4 tipy na méně známé pokojové rostliny, které ozvláštní váš interiér
Pokojové rostliny by měly být nedílnou součástí každého interiéru. Prostor ozvláštní, zútulní a umožní uživatelům být zase o krok blíž k přírodě. Většina z nás vsází na klasiku a pořizuje si pokojové rostliny, které dobře zná a o které se umí postarat. Vedle oblíbených a hojně rozšířených druhů existuje nespočet méně známých rostlin, které vypadají nádherně a stanou se originálním doplňkem, který jen tak někdo nemá. Některé jsou na údržbu jednodušší, jiné naopak složitější. Vybrali jsme pro vás 4 méně známé pokojovky, které do vašeho domu nebo bytu dokonale zapadnou.
Eschynantus – rděnka Hildebrandtova
Hledáte nádherně kvetoucí méně známou rostlinu a nebojíte se výzvy v podobě náročnějšího pěstování? Pak si pořiďte eschynantus neboli rděnku. Při správném postupu pěstování vás bude těšit nádhernými červenými květy. Jedná se o poléhavý typ rostlin, které vypadají poutavě zejména v závěsných nádobách. Rděnku tak můžete umístit do výšky a zavěsit třeba na stěnu kolem jídelního stolu.
Rděnka pochází z Asie, původně se vyskytovala zejména na Jávě a Borneu. Vzhledem k tomu, že pochází z tropických oblastí, vyžaduje poměrně vysokou teplotu po celý rok – minimálně 22 °C. Pokud jste tedy zvyklí své byty a domy příliš nepřetápět a libujete si v nižších teplotách, rděnka pro vás nebudou ideální volbou. Aby se rděnce dařilo, měla by se pravidelně mlžit vodou. Pozor, voda pro zalévání i mlžení by měla být měkká, běžná voda z mnoha vodovodních řádů tak nebude vyhovující. Eschynantus pěstujte v dobře propustném substrátu a pravidelně přihnojujte speciálním hnojive.
Nephrolepis (ledviník) zlepší kvalitu vzduchu
Mezi další méně známou rostlinu patří ledviník ztepilý – Nephrolepis exaltata. Jedná se o kapradinu, která pochází z tropických oblastí Nového Zélandu a Asie. I když patří k nejznámějším kapradinám, v českých interiérech se zase tak často neobjevuje. Doporučujeme do bytů i domů kapradiny zařazovat. Nejen že hezky vypadají, ale také mají blahodárné účinky na kvalitu ovzduší. Mají dostatek zelených listů, a tak vyprodukují poměrně velké množství kyslíku. Současně špinavý vzduch pročišťují.
Ledviník ztepilý není náročný na pěstování. Rostlině se bude dařit téměř všude – v obývacích pokojích, ložnicích, ale třeba i v koupelnách. Nephrolepis má rád dostatek světla, ale dobře snáší i stín. Ledviník doporučujeme čas od času přihnojit. Se zaléváním to nemusíte přehánět, stačí udržovat substrát vlhký. Také přibližně třikrát týdně postříkejte listy ledviníku vlažnou vodou. Stačí jen trocha úsilí a rostlina se vám krásně rozroste a postará se o čištění vzduchu v místnosti.
Jatropha podagrica – půvabný sukulent
Patříte mezi pžíznivce kaktusů nebo sukulentů? Pak vaše interiéry ozvláštní rostlina s názvem dávivec odulý (jatropha podagrica). Rostlina je charakteristická svými netradičními květy oranžového až červeného zbarvení, které lákají hmyz. Aby vám dávivec krásně vykvetl, potřebuje dostatečnou vláhu. Pěstujte jej v půdě bohaté na živiny, která by měla být kyprá a propustná. Dejte si pozor na ostré sluneční paprsky, které mohou sukulent poškodit. Pozor – při poranění rostliny z ní vytéká látka, která je jedovatá.
p
Trpasličí fíkus
Fíkusy patří mezi pěstiteli interiérových rostlin mezi klasiku. Vedle klasických středně velkých nebo velkých fíkusů však existují i trpasličí druhy, které si můžete dát třeba i na poličku vedle postele nebo do kuchyně. Trpasličí fíkus neboli ficus lyrata bambino vyžaduje dostatek slunečního záření, ostré slunce může být však škodlivé.
Trpasličímu fíkusu se bude nejlépe daří v místě, kdy slunce svítí v dopoledních hodinách. Základem úspěchu pěstování malinkých fíkusů je nepřehánět to se zálivkou. Pokud bude delší dobu stát ve vodě, začne postupně uhnívat. Bambino fíkusy poěstujte v teplém a vlhkém prostředí. Máte-li doma sušší vzduch, nezapomeňte listy pravidelně rosit. Jednou za 2 roky fíkus přesaďte.
Věříme, že vám některá z výše zmíněných rostlin zpestří vaše interiérové prostory a zaujme svým netradičním vzhledem. Přečtěte si i další články o pěstování pokojových rostlin:
Diskuse k článku