostu, ale i způsob uložení odpadu
Pokud zakládáte kompost, rozhodně do něj odpad nehažte bez rozmyslu. Ukládání přírodního odpadu na kompost má svá pravidla, která se musí dodržovat. Jen tak se vám podaří vytvořit kvalitní kompost, který následně využijete na své zahrádce. Důležité je vrstvení.
Do spodní části kompostu patří spíše hrubší materiál, například rozdrcené větve, celé stonky rostlin a podobně, zkrátka takový biologický odpad, který se rozkládá delší dobu. Větší kousky odpadu celý kompost provzdušní, zabrání zbytečnému plesnivění, umožní správný průchod vzduchu a současně bezproblémový odtok vody. Na hrubý materiál pak můžete nandávat ten jemnější, včetně nadrobno posekané trávy. Odpad, který na kompost přihodíte, ale vždy dobře promíchejte a vytvořte různorodou směs odpadu.
Kompostování listí má svá pravidla
Chcete využít listí ze své zahrady? Přidejte ho do kompostu! Obzvláště na podzim budete mít listí opravdu velké množství a nebudete vědět, jak si s ním poradit. Kompostování je rozhodně lepší variantou než pálení listí, má ale svá pravidla. Jedná se o ideální materiál vhodný k založení kompostu. Aby byl proces plynulý a rychlý, můžete použít i biologický urychlovač kompostu, který na trhu dnes běžně pořídíte.
Pokud jste zvyklí kompost pěchovat, aby se do něj vlezlo co nejvíce odpadu, při kompostování listí se pěchování rozhodně vyhněte. Listí se obzvláště při použití urychlovačů nesmí pěchovat. Rozhodně nezaplňte celý kompost listím, ideálně jej uložte na suché místo a do kompostu průběžně přidávejte. Pozor si dejte na listí z ořešáku, které většina majitelů kompostu nedoporučuje ke kompostování. Tento druh listí se rozkládá dlouho a nepříjemně zapáchá.
Do kompostu patří také kuchyňský odpad
Kompost využijete nejen pro zpracování odpadu ze dvora a zahrady, ale také z kuchyně. V kompostu tak má své místo například káva, čajové sáčky, bioodpad z kuchyně, ovoce a zelenina, vařené pokrmy a podobně. Vlhký kuchyňský odpad ale smíchejte s větším množstvím suchého materiálu, vytvoříte tak ideální směs pro kvalitní tlení a výrobu dobrého kompostu.
Do kompostu mohou přijít i skořápky, noviny nebo maso
Do kompostu můžete v menším množství přidat i papírové noviny. Jsou zdrojem uhlíku a jsou perfektním prostředkem k úpravě vlhkosti kompostu. Je váš kompost příliš řídký a vlhký? Přidejte trochu starých novin, vyhněte se ale povoskovanému papíru a časopisům.
V kompostu mají své místo i skořápky od vajec, které se nemusí nijak upravovat ani drtit. Jejich nadrcením ale rozhodně nic nepokazíte. Skořápky jsou zdrojem vápníku a kompostu prospívají. V menší míře můžete do kompostu přidat i maso, které nevyužijete, nebo které už není vhodné ke konzumaci. Vždy ale dodržujte hygienické zásady a maso přidávejte jen v omezeném množství.
Co do kompostu nepatří
Zatím to vypadá, že kompost je vlastně takovou velkou popelnicí a může se do něj doslova naházet úplně všechno. Rozhodně to tak ale není. Aby byl výsledný produkt kvalitní, musí být dodržena nejen pestrost odpadu, některé odpady se navíc do kompostu vůbec dávat nesmějí. Do kompostu nepatří například:
- Kosti
- Pecky a slupky z tropického ovoce
- Plevele a rostliny viditelně napadené chorobami
- Časopisy
- Chemické látky
- Kočičí, psí a lidské exkrementy
- Barvy, ředidla, sklo, kov
Vytvořte si na zahradě kompost a efektivně se zbavte biologického odpadu. Dodržujte zásady správného zakládání kompostu a můžete se těšit na kvalitní výsledný produkt, který použijete ke hnojení na zahradě. Dodržujte vyvážené poměry jednotlivých druhů odpadu a nepřidávejte do kompostu to, co do něj nepatří.
Diskuse k článku