Máte doma tvrdou vodu? Poznáte to jednoduše
Tvrdá voda v domácnosti je většinou nepříjemným problémem, a pokud nám teče doma z kohoutku, může negativně ovlivnit životnost některých našich domácích spotřebičů. Jak poznat, že právě my máme doma tvrdou vodu, a jak si s ní poradit?
Zda je voda tvrdá nebo ne, záleží zejména na geologické skladbě horniny, kterou voda protéká, než se dostane do naší domácnosti. Obsah minerálů ve vodě se tak může lišit podle konkrétní oblasti. Pokud voda pochází z oblasti s vápenitým podložím, bude se vyznačovat větší tvrdostí, než ta pocházející z oblasti žulové.
Jak poznáme, že máme tvrdou vodu?
To, že máme doma tvrdou vodu poznáme obvykle v první řadě tak, že při jejím uvádění do varu nebo vypařování vzniká vodní kámen. Jde o rozpuštěné sloučeniny vápníku, které se usazují právě do podoby tohoto vodního kamene. Vodní kámen se pak objevuje na stěnách nádob, ve kterých tvrdou vodu vaříme, nebo třeba uvnitř bojlerů. Z televizních reklam je pak známé usazování vodního kamene zapříčiněného tvrdou vodou v bubnech a na topných tělesech praček či sušiček při praní prádla.
Tvrdá voda má vliv na elektrospotřebiče i oplachování mýdla
Pokud je vašim dodavatelem vody některá z vodárenských společností a vy nečerpáte vodu z vlastní studny, můžete nalézt informace o tvrdosti vody na stránkách vašeho dodavatele. Mnohem jednodušeji ale poznáte tvrdost vody přímo sami doma, a to podle následujících znaků.
Nejdříve se projeví v rychlovarné konvici
Asi nejznatelnějším projevem tvrdé vody v domácnosti je zanášení topného tělíska v rychlovarné konvici. Podle tohoto malého spotřebiče můžeme odhadnout přibližně také to, jak se nám případně usazuje vodní kámen na topném tělese uvnitř pračky, které při běžné manipulaci nejde vidět. Pokud neutřeme nádobí, může se tvrdost vody projevit také vznikem bílých skvrn na talířích a hrncích.
Tvrdá voda a koupelny
Stopy vodního kamene vznikají obvykle také na dřezech, kohoutcích, sprchách a jiném sanitárním zařízení. Při odpařování vody z květináčů vznikají také na nich bílé „mapy“.
Zajímavé může také být, že máme-li doma tvrdou vodu, například při mytí rukou dochází k menšímu pěnění mýdla. To se také mnohem lépe oplachuje, než v případě, že je voda měkká. Také v případě, že nemáme sušičku a prádlo sušíme běžným způsobem, může být manipulace s ním složitější vzhledem k jeho vyšší tuhosti.
Známky toho, že máme doma tvrdou vodu:
-
rychlost a míra zanášení topného tělíska v rychlovarné konvici
-
bílé stopy na nádobí
-
bílé stopy na dřezu
-
stopy vodního kamene také na kohoutcích, sprchách a jiném sanitárním zařízení
-
zanášení podtácků pod květináči
-
při mytí méně pění mýdlo
-
mýdlo se také výrazně lépe oplachuje
-
vyprané a běžně vysušené prádlo je tužší
Tvrdá voda může ovlivnit i jídlo
Tvrdá voda může mít někdy vliv i při připravování jídla nebo nápojů. Vedle usazování vodního kamene v konvicích při vaření se také přímo na kávě či čaji může vytvářet povlak. Zvláště při přípravě černého čaje tvrdá voda vytváří nevzhledné skvrny, které se často i z vyprázdněných hrnků hůře odstraňují. Také samotná voda někdy dostává ne úplně příjemnou chuť.
Jídlo připravené z tvrdé vody částečně ztrácí aromatické látky. Někdy se dokonce mluví i o prodlužování doby, po kterou se zelenina nebo maso v tvrdé vodě uvaří do měkka.
A jak odstranit nepříjemný vodní kámen, pokud už jej doma máme? ČTĚTE ZDE.
Diskuse k článku