Rozmar dobového panstva: Janův hrad v Lednicko - valtickém areálu
Lednicko-valtický areál, rozkládající se na ploše 2200 hektarů, se pyšní mnoha architektonickými skvosty. Mezi nejznámější můžeme řadit samotný zámek v Lednici či v přilehlém parku stojící notoricky známý Minaret. V celém komplexu, který je od roku 1996 zapsaný v seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO, je však mnohem více zajímavých staveb, které mnohdy unikají pozornosti návštěvníků. Jedná se například o Janův hrad, který se sice jeví jako středověká zřícenina, postaven byl však až na počátku 19. století.
Janův hrad: Středověkem inspirované pravotočivé schodiště
Janův hrad, známý také pod jménem Janohrad, začal stavět v roce 1801 Alois I. Josef kníže z Lichtenštejna. Stavba vznikla podle projektu Josepha Hardtmutha, který se snažil vyvolat skutečnou iluzi středověkého hradu. Záleželo mu na každém detailu, a také proto byla schodiště postavena jako pravotočivá, jako tomu bylo ve starých hradech. Architekt dbal také na materiál – kameny ke stavbě zdiva přivezly z nedalekého Velkomoravského hradiště Pohansko. Janův hrad byl vystavěn u lovecké obory, sloužil jako lovecký zámeček, ve kterém se panstvo shromažďovalo před honem. Následně se zde pořádaly bohaté hostiny, na kterých byl vyhlašován Král honu. Poctou se pro vítěze bylo, že mohl celý večer pít ze speciálního poháru, který je ještě v dnešní době umístěn nad krbem.
Kdysi zde hodovalo panstvo, dnes je Janův hrad vyhledávaným místem svatebčanů
V dnešní době se na prohlídku Janova hradu můžete vydat v hlavní sezoně od května do září, kdy je památka přístupná denně kromě pondělí. Místo má své kouzlo a tak se zde dají pořádat také svatební obřady, jak v rytířském sále, tak na nádvoří hradu. Stavbu tvoří čtyři nárožní věže, každá z nich však stojí na jiném půdorysu. Ty jsou spojené obvodovými zdmi, nesoucí ochozy prvního patra Janova hradu. Čtvrtá strana je uzavřena vlastní budovou zámečku. V prvním patře je pro svatby využívaný rytířský sál, kde se kdysi konávaly ony hostiny a lovecké slavnosti. Jako jediná jižní věž má také druhé patro s balkonem, pomocí ochozu se zde dá přejít do druhého patra do věže západní.
Lednické zahrady - každému celoročně a zdarma
Zahrady a parky u přilehlých sídel byly vždy odrazem moci, bohatství, vzdělání a vkusu majitelů. Lednicko-valtický areál je jedním z mála území, které je po celou dobu svého vývoje spjata se jménem jediného šlechtického rodu – Lichtenštejnů. Mezi nejstarší zásahy do krajiny patřilo zřízení rybníků na přelomu 14. a 15. století, století 17. a 18. se pak neslo v duchu baroka, protkávání krajiny alejemi a úpravou lesních porostů. Souběžně se stavbou Janova hradu se nesou také první zmínky o vysazování dřevin amerického původu. Kvůli nedostatku těchto stromů byla také v roce 1802 zorganizována expedice do Severní Ameriky, a to s cílem získat semena dřevin do nově založené školky. Od počátku 19. století je také lednická zahrada otevřena široké veřejnosti, celoročně a zdarma. Ostatně tak jako je tomu dodnes.
zdroj obrázku: Wikipedia
Diskuse k článku