Anglický dvorek vyřeší nedostatek osvětlení ve sklepních prostorách
Podsklepení, nebo chcete-li suterén, patří k problematickým místům při každé stavbě domu. Za prvé ji prodraží, a za druhé pak nastane otázka, jak tyto prostory využít. Technické zázemí, sklad, místo pro uložení sezónních věcí – pro tmavé místnosti moc jiných řešení neexistuje. S pomocí anglického dvorku ale můžete přivést i do těchto prostor denní světlo.
Pozemky a byty jsou drahé, proto je potřeba využít každý možná centimetr. Sklepní byty nejsou v našich končinách příliš rozšířené, s pomocí anglických dvorků ale jinde vypadají jako plnohodnotné bydlení. Sami takových možností můžete využít například pro domácí studovnu, pracovnu nebo hernu.
Tradiční anglický dvorek versus moderní varianty
Anglický dvorek původního vzhledu se zřizuje tam, kde se pracuje s místnostmi pod úrovní terénu a je potřeba prosvětlení a odvětrání. Spočívá ve vytyčení a vyhotovení prostoru s oknem, jeho vyztužení a případné překrytí. Moderní varianty ale mohou mít pouze podobu jakýchsi „vaniček,“ jenž suplují náročnější výkopové práce. Využívají se mnohem častěji, než tradiční podoba, která má však nenapodobitelné kouzlo. Světla přináší sice méně, ale účel hodně splní.
Vyrábí se ze sklolaminátu a často se hovoří také o sklepním světlíku. Ve prospěch prefabrikovaných systémů hovoří:
- snadná montáž (každý kutil ji zvládne sám s pomocí základního nářadí)
- nižší pořizovací náklady
- nenáročná údržba
- povrch odrážející maximum světla
Kromě přívodu světla zajistí i větrání sklepních prostor, takže jsou taktéž ideálním řešením v případě potíží s vlhkostí.
Obavy ze zlodějů nejsou na místě
Anglický dvorek by mohl být místem, které láká nezvané hosty k návštěvě domu. I na takové sitace se ale při konstrukci myslí a řešení je docela jednoduché: anglické dvorky disponují buď bezpečnostní pojistkou, anebo mohou být kryté nenápadnými mřížkami či sklobetonovým zákrytem s větracími otvory.
Jediný problém nastává v zimě, kdy je třeba sněhovou peřinu pravidelně odstraňovat.
Anglický dvorek vyžaduje perfektní izolaci
Bez odtoku se obejdou jen sklepní světlíky nejmenších velikostí. Při instalaci se tedy zaměřte nejen na problematiku odvodu dešťové vody, ale také na zabezpečení proti pronikání tlakové vody a problémy mohou nastat i v případě přívalových dešťů. Nejvhodnější se jeví řešení pomocí odvodu do dešťové kanalizace, mezi další možnosti pak patří trativod nebo kvalitní drenáž. Následkem špatných odvodů je poté narušení obvodového zdiva. V každém případě se navíc musí odtok posuzovat i podle šíření kanalizačních plynů, jenž by mohly do okenní prostoru přinášet nelibé zápachy.
Anglický dvorek nebo sklepní světlík, chcete-li, se kromě rodinných domů využívá v hustých městských zástavbách pro posilovny, kavárny či skromné byty. Použití v domech pak znamená hlavně modernizaci, zvětšení obytného prostoru a v neposlední řadě tím pádem i zvýšení hodnoty nemovitosti.
Diskuse k článku
Tomáš Unverorben
rozhodně nechci nikomu dělat reklamu, ale jen se informuji o firmě. Na internetu jsem totiž narazil na www.chytrebydleni.cz/ a zajímalo by mě jestli máte někdo nějaké zkušenosti!:)