Jak zařídit malý byt? Výběrem nábytku nebo plynového kotle do bytu ušetříte prostor
Asi nikoho příliš nepřekvapí, že nezanedbatelnou část plochy každého bydlení zabírá nábytek. Přitom právě výběrem vhodných kousků můžete uspořit…
Prostorným a provzdušněným příbytkem by nejspíš pohrdl málokdo, což ale rozhodně neznamená, že malé byty postrádají kouzlo. Řada lidí se naopak v rozlehlých, zato však někdy prázdných prostorách cítí například osaměle, a proto dává přednost útulné atmosféře malých bytečků. Pakliže jste však někdy bydleli v bytě, patrně jste se alespoň jednou potýkali s nedostatkem místa a otázkou, jak zařídit malý byt. V těch nejmenších přitom může jít o poměrně palčivý problém. Majitel pak musí prokázat i jistou dávku vynalézavosti, aby každý metr čtvereční využil zcela na maximum.
Jak zařídit malý byt: Šetřete místo, kde se dá
Asi nikoho příliš nepřekvapí, že nezanedbatelnou část plochy každého bydlení zabírá nábytek. Přitom právě výběrem vhodných kousků můžete uspořit mnoho místa. Tak například se zamyslete, zda potřebujete v obývacím pokoji mohutnou rohovou sedací soupravu, která nejenže obsadí podstatnou část místnosti, ale zároveň ji nejspíše ani v úplnost nevyužijete. Už jste se někdy setkali s člověkem, jemuž by se pohodlně sedělo v rohu gauče?
V takovém případě se vyplatí pořídit například dvousedačku, kterou lze v zavilosti na zbývajícím prostoru doplnit například pohodlnými křesly, či skříňkou nebo knihovničkou pro zvětšení úložného prostoru.
Vhodný nábytek do malého bytu
Oblíbenou volbou do méně prostorných bytů bývá závěsný nábytek, který v nás vyvolává pocit lehkosti. Levitující police a regály navíc nezabírají žádné místo na podlaze, čímž celkový prostor opticky zvětšují a provzdušňují bez ohledu na skutečný počet metrů čtverečních. Ještě výraznější a viditelnější úsporu místa přináší vestavěný nábytek. V případě šatních skříní v ložnici patrně nic neobvyklého, avšak vkusnou vestavěná skříň se neztratí ani v obývacím pokoji.
Tip, jak zařídit malý byt - začněte přemýšlet vertikálně!
S nedostatkem úložného prostoru v málem bytě se můžete vypořádat mnoha způsoby, často přitom stačí změnit vnímání vaší obytné plochy. Všimli jste si, kolik prostoru se nachází v místě, kam vaše oči běžně nezabloudí – například nad horním rámem dveří? Avšak právě v této výšce mohou být police, které výrazně rozšíří váš úložný prostor, aniž by omezovaly pohyb po místnosti. Že tak vysoko nedosáhnete? Pak na takové místo můžete ukládat například předměty, které nevyužíváte tak často.
Zatímco se koupeš aneb jak zařídit malou koupelnu
Jednou z nejmenších částí bytu bývá koupelna, a to často i v případě, že v ostatních místnostech nedostatkem místa netrpíte. Avšak i těch pár metrů čtverečních lze uspořádat ve prospěch použitelnosti a pohodlí. Prvním „úsporným opatřením“ je upřednostnění sprchového koutu před vanou, díky čemuž získáte pořádný kus volného místa. Pokud však na vanu nedáte dopustit, pečlivě vybírejte její tvar tak, aby co nejefektivněji vyplnil prostor v koupelně. Stejně jako v případě rohové sedací soupravy ani pořízením rohové vany totiž příliš místa neušetříte.
Při zařizování koupelny se zamyslete, co by ní nemělo chybět, a bez čeho se naopak neobejdete. Bez pračky to pravděpodobně nepůjde, na trhu však naleznete mnoho modelů rozličných tvarů a velikostí – některé pračky se dokonce vměstnají i pod umyvadlo. Důležitým koupelnovým prvkem je také zrcadlo, které však v případě nedostatku místa můžete nahradit zrcadlovou skříňkou, čímž navíc získáte potřebný úložný prostor.
Místo v koupelně ušetříte i pořízením žebříkového radiátoru, který lze zároveň použít také jako odkládací místo třeba na ručníky.
Kondenzační plynový kotel do bytu šetří místo i peněženku
Když už jsme otevřeli téma vytápění, měli bychom se pozastavit nad výběrem vhodného topného systému. V malých bytech se stále častěji objevují plynové kondenzační kotle, které zaujmou nejen vysokou účinností, ale třeba i kompaktními rozměry či možností závěsné instalace. Právě prostorová nenáročnost činí z kondenzačních kotlů častou volbu do domácností, v nichž se hodí každý centimetr místa navíc.
Při výběru plynového kondenzační kotle využijete až 98 % použité energie, což vám zajišťuje nižší spotřebu paliva a v porovnání s konvenčními kotly o poznání hospodárnější provoz. Kondenzační kotle totiž využívají teplo obsažené ve spalinách, které by jinak opustilo komín bez využití.
Diskuse k článku