Žehlení prádla: Jak postupovat při žehlení jednotlivých materiálů
Žehlení patří k těm méně oblíbeným domácím pracem, které jsou ale důležité. Vyžehlit tričko je snadné, pokud ale přijde na řadu nepříliš obvyklý materiál oblečení nebo ložního prádla, může nastat problém. Nesprávným žehlením totiž můžete textilii zničit. Přinášíme vám stručný návod, jak správně žehlit jednotlivé druhy materiálů. V závěru se pak zaměříme na to, jak správně vyžehlit košili, protože i v tom se často chybuje.
Zjistěte o jaký jde materiál, sledujte štítky
Abyste při žehlení neudělali chybu, musíte se informovat o použitém materiálu. Každý kus oblečení by měl být doplněn cedulkou, na které jsou kromě informací o způsobu praní také informace o správném žehlení. Pokud se budete řídit doporučenými postupy, chybu neuděláte.
Žehlení podle jednotlivých druhů materiálů
Každý materiál má jiné vlastnosti a na teplo reaguje rozdílným způsobem. Pokud nechcete své oblíbené oblečení, záclony nebo ložní prádlo zničit, řiďte se správným postupem žehlení. Důležité je naučit se správně manipulovat s žehličkou a nastavit ji. Důležitou roli hraje také samotný výběr žehličky. Dnes lze už za několik set korun pořídit kvalitní napařovací žehličky s pestrou škálou nastavení a tepelnou ochranou proti propálení. Čím kvalitnější žehličku pořídíte, tím bude žehlení snazší a rychlejší. A jak tedy postupovat při žehlení jednotlivých materiálů?
Žehlení bavlny – aby šlo oblečení z bavlny dokonale vyžehlit, musí se nastavit vyšší teploty. Bavlnu lze žehlit jak s funkcí napařování, tak bez ní. Můžete žehlit jak z lícní, tak rubové strany. U tmavších kusů oblečení doporučujeme žehlení na rubové straně, žehlením se totiž mohou vytvořit lesklé plochy.
Polyester a umělá vlákna – při žehlení oblečení z umělých vláken je třeba postupovat s obezřetností. Je potřeba nastavit nižší teploty a řídit se doporučením na štítcích. Obezřetní buďte i u kombinací bavlny s polyesterem. Vysokou teplotou můžete látku nevratně poškodit. Žehlete vždy z vnitřní strany.
Žehlení pletenin – obecně se žehlení svetrů a dalších pletenin příliš nedoporučuje, někdy se ale skrčí a je potřeba ji mírně narovnat. Nastavte žehličku na nižší teploty a po oblečení žehličkou rozhodně nepřejíždějte, došlo by ke ztrátě tvaru. Pleteniny také pomocí žehličky nikdy nevytahujte. Nejlepším řešením je pohybovat žehličkou několik milimetrů nad svetlem nebo ji jen na několik vteřin přiložit na pokrčené místo.
Samet, manšestr – na žehlicí prkno položte silný ručníky a teprve na něj umístěte oblečení z manšestru nebo sametu. Žehlete po rubové straně, čímž zabráníte tvoření odlesků.
Krajky a výšivky – máte na oblečení výšivky či krajky? Pak postupujte opatrně, aby se dekorace neponičily. Žehlete jen pomocí páry nebo žehličkou přejíždějte několik milimetrů na výšivkou. Nikdy přímo nepřejíždějte před zdobení, nášivky se dokonce mohou obtisknout na spodní straně!
Flanel, tvíd – vyžaduje velmi šetrné žehlení na nízké teploty. Žehličku opatrně přiložte na textilii a žehlete plynulými pohyby od dola nahoru.
Přečtěte si také zásady správného praní
Jak správně vyžehlit košili
Zatímco k žehlení některých materiálů (flanelu, namšestru, tvídu) se dostaneme jen zřídkakdy, košile budeme žehlit pravidelně. Správně vyžehlit košili ale není jen tak, spousta mužů i žen při tom postupuje špatně a košili nikdy dokonale nevyžehlí.
Jak správně vyžehlit košili? Začněte límečkem. Žehličkou po něm přejíždějte z rubové strany a postupujte od středu ke krajům a zpět. Následně pečlivě vyžehlete manžety, a to jak z rubové, tak lícní strany. Poté se přesuňte k žehlení rukávů. Je důležité látku vyrovnat a rukáv propnout, a to tak, že jej uchopíte za manžetu. Opět plynulým pohybem žehličky rukávy vyrovnáte.
Následně vyžehlete klín na ramenou, a to tak, že jej nasadíte na začátek žehlicího prkna. Nezapomínejte ne prostory mezi knoflíčky. Poté důkladně vyžehlete z vnitřní strany záda a nakonec přední část košile. V samotném závěru ještě jednou přežehlete vršek límečků a vyžehlenou košili prověste na ramínko. Doporučujeme zhlédnout tutoriály a podrobné videonávody, kterých je na internetu velké množství.
Žehlení je zkrátka věda. Kromě informací o nastavení žehličky a způsobu žehlení budete potřebovat praxi. Nachystejte si žehlicí prkno, koš s prádlem a pusťte se do trénování třeba hned!
Máte doma myčku? Pak si přečtěte, jaké nádobí do ní rozhodně nepatří.
Diskuse k článku