Izolace suterénu: jak na to?
Jako suterén domu se označuje podlaží pod zemí. Rozhodně se hodí jej využít, ovšem spojuje se s ním několik problémů, na které je potřeba při stavbě nebo rekonstrukci zaměřit pozornost. Největší překážkou bývá boj s vlhkostí suterénu. Kromě vzlínající vody se často zápojí s podzemní vodou, zemní vlhkostí či agresivní vodou. Jaké jsou možnosti izolace suterénu?
I když nebude suterén využitý jako obytný prostor, je potřeba zabezpečit jej proti vlhkosti, protože dlouhodobý vliv vody má destruktivní účinky. Možností existuje několik.
Správný postup při stavbě
Nejdříve se staví a izoluje dno, až poté přichází na řadu zdi. První vrstva je tvořena štěrkovým lůžkem, jehož hrubost a množství určí projektant. Na něj se vylévá podkladový beton. Jako další část přichází na řadu izolace – tady existují čtyři možnosti, na něž se zaměříme: klasické a nejčastěji používané asfaltové pásy, další variantou je plastová hydroizolační folie, vodotěsný beton nebo krystalická izolace.
Na izolaci se poté zhotoví nosná část podlahy, jež slouží pro případné položení tepelné izolace, pokud by měl být suterén používaný k bydlení. Následuje poslední vrstva betonu.
Izolace suterénu asfaltovými pásy
Jak už bylo zmíněno, nejpoužívanější izolací jsou asfaltové pásy. Mají různé nosné a krycí vrstvy, pevnost i mechanickou ochranou. Podrobný popis najdete v článku Asfaltové pásy jsou skělou hydroizolací na střechu i do základů.
Při jejich použití ale dávejte pozor na současné použití zateplení. To se nikdy nesmí položit přímo na ně – jako mezivrstvu použijte geotextilii, jež je spolehlivě oddělí.
Velkou výhodou je, že asfaltové pásy chrání proti radonu.
Plastová hydroizolační folie
Vyrábí se na různých bázích s vložkou nebo bez ní a k dostání je několik variant. Pro izolaci spodních částí staveb lze použít jak měkčené fólie, tak polyetylenové. Ekologickou nezávadností se vyznačují termoplastické (TPO) bez změkčovadel.
Jsou snadno svařitelné, adaptují se na podkladu a jednoduše je tak lze přizpůsobit všem detailům. Používají se také pod bazény nebo zahradní jezírka.
Krystalická izolace
Moderní hydroizolace betonových základů. Krystaly chrání konstrukci před působením vody ve vrstvě o síle cca 3 – 10 milimetrů. Materiál se dostane do betonu až do hloubky 6 centimetrů a vytvoří tak kompaktní celek proti prosakování vody. Během týdne po aplikaci se v pórech betonu vytvoří krystaly, které utěsní mikroskopické póry a podloží tak bude ještě zpevněné. Výhodou je také snadná aplikace, pro kterou se používá i na rozsáhlé stavby.
Vodotěsný beton
Jedná se o hutný beton, který nemá průběžné póry a vysoce mechanicky odolný. Zhutněný beton obsahuje jen minimum vody k hydrataci cementu, proto je potřeba jej během pokládky vlhčit. Průsak je definován normou. V domácích podmínkách jej sami nevyrobíte, výhodou však je absolutní bezúdržbovost.
Diskuse k článku