Pokojové rostliny, které ozvláštní váš byt či dům
Máte pocit, že by si váš dům, byt či kancelář zasloužily trochu zeleně? Pořiďte si některou z méně či více náročných pokojových rostlin, které se stanou ozdobou každého interiéru. Možností máte opravdu nespočet. Pokud hledáte zdroj inspirace, jste na správném místě. Vybrali jsme pro vás 5 pokojových rostlin, které má naše redakce v oblibě a na které se nemůže vynadívat. Věříme, že vám tyto pokojovky zpestří i vaše bydlení nebo pracovní prostory.
1. Begonie královská
Begonie královská (Begonia rex) nás uchvátila svými jedinečnými vzory a ornamenty, které se nachází na sametových listech v různých barvách. Begonie pochází z tropických oblastí, s úspěchem ji však můžete pěstovat i u nás jako pokojovou rostlinu. Begonie královská musí být umístěna na světlém místě, nesvědčí ji ale přímé sluneční paprsky ani průvan. Aby se této pokojové rostlině dobře dařilo, měla by být v místnosti s vlhkým vzduchem, kde je teplota mezi 15 až 26 °C. Pokud ji budete pravidelně zalévat a hnojit, odmění se vám krásně zbarvenými listy.
2. Sloní noha
Sloní noha (Beaucarnea recurvata), tak se lidově říká sukulentu původem z Mexika, který jsme si opravdu oblíbili. V zahradnictvích se s rostlinou setkáte obvykle pod označením Nolina. Sloní noha patří mezi méně náročné pokojové rostliny, nevyžaduje příliš péče a je skromná i z hlediska zálivky. Listy, stonky i kořen mají schopnost zadržovat vodu, proto stačí sloní nohu zalévat jen jednou týdně. Během léta jí prospívají vyšší teploty až na hranici 30 °C, v zimě má zase radši nižší teploty do 20 °C. Pokud vám začnou konce listů této pokojové rostliny zasychat, znamená to, že máte v místnosti příliš suchý vzduch. V takovém případě byste měli suché listy odstranit a rostlinou pravidelně rosit.
3. Tchynin jazyk
Pokud na péči o domácí flóru nemáte moc času, dejte přednost nenáročným pokojovými rostlinám. Patří mezi ně také Sansevieria neboli tchynin jazyk. Má příčně pruhované a špičaté listy a může dorůst až do výšky 1,5 metru. Obvykle se však setkáte s mnohem menšími rostlinami, které okrášlí váš parapet. Dobře snáší i přímé sluneční záření a vyšší teploty, takže se hodí i do více vytápěných bytů. Nevyžaduje téměř žádnou péči, stačí ji jednou za čas zalít. Jakmile se začnou kořeny rozrůstat, přesaďte ji do většího květináče.
4. Hvězdník – rostlina, která krásně kvete
Hvězdník (Hippeastrum) je perfektní pokojovou rostlinou pro ty, kteří chtějí mít ve svém bytě či domě rostlinu s krásnými květy. Hvězdník je pro pěstování v bytech ideální, protože mu nevadí ani suchý vzduch. Bez problémů tak rozkvete do krásy i na parapetech nad radiátory. Hvězdník kvete obvykle od ledna do dubna, má obří květy různých odstínů a krásně voní. Pokud budete tuto pokojovou rostlinu sadit z cibule, vyberte jen o pár cm širší květináč a cibuli nechejte minimálně ze třetiny přesahovat nad substrát. Během růstu ji nepřesazujte. Pokud se o ni budete náležitě starat, vykvete vám i příští rok.
5. Fíkus – klasika, která nás baví
Ačkoliv patří fíkusy mezi stálice v oblasti pokojových rostlin, nepřestávají nás bavit. Na trhu narazíte na nepřeberné množství druhů fíkusů, některé jsou náročnější na pěstování, jiné méně. Fíkusy jsou odolné vůči škůdcům a čistí vzduch. Je jen na vás, pro jaký druh se rozhodnete – existují převislé, stromkovité i popínavé. Mezi nenáročné druhy patří například Ficus lyrata, kterému se daří na světle i v polostínu.
Při výběru pokojové rostliny si dejte pozor na to, že některé druhy bývají jedovaté. Mohou tak být nebezpečné pro vaše děti i domácí mazlíčky. Přečtěte si pokračování článku, ve kterém vám přinášíme přehled nejznámějších pokojových jedovatých rostlin.
Další články, ve kterých jsme se na pokojové rostliny zaměřili:
Diskuse k článku