Architekt Bohuslav Fuchs: zrození brněnského funkcionalismu
Pokud jste se již někdy v Brně pohybovali v okolí budovy Hlavního vlakového nádraží, vaší pozornosti jistě nemohla uniknout budova sousedící, sídlo České pošty. Zatímco Hlavní vlakové nádraží je skloňováno ve všech pádech, o funkcionalistické stavbě stojící o pár metrů dál moc neslyšíme. Co o ní tedy víme? A kdo je jejím autorem? Odpověď se možná bude jevit až příliš jednoduchá: jeden z nejvýznamnějších architektů meziválečného Československa, Bohuslav Fuchs. Spojen je také s budovami jako Zemanova kavárna nebo Hotel Avion.
Víte, že byl Bohuslav Fuchs nejdříve zedníkem?
Bohuslav Fuchs se narodil 24. března 1895 ve Všechovicích u Bystřice pod Hostýnem. Nejdříve se vyučil zedníkem, poté ale nastoupil na gymnázium v Holešově a nakonec přesídlil do Brna, kde vystudoval Průmyslovou školu stavební. Po začátku první světové války se Bohuslav Fuchs z Brna přesunul do Prahy, kde se nejdříve věnoval svému původnímu řemeslu, tedy zedničině. V roce 1916 ho však architekt Jan Kotěra přijal na Akademii výtvarných umění. To také vedlo k tomu, že po konci studia zůstal ještě další tři roky právě v Kotěrově ateliéru. V tomto období lze v jeho tvorbě jasně číst inspiraci právě Kotěrou, Janákem nebo Gočárem.
Mladý architekt Bohuslav Fuchs se přesouvá do Brna
V roce 1921 založil Bohuslav Fuchs se svým kolegou ze studií ateliér dostává se tak do povědomí veřejnosti. Jejich soutěžní návrh na regulaci města Prostějova získává třetí cenu, díky čemuž se seznamuje mladý architekt Fuchs s Jindřichem Kumpoštem, tehdejším brněnským městských architektem. Od něj dostává návrh pracovat na architektonickém a regulačním oddělení Stavebního úřadu v Brně. To pro něj byla skvělá příležitost, neboť Brno 20. let nabízelo řadu pracovních příležitostí, na rozdíl od Prahy. Tam se totiž stále uplatňoval vliv starších a uznávaných českých architektů.
Rodící se moderní architektura
Bohuslav Fuchs se pomalu odkláněl od vlivu pražské školy a v polovině 20. let 20. století vznikla dvě jeho výrazná díla ovlivněná Frankem Lloydem Wrightem i tradiční industriální architekturou – byla to budova Masné burzy v Brně a obřadní síň na Ústředním hřbitově. První stavba ve funkcionalistickém duchu byla Zemanova kavárna v Brně, která byla postavena v letech 1925-1926, v této tradici následující rok pokračoval Hotel Avion, stojící v Brně v České ulici. Fuchs se postupně vypracoval a v roce 1928 vystřídal Kumpošta na pozici hlavního brněnského architekta. Dlouho zde však nezůstává, na konci 20. let Bohuslav Fuchs otevírá svůj vlastní ateliér a stavební úřad opouští.
zdroj fotografie: kloboukovyklub.cz
Ve třicátých letech vznikala pod rukama Bohuslava Fuchse řada výjimečných staveb, spojující racionální funkční pojetí, eleganci forem a různorodost vnitřních prostor, například již zmiňovaná nádražní pošta v Brně. Jeho příklon k funkcionalismu se však nejvíce odráží v ním projektovaných vilách. Zde musíme zmínit brněnskou Tesařovu vilu a vilu manželů Petrákových.
Rodinný podnik Bohuslava Fuchse, válka a nástup komunismu
V roce 1932 pak Bohuslav Fuchs založil rodinnou firmu AKA, zaměřenou na výrobu bytových doplňků a uměleckých předmětů. Ve své době se tak stal jedním z největších producentů designových výrobků v tehdejším Československu. Jeho manželka, Drahomíra Fuchsová, se věnovala navrhování vzorů textilií, zatímco Fuchs navrhoval především předměty z keramiky, skla nebo kovu. Během druhé světové války se Bohuslav Fuchs jako další čeští architekti inspiroval domácí tradicí, lidovou architekturou a přírodními materiály. Po nástupu komunismu byl postupně vytlačován z veřejných zakázek a tvorbu ateliéru a podniku AKA musel v únoru 1948 ukončit. V padesátých letech mu ještě bylo umožněno působit jako děkan Fakulty architektury a pozemního stavitelství v Brně, ovšem s koncem 50. let byl z politických důvodů donucen místo opustit. Bohuslav Fuchs zemřel 18. září 1972 v Brně a je pochován na Ústředním hřbitově.
zdroj úvodní fotografie: Wikipedia
Diskuse k článku