Kam s odpadem z vyklízení, rekonstrukce nebo zahrady?
Ať už plánujete vyklizení starého bytu, rekonstrukci domu nebo úpravy na zahradě, jednou z hlavních otázek, které si musíte položit, je “kam s odpadem”? Správné nakládání s odpadem je důležité nejen pro životní prostředí, souvisí také s dodržováním platných obecních vyhlášek nebo požadavků sběrných dvorů. Jak tedy správně roztřídit tento typ odpadu a kam ho odvézt?
Vyklizení bytu nebo domu
Při vyklízení bytu či domu se můžete setkat s různými druhy odpadu - od starého nábytku a spotřebičů až po stavební materiál. Každý z těchto druhů odpadů patří jinam. Při vyklízení se soustředíme na pečlivou separaci, obvykle totiž najdeme materiály jako je papír (třeba u starých knih), plasty (těch je plno například v kuchyni), dřevo, ale i kovy, které mají své místo ve sběrném dvoře.
Třiďte jednotlivé druhy odpadů do pytlů oddělených barvami, při jejich odvozu pak nebudete muset každý pytel s odpadem zvlášť otevírat a zjišťovat jeho obsah. Pro ulehčení práce se starým nábytkem nebo ještě funkčními věcmi z domácnosti, můžete využít sílu internetu a podat si inzerát, že tyto věci darujete za odvoz - zájemci si těžký nábytek nebo knihovnu plnou knih sami odvezou a vy máte o starost méně.
Rekonstrukce domu
Při rekonstrukci domu vzniká velké množství stavebního odpadu, jako jsou například sádrokartony, omítky, cihly, beton nebo keramické obklady. V takovém případě je dobré zavolat odborníky na odvoz suti, kteří vám pomohou s celým procesem. Nejen, že vám specializovaná firma poskytne vhodné kontejnery a po jejich naplnění je také odveze, zároveň poradí, jak odpad správně vytřídit a postará se o jeho likvidaci.
Demolice domu
Demolice domu je velmi náročný proces, který podléhá určitým pravidlům. Ta se nevyhýbají ani vzniklému odpadu. Zde se již nemusíme setkat pouze s klasickým materiálem, který vytřídíme do barevných kontejnerů nebo odvezeme do místního sběrného dvora. Při demolici domu můžeme narazit na skelnou vatu, různé druhy střešních krytin, elektroinstalaci, izolaci a další materiály, které vyžadují speciální postupy.
Zde je opět lepší svěřit vše do rukou odborníků zaměřených na demolice staveb a odvoz odpadu. Firma vám pomůže prakticky se vším - od zajištění potřebných povolení až po samotnou demolici a odvoz odpadu.
Úpravy zahrady
Při úpravách zahrady může vzniknout množství zeleného odpadu, například kupa pokosené trávy, větve, listí, staré a nemocné rostliny a podobně. Zde je hned několik možností, jak se těchto odpadů zbavit:
-
Kompostování - máte-li dostatek místa na zahradě, můžete si pořídit například plastový kompostér, do kterého všechen vzniklý bioodpad ze zahrady či kuchyně umístíte. Z tohoto třídění navíc budete mít po pár týdnech či měsících užitek - vznikne velmi výživný kompost, který můžete zapracovat zpět do záhonů a poskytnout tak rostlinám potřebné látky. Pozor však na to, co na kompost dáváte. Vyhněte se všemu, co je živočišného původu a nemocné či jinak napadené části rostlin raději spalte, aby se nákaza nešířila po zahradě s kompostem i v dalším roce.
-
Kontejnery a popelnice - dnes už není žádnou výjimkou, že na vesnicích nebo ve městech jsou rozmístěné hnědé kontejnery či popelnice určené právě pro rostlinný odpad. Tento způsob je skvělý v případě, že se vám vlastní kompost do zahrady nevleze nebo jej zkrátka nechcete z jakéhokoliv důvodu umístit. Většina obcí pak na jaře nabízí svým obyvatelům odběr zralého kompostu, na který si přes rok nasbírali materiál. Někde je možné do těchto sběrných dvorů zelený odpad rovnou odvážet.
Diskuse k článku