Na co si dát pozor při sušení prádla v zimním období
Popravdě, v zimním období nemá v podstatě vůbec cenu dávat mokré prádlo ven. Pokud navíc klesnou teploty velmi nízko, hrozí, že vám oblečení zmrzne a…
Mokré prádlo uschne během léta na přímém slunci během pár hodin. Jinak je tomu v zimním období, kdy jsou teploty nízké a prádlo ne a ne uschnout. Pokud se i vám dělají ze zimního sušení vrásky na čele, zbystřete. Pokud dodržíte pár základních pravidel, budete mít prádlo suché, voňavé a plísně v místnosti se jen tak neobjeví. Přinášíme vám důležité rady, na co si dát pozor při sušení prádla v zimním období.
Nemáte sušičku? Sušák se stane vašim věrným pomocníkem
Popravdě, v zimním období nemá v podstatě vůbec cenu dávat mokré prádlo ven. Pokud navíc klesnou teploty velmi nízko, hrozí, že vám oblečení zmrzne a látka změní svou strukturu. Nejjednodušší a cenově dostupnou cestou pro sušení v interiéru je použití sušáku na prádlo. Na trhu na razíte na různé typy sušáků, některé patří do kategorie designových kousků, a tak vám doma nebudou překážet.
Sušáky prádla se vyrábí v různých velikostech, a tak se zamyslete nad tím, jak velké objemy prádla a oblečení potřebujete sušit. Uvědomte si, že mokrý textil (zejména ručníky, župany, povlečení) je velmi těžký. Nejlevnější typy sušáků proto velkou zátěž nemusí dlouho ustát a po čase se pod náporem váhy prolomí.
Různé konstrukce sušáků na prádlo
Podle množství sušeného prádla i prostorech v interiéru vybírejte konkrétní konstrukci sušáku. Hojně rozšířené jsou vertikální sušáky prádla s bočnicemi, které se dají vyklápět, nebo vysouvat. V panelákových bytech jsou pak oblíbené věžové nebo patrové sušáky, které nezaberou příliš místa. Zamyslete se také nad tím, jak často budete se sušákem manipulovat a kam jej bude ukládat.
Při častém skládání zvolte kvalitní konstrukci, u které vám složení a uložení na požadované místo nezabere víc než pár vteřin. Zaměřte se také na zpracování a povrchové úpravy materiálů. Sušáky jsou často opatřené bílým lakem. U levnějších modelů však může po nějaké době dojít k odlupování barvy. Oblečení pak nikdy nepokládejte na zrezivělé části konstrukce, mohlo by dojít k nevratnému poškození textilu. Máte zrezivělý sušák? Raději si pořiďte nový.
Při sušení v interiéru se zvyšuje vlhkost vzduchu
Zřejmě největším problémem při zimním sušení prádla v interiéru je vysoká vlhkost vzduchu, ke které dochází při odpařování vody. Bohužel, v domech i bytech s vysokou vlhkostí se mohou po nějaké době začít tvořit nevzhledné plísně, které představují zdravotní riziko. Proto je třeba při sušení postupovat tak, aby k nadměrnému zvyšování vlhkosti vzduchu nedocházelo.
Nejlepší je umístit sušák prádla do nejméně vlhké místnosti, která je vytápěná a dobře větraná. Problematické může být i sušení v koupelně, která je sice na vysokou vlhkost zvyklá, ale odvětrávání a vytápění je často nedostatečné. Nejlepší je umístit sušák do technické místnosti nebo prádelny.
Zejména v menších bytech však budete muset sušit prádlo i v obýváku nebo ložnici. V takovém případě je důležité umístit sušák co nejdále od stěn a oken, aby se vlhkost nesrážela v těchto místech. Kontrolujte vlhkost a dosáhne-li kritické úrovně, pořiďte si do domácnosti odvlhčovač vzduchu, který problém alespoň částečně vyřeší.
Sušička je užitečná, ale není samospásná
Velkou oblibu si získaly kondenzační sušičky prádla, které řeší problém s nedostatkem prostoru i nadměrnou vlhkostí vzduchu. Sušička nepotřebuje přívod vody, a tak ji můžete umístit kamkoliv, kde máte vybudovanou elektrickou zásuvku.
Sušička je užitečným pomocníkem do domácnosti, přesto se v ní nedají sušit všechny druhy textilu. Proto by měli mít i majitelé sušičky po ruce alespoň malý sušák. Je třeba si uvědomit, že i samotná sušička „vyfukuje“ vlhký vzduch, proto by měla být umístěna v teplé a dobře větrané místnosti. Pro maximální účinek by kolem ní měl být volný prostor, aby mohl vzduch volně proudit. Výběr konkrétního modelu podle účinnosti, úspornosti, kapacitě i nabízených programech je pak jen na nás.
Zvažujete pořízení sušičky prádla? Přečtěte si některý ze starších článků:
Diskuse k článku