5 tipů, jak opticky rozšířit prostor malého bytu
Život v malém bytě má svá specifika. I bytové prostory o malé obytné ploše se však dají zařídit tak, aby na pohled působily prostorně a vzdušně. Stačí pár drobných úprav a život v malém bytě bude mnohem příjemnější. Připravili jsme pro vás 5 tipů, jak prostory opticky rozšířit a zvýšit komfort bydlení.
1. Pořiďte si posuvné dveře
Běžné dveřní křídlo ubírá v místnosti mnoho prostoru, protože vyžaduje volnou plochu pro bezproblémové otevírání. Místnost se zavřenými dveřmi pak vždy působí menší, než když se dveře otevřou a místnosti opticky propojí. Do malých bytů je z praktického i estetického hlediska vhodné zakomponovat posuvné dveře.
Při rekonstrukci či realizaci novostavby je nejlepší volbou pořízení posuvných dveří do pouzdra, které se zasouvají přímo do stěny a neubírají žádný obytný prostor. Alternativou je pořízení posuvných dveří s montáží na stěnu, které můžete nainstalovat i dodatečně. Na trhu narazíte na mnoho typů v různých designech, a to i s možností prosklení. Snadno tak přizpůsobit vzhled dveří stylu vašeho bydlení a prostor opticky rozšíříte během okamžiku.
Tip pro malý byt: praktické skládací židle ušetří spoustu místa
Jak zařídit malý byt? Výběrem nábytku nebo plynového kotle do bytu ušetříte prostor
2. Vsaďte na světlé barvy
Světlé barvy dokážou divy. Prostor opticky rozšíří a podpoří jeho vzdušnost. V malých bytech by proto měly světlé barvy dominovat. Týká se to především výmalby, kde je vhodné vsadit na klasickou bílou, případně světlé odstíny béžové, hnědé, žluté či zelené. Máte-li dostatečně prostornou ložnici, tmavší odstíny barev můžete zakomponovat zde. Dosáhnete tak navození komorní atmosféry, která podpoří snadné usínání.
Výběr barev se však netýká jen výmalby, ale také nábytku a doplňků. Malé byty by měly být vybavené světlejšími kuchyněmi – dnes populární černé a tmavé dekory kuchyňských linek prostor na pohled zmenší. Také pohovku, stůl a další vybavení volte raději ve světlejším provedení. Prostor pak můžete doplnit několika tmavšími bytovými doplňky či dekoracemi, které vytvoří efekt kontrastu.
3. Bytům s nízkými stropy sluší přisazená svítidla
Některé byty mají kromě malé obytné plochy také nízké stropy. V takovém případě je vhodné upřednostnit přisazená svítidla před lustry a svěšenými svítidly. Na trhu narazíte na nespočet přisazených svítidel kruhového i čtvercového tvaru. Nechybí ani kvalitní smart svítidla, která můžete ovládat pohodlně prostřednictvím telefonu. Je dobré myslet i na dostatečné rozptýlení světla. Místo jednoho přisazeného svítidla uprostřed obývacího pokoje upřednostněte větší počet méně výkonných bodových svítidel. Zajistí rovnoměrné osvětlení plochy a prostor opticky rozšíří.
4. Upřednostněte vzdušný nábytek s lehkou konstrukcí
Mohutná čalouněná pohovka, stejně tak i masivní stůl či jiný nábytek, působí v malém prostoru těžkopádně. Při zařizování malého bytu se snažte prostor odlehčit výběrem vzdušného nábytku. Dobrou volbou je nábytek ve skandinávském stylu, který působí čistě a lehce. Do malých bytů se hodí pohovky na vyšších dřevěných či kovových nožkách, malé konferenční stolky s prosklenou deskou, lehké židle s plastovými opěrkami nebo vzdušné police.
5. Propojte kuchyni s obývacím pokojem
Objevte kouzlo propojování více obytných místností. Klasikou je propojení kuchyně s obývákem, díky kterému vytvoříte jeden kompaktní multifunkční prostor místo dvou stísněných. Propojením zvýšíte využitelnost obytného prostoru, zlepšíte distribuci světla i proudění vzduchu. V posledních letech se do popředí dostává i trend propojených ložnic s koupelnou. Bydlíte-li sami v malém ateliéru nebo garsonce, zvažte i tuto možnost.
Na typy pro realizace bytových prostorů se zaměřujeme dlouhodobě. Přečtěte si některý z předchozích článků:
Diskuse k článku