Zero waste alias Život bez odpadu: naučte se redukovat odpad v domácnosti a ušetřete
Dennodenně naplníme naše odpadkové koše a popelnice hromadou odpadků. Kdybychom se ale před každým zahozením odpadku zamysleli nad tím, jak jsme se k němu vůbec dostali, možná bychom začali vyhazovat méně věcí a zredukovali tak odpad v naší domácnosti. Na mysli máme zero waste neboli život bez odpadu. Jak se k takovému životu dopracovat a na co si dávat pozor?
Zero waste: proč přemýšlet nad tím, co vyhazuji
Věděli jste, že ročně po sobě necháme přes 2 miliardy tun odpadu? A věděli jste také, že množství tohoto odpadu můžeme rapidně zredukovat tím, že zapřemýšlíme nad pár maličkostmi, které ve výsledku dělají velkou věc? Zero waste (nulový odpad) je řešení, jak žít v souladu s přírodou, chránit životní prostředí a navíc způsob, jak ušetřit.
Mnohé prognózy varují před tím, že v oceánech bude více plastu než ryb. čím je to způsobeno? Námi. Spočítejte, kolik plastových sáčků při běžném nákupu přinesete domů. Jeden na jablka, druhý na banány, další na brambory. K tomu si koupíme mléko, sirup anebo minerální vodu v PET lahvi a celý nákup odnášíme v igelitové velké tašce. S tím ale můžete skoncovat, ulevit peněžence i šetřit životní prostředí.
Jak na život bez odpadu: na co si dávat pozor a kde ušetřit
Pro život bez odpadu je charakteristické opětovné využití všech zdrojů bez tvorby odpadů, jejich spalování a skladování. Člověk musí dopředu plánovat, co kupuje, aby předcházel vzniku odpadu. Tento způsob života se zaměřuje na recyklaci odpadků a jejich opětovné použití, ale také se snaží snížit plýtvání a změnit výrobní postupy. V obchodech se proto můžete setkávat s papírovými nákupovými taškami místo s igelitovými, které mají negativní vliv na naše životní prostředí anebo si můžete zakoupit kartáček na zuby z bambusu.
A jak můžeme my sami redukovat odpad, pomoci prostředí kolem nás a ještě ušetřit?
- na nákupy si berte látkové tašky anebo proutěné košíky
- dětem chystejte svačiny do krabičekp
- pokud si přinášíte oběd do kanceláře anebo domů, pořiďte si vlastní dózu na oběd
- potraviny doma, jako například pečivo, balte do látkových pytlíků
- kupte si lahev na vodu a do ní si točte pitnou vodu
- dejte přednost skleněnému obalu před plastovým
- znovu používejte věci, co už doma máte (např. igelitové tašky)
Zero waste: proměňte odpad v něco krásného
Ne veškerý odpad, o kterém si myslíte, že je na vyhození, patří opravdu do popelnice. Zero waste vás také naučí, jak proměnit odpad v něco krásného a užitečného. Nevyhazujte plastové lahve, ale udělejte si z ní krmítko pro ptáčky, květináč anebo větrník na zahradu či balkon. Z PET lahví můžete vykouzlit mnohé chytré věcičky.
A jak například na takové krmítko z plastové lahve? Do lahve vyvrtejte dvě dírky, a to i na protější straně lahve- jeden pár děr ve vrchní polovině lahve, druhý pár ve spodní. Těmito dírami protáhněte starou vařečku jako bidýlko pro ptáčky. Tam, kde je lžíce vařečky, nastřihněte otvor, aby mohlo krmení padat na vařečku. Okolo hrdle lahve omotejte provázek a pak už jen vymyslete, kam krmítko pro ptáky pověsíte.
Podívejte se také na to, čím v zimě krmit ptáčky.
Diskuse k článku