Slow design – nový trend moderního bydlení
Vystavět dům co rychleji a vybavit interiér jednoduchým vybavením, které se za pár let obmění. Proti tomuto přístupu jde nový trend v oblasti designu, který se označuje jako tzv. Slow design. Hlavním principem tohoto přístupu je nic neuspěchat, dát si na vybavení interiéru opravdu záležet a minimalizovat množství odpadu, které při výrobě nábytku i doplňků do bytu i domu vzniká. Zkuste se na chvíli zastavit i v dnešní uspěchané době a inspirujte se filozofií slow designu.
Slow design – proti proudu uspěchané doby
Dnešní doba svádí k tomu mít všechno rychle a hned bez ohledu na kvalitu a estetickou i kvalitativní hodnotu s ohledem do budoucna. Za posledních 20 let je trh přesycen fast foody, nekvalitní elektronikou, ale také rychlostavbami či instantními kusy nábytku, které jsou levné a předurčené k obměně za pár let. Proti proudu už nějakou dobu působí tzv. slow design, který se snaží přimět ke zpomalení a hledání dlouhodobých hodnot.
Odnož Slow movement přístupu
Slow design je dnes již zažitým pojmem, o kterém se v oblasti interiérového designu mluví stále častěji. Vychází z přístupu Slow movement filozofie, jejíž principy se promítly v oblasti architektury, designu, stravování, umění, cestování, technologií i samotného životního stylu. Hnutí Slow movement vzniklo v roce 1986, kdy restaurace Piazza di Spagna v Římě představila nový koncept pomalého stravování, a to jako bojkot proti neustálému rozšiřování poboček McDonald’s a dalších fast foodových řetězců. Myšlenka se uchytila a brzy se promítla nejen v gastronomii, ale v mnoha dalších oblastech včetně designu. Vznikl tak směr slow design, o kterém dnes slyšíme stále častěji.
Hlavní principy slow designu
Principy slow designu jsou poměrně jednoduché. Nejdůležitější je totiž vybírat veškeré vybavení, nábytek a doplňky tak, aby byly kvalitní, skvěle vypadaly, a především dlouho vydržely. Zásadním kritériem je tak výběr materiálu, na který se zaměříme v pokračování našeho článku. Příznivci slow designu upouštějí od nákupu nábytku v běžně dostupných obchodních řetězcích, které se na úkor kvality snaží jít s cenou dolů, a tak produkují množství výrobků, které vydrží jen několik let.
Naopak dávají přednost precizně zpracovaným kusům nábytku a vybavení, které jsou vyrobeny z odolných materiálů, které vydrží dlouhou dobu. Často se tak obrací na řemeslníky, návrháře a designéry, kteří představí řešení na míru. Ano, za nábytek a vybavení, které je v souladu s pravidly slow designu, si připlatíte. Budete však mít jistotu, že vám bude dobře sloužit třeba i za deset let, a to jak z hlediska kvality, tak estetické hodnoty.
Při nákupu vybavení a nábytku zpomalte
Nedílnou součástí slow designu je také pečlivý, až pomalý výběr nábytku a vybavení. Důležité je vybírat dobře a podle různých měřítek. Zásadní je nenechat se zlákat prvním kusem nábytku, který vám padne do oka. Projděte si různé katalogy, navštivte více prodejen, vše si sami osahejte a vyzkoušejte. Slow design je opravdu pomalý, nákup jednoho kusu nábytku vám může zabrat i týdny. O to větší radost z něj pak budete mít.
Myslete do budoucna
Pokud vás slow design zaujal a chtěly byste se jeho pravidly řídit, snažte se myslet do budoucna. Jděte ve svých vizích a představách dál. Oprostěte se od toho, co se vám líbí právě teď, zamyslete se nad tím, co by se vám mohlo líbit i třeba za deset let. Slow design je proto poměrně konzervativní a na různé módní výstřelky nahlíží kriticky. Co je moderního dnes, už může být za rok out. Pokud si vyberete zařízení v souladu se slow designem, budete mít jistotu, že se vám bude líbit bez ohledu na aktuální moderní trendy. Důležitá je samozřejmě praktičnost, náročnost údržby, životnost, ale také množství produkovaného odpadu při výrobě i případné likvidaci. Slow design jde ruku v ruce s ekologickým přístupem k designu a bydlení, tak na to nezapomínejte.
MATERIÁLY V SOULADU SE SLOW DESIGNEM
Někdy může být těžké zastavit se v dnešní uspěchané době a nemyslet jen na to, co je teď, ale co bude za několik let. Pokud se zastavíte a při výběru nábytku, doplňku i jakéhokoliv vybavení si dáte záležet a vsadíte na kvalitu, budete mít ze svého bydlení opravdovou radost.
Další články o designu:
Diskuse k článku