7 tipů, jak zútulnit malý byt
V malých bytech a garsonkách je potřeba využít každý centimetr volného prostoru. Většina každodenních aktivit probíhá na jednom nebo dvou místech – spánek, vaření, stolování i odpočinek. I malé byty se dají zařídit tak, aby jejich majitelům zajistily dostatek komfortu a současně navozovaly dojem útulnosti a pohody. Máme pro vás 7 tipů, jak zútulnit malý byt tak, abyste se v něm cítili dobře.
1) Malý byt vybavte nábytkem na míru
Z praktického i estetického hlediska doporučujeme při zařizování malého bytu nebo garsonky sáhnout po zakázkové výrobě. Nábytek na míru přesně zapadne do vašeho prostoru a využije každý centimetr volného místa. Zkušený truhlář pracuje s různými materiály v mnoha dekorech, díky čemuž získáte možnost design nábytku sladit se zbytkem interiéru. Nechejte si na míru zhotovit vestavné skříně, nábytek do předsíně, stoly, stolky i obývací stěny. Při zakázkové výrobě si můžete vyhrát i s prostory v podkroví nebo pod schody. Zešikmené kusy nábytku zaujmou a zajistí dostatek úložného prostoru.
2) Zbavte se všech zbytečností
Pokud je malý prostor přehlcen velkým množství předmětů, nebude se v něm bydlet pohodlně a o útulnosti pak nemůže být vůbec řeč. Udělejte si čas a udělejte si seznam všech věcí, které ve své domácnosti máte. Překvapí vás, jak velké množství (často nepotřebných) věcí člověk za život nashromáždí. Nevhodné interiérové doplňky, suvenýry, oblečení, starý nábytek, nádobí a spoustu jiného vytřiďte a nabídněte dalším. Uvidíte, že po odstranění zbytečností z vašeho malého bytu bude prostor vypadat čistěji, prostorněji a vzdušněji. Prospěje to nejen vašemu bytu či garsonce, ale i vám samotným.
Čtěte také: Moderní bydlení propojuje estetiku s funkčností
3) Pracujte se světlými studenějšími barvami
Chcete svůj malý být zútulnit a vytvořit z něj osobitý prostor, ve kterém se budete cítit dobře? Pracujte s barvami! Můžete vymalovat některé stěny nebo pořídit interiérové doplňky v jednotných barvách, které vytvoří dojem uspořádanosti a systematičnosti. V malých bytech doporučujeme pracovat zejména se světlejšími odstíny studených barev, které prostor opticky zvětší. Chcete-li využít tmavé barvy, pracujte s nimi opatrně a například vymalujte v temnějším odstínu jen krátkou stěnu. Malým bytům sluší neutrální bílá a šedá, stejně tak i světlé odstíny zelené, modré či fialové.
Bílá a šedá malým bytům a garsonkám sluší
4) Zakomponujte do malého bytu nábytek se skleněnými dvířky
Prostor v malém bytu by měl evokovat dojem vzdušnosti. Masivní skříně přináší spoustu úložného prostoru, na druhé straně jsou však mohutné, a tak malý prostor spolehlivě „zabijí“. Zakomponujte proto do svého bytu i vzdušnější kusy nábytku, například skříně se skleněnými dvířky, které prostor odlehčí. Dobrou volbou jsou také otevřené police, knihovny, rámy či závěsné boxy. I když budete mít trochu více práce s úklidem, vašemu prostoru vzdušný nábytek prospěje.
5) Odstraňte přebytečné příčky a dveře
Malé byty a garsonky by měly být co nejprostornější a nejvzdušnější. Plánujete-li rekonstrukci, popřemýšlejte nad možností změny dispozic. Z malého bytu 1+1 vytvořte prostorný 1+kk nebo z 2+1 rozlehlý 2+kk byt. Odstraněním příček a propojením kuchyně s obývacím prostorem vznikne jeden velký prostor, ve kterém se budete cítit dobře. Byt zútulníte i odstraněním dveří nebo jejich výměnou za vzdušnější prosklený typ. Například mezi chodbou a obývacím pokojen dveře mít nemusíte, stačí mít volný průchod. Dobrou volbou je také montáž posuvných dveří, díky kterým bude prostor otevřený, v případě potřeby jej však oddělíte od navazující místnosti.
Posuvné dveře jsou vzdušné a esteticky hodnotné
6) Prosvětlete malý byt vhodným zdrojem osvětlení
Světlo je zdrojem síly a dobré nálady. Pokud do vašeho bytu prostupuje málo přirozeného světla, pořiďte si dostatečný počet výkonných zdrojů osvětlení. Místo jednoho centrálního světla upřednostněte větší počet bodových svítilen a temná zákoutí rozjasněte malými i velkými lampami, nástěnnými svítidly nebo LED pásky. Zaměřte se také na teplotu světla. Do ložnic a obývacích pokojů volte spíše teplejší barvu světla, která umocňuje schopnost odpočinku a regenerace. Do pracovny nebo kuchyně můžete zvolit chladnější barvu světla, která naopak dodává energii a udrží vás na nohou.
7) Pořiďte si drobné dekorace a doplňky
Nezapomínejte na interiérové doplňky a dekorace. V malých bytech a garsonkách však dejte přednost menším předmětům ve větším počtu. Zakomponujte do prostoru svíčky, malé květináče, přírodní materiály, jemné ubrusy apod. Vyhněte se velkým doplňkům – obřím květináčům, velkým obrazům, plastikám či sochám. Na malé ploše by vypadaly až moc výrazně a prostor by mohly přehltit.
Při zařizování malého bytu se můžete dopustit mnoha chyb. Připravujeme pro vás pokračování článku, ve kterém se zaměříme na časté problémy při zařizování malého bytu zaměříme.
Diskuse k článku